Fractura tibie si peroneu

38 comentarii 1 2
0
02-05-2011, ora 23:02
bruni
Nu este medic/terapeut
bruni
Dagele mele
Am inceput sa merg si eu ca un om normal fara nici un fel de sprijin (carje sau baston) pe data de 29.04.2011. Am facut un ultim control la medic (vineri 29.04.2011) si rezultatul a fost urmatorul: muschii la piciorul afectat lucreaza foarte bine, exista o foarte mica diferenta intre muschii de la picioare, pot conduce masina si chiar de atunci am facut primii pasi fara carje sau alt ajutor. Totul a fost OK si acum ma deplasez cu pasi mai mici dar normal, urc scarile si am reusit sa merg chiar la cumparaturi. Glezna nu s-a umflat decat foarte, foarte putin. Kinetoterapeutul a spus ca sunt aproape vindecata in intregime, calc corect iar acest lucru a fost posibil asa repede si pentru ca am facut foarte multe exercitii acasa. Oricum la indicatia medicului nu mai este nevoie de fizioterapie ci este suficient sa fac acasa exercitii.
Va pup si va urez si voua multa sanatate.
0
10-05-2011, ora 00:49
cipariann
Nu este medic/terapeut
cipariann
buna seara. eu nu prea mai inteleg. am avut un accident de munca, cadere de la inaltime, 4 m, si am suferit o fractura deschisa de tibie si peroneu. tibia e fracturata in 3 locuri iar peroneul in 4. mentionez ca e fractura deschisa. am stat in spital in bruxelles timp de 7 zile unde am fost operat si mi s a pus un aparat. nu stiu cum se numeste in termeni medicali. ei il numesc brosa sau fixator extern, e ceva ce traverseaza prin calcai, 2 tije si 3 mai mici infipte in tibie. toate sunt unite intre ele cu alte bare si suruburi. ce nu inteleg eu e de ce la mine dureaza mai mult recuperarea. am aproape 4 luni cu brosa asta, timp in care am fost lunar la control, si am facut clexane timp de 3 luni. pot sa spun ca nu m a durut si nu ma doare, doar se umfla si se invinetea la inceput. cand am fost ultima oara la control mi s a spus ca voi mai tine brosa inca 1 - 2 luni si apoi recuperarea.pot spune ca sunt super multumit de medici si tot de aici, incomparabil cu ce e in romania. dar mi se pare mult fata de ce citesc pe forum, ma refer la perioada de refacere. doctorul spunea ca in afara de fracturile mari mai sunt si altele, chiar spunea ceva ca e ca o explozie si multe bucati de os imprastiate.. nu am mers decat in carje si nu am avut voie sa l pun deloc in pamant. doar sa misc degetele. acum mai este umflat si tare chiar in zona ousorului si ma mai sacaie tijele ce traverseaza calcaiul. e foarte incomod, fiind nevoit sa stau numai pe spate si sa dorm la fel. nu mi s a pus ghips, dar nu cred ca se putea intrucat tibia rupta a iesit prin piele in afara, si am avut o rana ce dureaza si acum, o gaura mare, pt care am folosit un pansament special numit Biatin, ceva ce contine argint. astept pareri de la cei ce au cunoscut ceva asemanator. va multumesc
0
10-05-2011, ora 08:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura deschisa a gambei, mai ales cum o descrieti, este una extrem de grava. Nu o puteti compara, prin tratament, durata recuperarii si mai ales prin consecinte cu o fractura inchisa care, osteosintezata cu tija centromedulara blocata, permite reluarea mersului cvasinormal inca din ziua operatiei.
Situatia D-voastra cred ca este extrem de favorabila, si trebuie comparata doar cu situatii similare, cand se ajunge la infectii grave si chiar amputatii. Nu a prezentat absolut nimeni pe forum o situatie comparabila cu cea a D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-05-2011, ora 02:58
cipariann
Nu este medic/terapeut
cipariann
multumesc domnului doctor pt raspuns
0
19-06-2012, ora 02:53
Mariuss16
Nu este medic/terapeut
Mariuss16
Salut!Am facut accident cu scuterul si mi.am rupt tibia si peroneul..am o luna de la operatie si as vrea sa stiu cand as putea merge pe picioarele mele?
0
19-06-2012, ora 09:52
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Mariuss16 informatiile sunt prea putine. nu sti nimic depsre fractura, despre osteosinteza si nici despre Dvs. fara informatii este imposibil de apreciat corectitudinea tratamentului si sansele de vindecare.
0
12-09-2014, ora 08:02
cristina.ciuc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristina.ciuc@yahoo.com
Un copil de 7 ani, cu fractura de peroneu si tibie, cu ghips, trebuie sa faca clexan?Va sta in ghips 60 de zile...
0
13-09-2014, ora 11:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca pacientul nu are nici o boala genetica care creste major riscul trombozei (mutatie factor V Leiden de ex.) atunci la noi nu se da clexane (sau alt anticoagulant) pana la pubertate.
ce fel de fractura are? de diafiza? imobilizarea este destul de lunga pentru un copil de 7 ani, poate ar merita mai degraba operatia.
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul