fracturi membre inferioare

13-11-2011
cristi81
Nu este medic/terapeut
cristi81
buna ziua
numele meu este cristi am avut un accident rutier in 5-10-2011 in care mi-am fracturat femurul stang in doua locuri si tibia si peroneul drept fracturi care nu au fost dechise iar in aceiasi noapte am intrat in operatie si mi sa pus o tija in femur si un fixator extern la tibia dreaptea intrebarea este daca stiti cumva cam in cat timp aproximativ incep sa calc cu greutate pe piceorul drept avand in vedere ca am amandoua piceoare fracturate
mersi
21 comentarii
0
13-11-2011, ora 18:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci de mii de variante diferite de raspuns, acestea varrind in functie de situatia preoperatorie, intra-si post-operatorie, de intreg dosarul radiologic, dar si de datele D-voastra personale.
O fractura de femur sau de gamba osteosintezata cu tije blocate permite mersul cu sprijin din prima zi, in schimb prezenta placilor interzice sprijinul 4-6 luni. In cazul fixatorului sprijinul este permis dupa 2-12 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-11-2011, ora 08:06
FCecily
Nu este medic/terapeut
FCecily
Domnule Doctor,
Mama mea a fost diagnosticata cu fractura bimaleolara stanga, operata cu reducere sangeranda, osteosinteza cu placa si 4 suruburi, la externare i s- a recomandata 45 de zile sa nu calce pe picior, noi am calculat gresit, 45 de zile de la externare si probabil ca erau cu tot cu spitalizarea de 13 zile, pt ca dupa 45 de zile tb sa-i scoata materialul de osteosinteza. Mentionez ca nu a calcat deloc pe picior, intrebarea mea este daca exista vreo problema cu intarzierea scoaterii suruburilor deoarece doctorul care a operat-o pleaca in concediu 2 sapt, iar cand se va intoarce mama va avea deja 75 de zile de stat cu acele suruburi in picior, i se poate intampla ceva? doctorul a spus ca 2 luni nu este nici o problema daca le tine, doar ca vor fi aproape 3 luni...
Multumesc anticipat!
0
19-11-2011, ora 17:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde strict de studierea tuturor imaginilor radiologice, dar si de cunoasterea starii locale, a datelor personale ale pacientei etc. Exista sute de tipuri de fracturi maleolare, cu tratamente si prognostice complet diferite.
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-12-2011, ora 06:10
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
buna ziua, in data de 25 12 2011 am suferit o fractura fara deplasare perineu drept, am fost imobilizata gipsata, a doua zi mi-am dat singura jos gipsul si m-am incaltat mergand pe picior pentru max 30 de min, dupa care am venit acasa si mi-am pus acelasi gips din nou singura, azi am mers la spital si mi-am pus un gips nou, un medic sa uitat la prima radiografie si mi-a spus ca in proportie de 90 la suta drebuie operat, dar eu nu vreau sa se intample acest lucru, mentionez ca am calcat pe picior si imi este frica sa nu se fi deplasat, aparatul de radiografie nu functiona si asa nu am putut face o radiografie pt a vedea daca sa deolasat sau nu, mi sa spus sa vin peste 7 zile pt radiografie si control piciorul este unflat si tot invinetit de la glezna toata laba piciorului.ce ma surprinde pe mine este ca eu pot calca pe el si ma doare foarte putin, credeti ca este necesara operatia daca nu este deplasat osul?va multumesc si astept raspuns.
0
28-12-2011, ora 06:42
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
ma scuzati pt ca am postat mesajul meu la raspunsuri dar nu am stiut unde trebuie postat.va rog sa imi dati un raspuns.va multumes.
0
28-12-2011, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea D-voastra, de a refuza interventia chirurgicala, de a inlatura gipsul si de a merge cu sprijin pe membrul afectat este una total condamnabila, determinand complicatii severe.
Prezentati-va de urgenta la reevaluare la ortoped, exista 99% sanse ca fragmentele osoase fracturate sa se fi deplasat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-12-2011, ora 13:44
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
Buna ziua si multumesc pt raspuns.ce nu am inteles eu este faptul ca prima data cand mi sa facut radiografia nu mi-a spus nici un medic ca exista posibilitatea de operare si ieri am fost la un alt medic care sa uitat peste prima radiografie si a spus ca trebuie operat nestiind daca sa deplasat sau nu doar a presupus si asta nu mi se pare corect si nu as vrea sa ma operez daca nu este necesar.dar sa presupunem ca nu sa deplasat, dumneavoastra credeti ca s-ar putea vindeca normal doar cu gipsul daca nu ar fi deplasat?va multumesc.
0
28-12-2011, ora 15:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest tip de fractura este, cu mare probabilitate, una instabila (se asociaza ruptura sindesmozei tibio-fibulare) si necesita, cel mai adesea, interventie chirurgicala. In absenta acestei interventii glezna ramane una instabila, iar artroza tibio-taliana post-traumatica va fi una severa si invalidanta.
Fireste, fara sa fi studiat radiografiile initiale si pe cele de control este imposibil sa ma pronunt.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-01-2012, ora 20:37
NAGY ADRIANA
Nu este medic/terapeut
NAGY ADRIANA
Buna seara,
Am 47 de ani si am avut o fractura de platou tibial acum 3 luni in urma careia am suferit o operatie si m-am ales cu un surub. La 10 zile dupa operatie, piciorul mi-a fost pus in gips (o cizma pana deasupra genunchiului) cu care am stat 2 luni. La 3 saptamani dupa ca mi-a fost luat gipsul, nu pot sa-mi indoi genunchiul aproape deloc. Pe biletul de iesire din spital nu scrie un alt diagnostic decat cel pe care l-am mentionat, iar medicul care m-a operat mi-a recomandat doar bai cu apa sarata. Intrbarile mele sunt:
1. Exista un tratament?
2. Ce fel de recuperare ar trebui sa fac ?
3. In cat timp voi putea merge cum trebuie?
4.Este indicat sa ma duc la serviciu?
5.Dupa cat timp se scoate surubul?
0
03-01-2012, ora 12:46
NAGY ADRIANA
Nu este medic/terapeut
NAGY ADRIANA
Buna ziua, domnule doctor imi cer scuze ca insist dar va rog sa-mi dati un raspuns.

Multumesc
0
04-01-2012, ora 01:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsurile depind urmatorii factori:
- tipul anatomo-patologic al fracturii initiale (exista nenumarate tipuri de fracturi ale platoului tibial, cu gravitati si prognostice absolut diferite);
- situatia intraoperatorie, stabilitatea si tipul montajului de osteosinteza, situatia post-operatorie cuantificata clinic si prin dosarul radiologic;
- greutate/inaltime, alte antecedente etc.
Cred ca doar chirurgul care v-a operat ar putea avea o imagine completa si, prin urmare, v-ar sfatui cel mai bine asupra prognosticului si asupra protocolului actual de kineto-terapie (absolut obligatorie pentru recapatarea mobilitatii normale).
Fireste ca puteti cere si o alta opinie, insa aceasta necesita la modul absolut examen clinic si cunoasterea intregului dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-08-2012, ora 22:14
stoica maria madalina
Nu este medic/terapeut
stoica maria madalina
Buna ziua!
Numele meu este Madalina si ieri am suferit o fractura fara deplasare la metatariana 5...Am fost la doctor si mi-a pus o cizma pe care trebuie sa o port 6 saptamani, dar pe care pot sa o dau jos noaptea! Intrebarea mea este: daca stau in pat e nevoie sa port aceasta cizma? Problema este ca ma ustura foarte tare pernita piciorului si ma cam doare maleola de la ea...
Va multumesc
0
03-08-2012, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest tip de imobilizare este necesar si util doar rarissim (0, 1% din aceste fracturi).
V-as putea ajuta daca-mi veti trimite radiografia scanata, pe e-mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
03-08-2012, ora 23:09
stoica maria madalina
Nu este medic/terapeut
stoica maria madalina
Din pacate nu am radiografia pentru ca nu mi-a dat-o mie, i-a dat-o menegerului companiei unde lucrez.Tot ce pot sa va spun e ca pe radiografie nu se vedea decat o dunga pe os...adica osul nu era deplasat si fizioterapeuta mea mi-a spus ca dupa a doua radiografie, peste doua saptamani, ea crede ca deja ne putem ocupa de recuperare...Eu sunt balerina de meserie!
V amultumesc din suflet pentru raspuns!
0
03-08-2012, ora 23:38
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
radiografia este proprietatea intelectuala a Dvs, nu au voie sa-l arate sau sa-l dea altcuiva fara acordul Dvs.
daca nu ati fost de acord puteti sa-l si dati in judecata medicul. cereti inapoi radiografia, sunt obligati sa vi-l dea inapoi
0
03-08-2012, ora 23:40
stoica maria madalina
Nu este medic/terapeut
stoica maria madalina
Am inteles, nu am stiu si va multumesc ca mi-ati spus! Vroiam sa va intreb de ce ati spus ca acest tip de imobilizare este util si necesar rarisim?
0
04-08-2012, ora 17:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acest tip de imobilizare se utilizeaza doar in fracturile de tip Jones, cu risc imens de ne-consolidare. In rest, se utilizeaza orteze speciale, cu care pacientul poate calca pe membrul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-08-2012, ora 22:29
stoica maria madalina
Nu este medic/terapeut
stoica maria madalina
Cu cizma aceasta care mi-a pus-o pot sa merg...Am 5 zile de cand mi l-am fracturat si deja nu mai e umflat, e un semn bun...? Fizioterapeuta mea mi-a spus ca in 10 zile dupa ce imi fac urmatoarea radiografie ea spera sa putem incepe recuperarea...
0
04-09-2012, ora 18:39
adriana orosz
Nu este medic/terapeut
adriana orosz
Am suferit un accident rutier in octombrie 2011 in urma caruia am avut o frctura de femur la piciorul drept, am fost operata dupa doua saptamani de extensie si mi sa introdus o tija k centromedulara cu sustinere cu doua cleme si o sarma, doctorul mi_a zis ca dupa 8 luni trebuie scoasa tija mentionez ca am suportat foarte greu tija avand continuu o durere in sold si in zona clemelor avand si un mers schiopatat din cauza durerii.Dupa 9 luni si jumatate am fost la extragerea tijei, adica acum o saptamana, nu ma mai supara nimic la picior dar dupa operatie mi s_a facut film si Dr. a observat ca osul nu este in totalitate consolidat deoarece in locul unde am avut una din cleme nu s_a format calus pe o portiune cam de 2 cm. zic eu.Intrebarea mea este si va rog din suflet sa_mi raspundeti, ce trebuie sa fac si ce nu trebuie sa fac, ce sa fac sa ma recuperez cat mai repede.dupa operatie am inceput inca din aceeasi zi sa ma deplasez cu ajutorul unui baston.Va intreb deoareca medicul nu ma informat suficient si nu vreau sa se rupa din nou piciorul.Va multumesc mult
0
05-09-2012, ora 09:50
adriana orosz
Nu este medic/terapeut
adriana orosz
Dl. Doctor ma scuzati ca insist si va rog sa_mi raspundeti, mentionez ca am 47 de ani. cred ca nu am postat bine intrebarea dar n_am stiut cum trebuie sa procedez.
0
05-09-2012, ora 09:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca, pentru elaborarea unui raspuns avizat, avem nevoie de cunoasterea premiselor: situatia initiala, stabilitatea intraoperatorie a montajului de osteosinteza, evolutia postoperatorie, datele D-voastra personale dar mai ales cunoasterea directa a intregului dosar radiologic.
Fara cunoasterea acestor date minimale este absolut imposibil de raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: