Fractura platou tibial grad V

07-06-2013
marcos_88
Nu este medic/terapeut
marcos_88
Buna ziua,
In urma cu aproximativ 3 luni am suferit un accident stupid, rezultand o fractura de platou tibial de gradul 5, mai precis pe ambele platouri. Am suferit o interventie chirurgicala in ziua urmatoare si mi s-a pus o tija de titan, fara grefa de os sau altceva. Pe moment doctorul mi-a spus ca nu i-ar fi reusit ceva, dar o sa fie ok. Nu am inteles eu exact ce mi-a spus, fiind inca in stare de soc.
Problema apare ca la controlul de 3 luni mi s-a spus ca deja pe platoul extern s-a instalat artroza. Nu am calcat inca cu mai mult de 15% din greutatea mea, si tinand cont si de varsta mea de 29 ani mi se pare absurd. Am mai facut o radiografie pe cont propriu din care observ chiar si eu apropierea femurului de tibie pe platoul extern. Intrebarea mea este, la 3 luni postoperator mai merita sa cer si o alta opinie? Mai poate fi facut ceva pt. picior ? In cazul in care nu se mai poate face nimic, cam care ar fi pronosticul ? Pe radiografie intre oase pe platoul medial distanta este de aprox 10mm iar pe platoul extern aprox 2-3 mm.
3 comentarii
0
07-06-2013, ora 23:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
care clasificare este aceasta fractura de platou grad 5?
postati radiografiile sa ne dem seama ce fractura ati avut (daca se poate cele inainte de operatie si cele actuale)
0
07-06-2013, ora 23:33
marcos_88
Nu este medic/terapeut
marcos_88
Este fractura platou tibial grad 5 Schatzker.
Din pacate radiografia de dinainte de operatie nu o am.
Asa arata la 9 sapt postop :
http://s7.postimg.org/rdc3fqoff/428445_10200356606372137_1915946943_n.jpg
0
08-06-2013, ora 00:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu m-am gandit ca cineva foloseste aceasta clasificatie in romania :), AO-Müller este mult mai bun - parerea mea privata
fara a vedea radiografiile (CT-ul) preoperatorii este greu de precizat ce fractura ati avut, insa platoul medial pare a fi intact, platoul lateral are o fractura cominutiva intraarticulara care a ramas cu o mica depresie, posibil o bucata de os libera pe partea articulara. in plus metafiza are o fractura oblica cu inclinatie posterioara.
a fost operata cu o placa cu angulatie stabila de tip "L" la care in mod interesant in cele 4 gauri craniale s-a folosit suruburi clasice, de tip AO spongiosa tip B. separat s-a folosit inca un surub interfragmentar tot de acelasi tip
suprafata articulara pare a avea o inclinatie mediala insa acest lucru se poate preciza numai cu o radiografie speciala de axa a extremitatii inferioare
folosirea unei placi L pe partea mediala este o idee nefericita, clasic pe aceasta parte se folosesc placi "T"
cum am scris este interesant de ce nu a folosit in gaurile superioare suruburi cu angulatie stabila? si de ce a pus placa pe partea mai putin deteriorata?
in fine, ca si concluzie
fracturile bicondilere de platou tibial deobicei se opereaza cu doua placi, sau cu una foarte buna de pe partea mai deterioarata (aici laterala). ideal ar fi ca fractura de metafiza oblica cu inclinatie posterioara sa se opereze din posterior insa aceasta metoda este rar folosita din cauza complicatiilor majore
fracturile intraarticulare sunt intotdeauna o problema majora, cartilajul se distruge si chiar cu cea mai buna repozitie, sansa artrozei rapide este una majora
la o asemenea fractura deobicei se face un CT preoperativ pentru planificatie si la la 29 de ani si una postoperatorie pentru a vedea rezultatul
cum sta in acest moment platoul tibial ar putea fi corect analizata cu un CT
mult conteaza si axa piciorului si mobilitatea articulatiei. in acest sens cereti parerea unui ortoped experimentat in traumatologia genunchiului
din pacate acest genunchi nu va fi niciodata cum a fost, si asta s-a decis in momentul accidentului.
dupa 3 luni fractura este practic vindecata, o inbunatatire a repozitie nu se poate face. daca se constata o artroza rapida a partii laterale sunt doua optiuni:
daca acesta se combina cu o axa in X a piciorului respectiv, se poate face o osteotomie de varizare
daca axa este una normala atunci din pacate nu merita osteotomia si cu timpul va trebui implantata o proteza (in momentul in care nu veti mai suporta durerile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul