fractura rotula

04-12-2010
Timeaaa
Nu este medic/terapeut
Timeaaa
Pe data de 15 octombrie am avut un accident rutier in urma careia m-am ales cu o splendida fractura de rotula, practic era sparta in 5 bucati. Nu a fost nevoie de interventie chirurgicala, am avut piciorul in ghips 3 saptamani si jumatate. Acum este relativ mai bine, il pot indoi, merge, iar de durut ma doare cand il tin indoit putin mai mutl sau cand il fortez mergand pe jos. Problema ar fi urmatoarea: genunchiul este tot timpul mult mai cald, chiar spre fierbinte, si putin mai rosu, nu este chiar vanat. De deplasat nu cred ca s-au deplasat bucatile sparte, deoarece as avea dureri groaznice, deci care ar putea fi problema? Sau este ceva normal avand in vedere faptul ca acuma pe 15 dec se implinesc 2 luni de la data accidentului? Va multumesc anticipat pt. orice raspuns care mi-ar putea fi de ajutor.( Am uitat sa mentionez diagnosticul de pe interpretarea CT: "fractura cominutiva patela dr., fara deplasarea fragmentelor osoase. Platoul tibial, epifizia distala a femurului dr. si epifizele proximale tibiala si peroniera dr. fara leziuni traumatice decelabile in momentul examinarii."
7 comentarii
0
04-12-2010, ora 17:45
Alice3
Nu este medic/terapeut
Alice3
Buna ziua.

In luna martie mi-au fost extrase brosele k, dupa un an de la interventia chirurgicala (tripla fractura de rotula).
In urma primei interventii, piciorul (tot piciorul, gamba, coapsa) mi-a ramas mai subtire si am slabit, brusc, foarte mult. Desi am reusit in prezent sa ajung la greutatea normala (56 kg, la 1, 64 m inaltime) si am facut (poate nu destul de consecvent...) exercitii fizice de recuperare, piciorul este tot mai subtire decit celalalt (vizibil). Insa nu asta ma ingrijoreaza cel mai mult: la scurt timp dupa operatia de extragere a materialului de osteosinteza, a inceput sa ma doara si genunchiul neoperat (parca mai tare decit celalalt) si sa se deformeze - ambii genunchi s-au deformat (au devenit, ca sa zic asa, simetrici) in genu valgum si putin spre inapoi (adica genunchiul se intinde foarte bine, se "duce" anormal de mult inapoi -nu cunosc termenul medical). Ma dor, trosnesc foarte tare si, desi mi-am recapatat integral mobilitatea, nu ma pot lasa pe vine, de exemplu, fara o incalzire prealabila. Am senzatia ca aceasta deformare continua si, pe linga durerea de genunchi, ma doare de ceva vreme si soldul, si calciiul de la piciorul neoperat, uneori cu anchiloze care dureaza citeva zile. Sufar de dureri articulare din tinerete (nu prea le-am tratat...), am si o usoara scolioza, din copilarie, munca de birou (stau foarte mult pe scaun). Am si osteoporoza in faza incipienta, tratata cu calciu lactic si alfaD3. Am 46 ani. In primavara am fost la recuperare balneara, la Techirghiol, iar in urma cu o luna am facut 12 sedinte de ozonoterapie. Nu observ rezultate.
Ce ar trebui sa fac pentru indreptarea genunchilor (ma incomodeaza putin si la mers, simt ca ceva este in neregula), daca se mai poate, fara interventie chirurgicala, ce exercitii sint recomandate, ce tratament?

Va multumesc mult.

Cu stima,
Alice.
0
04-12-2010, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista absolut nici o metoda de """""indreptare a genunchilor"""". Probabil va confruntati cu o gonartroza post-traumatica, fireasca in cazul fracturii de rotula.
In afara kineto-terapiei, a mentinerii greutatii normale si a evitarii eforturilor fizice mari si medii nu aveti absolut nimic de facut.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-12-2010, ora 13:14
Alice3
Nu este medic/terapeut
Alice3
Va multumesc mult, domnule doctor Marius Uscatu.
0
28-02-2012, ora 13:27
nicol1974
Nu este medic/terapeut
nicol1974
Buna ziua!
Sunt Nicoleta, am 37 ani, 77 de kilograme.
Pe data de 30 ianuarie 2012 am alunecat pe scari, am cazut in genunchi si mi-am fracturat platoul tibial precum si partea superioara a peroneului.Am suferit interventia chirurgicala pe 6 februarie, cu introducere de tija cu suruburi.Am purtat ghips timp de 2 saptamani dupa operatie, in prezent purtand o orteza cu unghi de indoirea genunchiului reglat la 45 grade.Pe 9 martie am programare pentru raze si marirea unghiului de indoire la 90 grade.
Problema este ca nu pot sa indoi genunchiul decat la un unghi de 15-20 grade unghi pe care nu il pot mari de o saptamana si am temerea ca nici nu il voi putea indoi mai mult vreodata datorita a ceea ce simt cand incerc sa-l indoi.(parca ceva din interior este blocat si la fortare de indoire da senzatia de rupere a ceva solid).
Imi puteti spune va rog daca este normala acesta senzatie si ce exercitii de recuperare as putea sa execut acasa, pe cont propriu, pentru indoirea genunchiului, si eventual ce exercitii si unguente sau creme pot sa folosesc pentru intretinerea muschilor coapsei si gambei care simt ca se atrofiaza.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
1
17-03-2015, ora 20:34
Alexandra2112
Nu este medic/terapeut
Alexandra2112
Buna seara!
Zilele acestea se implineste un an de zile de cind sunt operata la rotula dreapta in urma unei fracturi cu minima deplasare.In urma operatiei mi s-a pus un material de osteosinteza despre care am inteles de la medicul ortoped ca ar trebui scos. Intrebarea mea este cam cit ar dura perioada de recuperare dupa o noua interventie in care ar trebui scos acel material. Este la fel ca prima data? anul trecut am stat 15zile in ghips si 15 zile cu orteza. in concluzie mi-a cam ajuns..
Sper ca nu am deranjat prea mult.
O seara frumoasa!
0
17-03-2015, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde de tipul si de localizarea materialului metalic, dar si de datele D-voastra personale.
In orice caz, este infinit mai simplu decat dupa prima interventie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-03-2015, ora 07:39
Alexandra2112
Nu este medic/terapeut
Alexandra2112
Buna dimineata!
Din ce tin minte acel material de osteosinteza este pus la baza rotulei ca un cerc. Zilele acestea trebuie sa imi fac radiografia si o sa pot sa vad dau mai multe detalii. Eu am 32 de an. La aceasta virsta sper sa nu dureaze prea mult recuperarea.
Va multumesc pentru raspuns si o zi buna in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: