frica de morti

10-06-2008
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Lucrez intrun punct de primire urgente[sunt as medical] facand mai mult garzi de noapte si am ajuns sami fie groaza sa ma duc la servici ca voi avea pacienti care mor Sunt mai mult singura la lucru si daca bate cineva la usa mie frica de ce voi gasi dincolo de ea De multe ori e suficient sa aud un zgomor sa tresar crezand acelasi lucru Mie frica de fata imobila a celor morti care nu exprima nimic si am cosmaruri cu ei o perioada dupa incident.Sami shimb serviciul nu este o optiune cel putin deocamdata Am deja doi ani de munca si nu sa shimbat cu nimic.Va multumesc pentru orice sugestie
11 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Prerea mea este sa incerci totusi sa iti schimbi locul de munca, sa te reprofilezi.
Poate este acum dificil, dar vad ca iti face rau locul de munca actual.
0
10-06-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
Sanatatea trebuie sa fie mai presus de ori ce.Nu te uita la ce pierzi acum.Gandestete la viitor.Sa nu ajungi sa dai la doctor mai mult decat castigi acum.
0
10-06-2008, ora 00:00
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Cel mai sincer sfat - schimba urgent locul de munca.
0
15-06-2008, ora 00:00
p386
Nu este medic/terapeut
p386
intr-adevar sunt lucruri pe care nu le poate face oricine, si in cazul tau acesta este un exemplu concret, nu trebuie sa te compari cu ce pot altii, trebuie sa te gandesti la ce poti tu si la ce iti face bine, nu la ceva ce te imbolnaveste
0
24-06-2008, ora 00:00
Ionela 11
Nu este medic/terapeut
Ionela 11
Fa ceea ce crezi ca e mai bine pentru tine dar trebuie sa stii ca in viata nu trebuie sa traiesti cu frica, de aceea trebuie sa ai credinta in Dumnezeu. Dan Puric povestea cum s-a crestinat el si zicea ca se afla intr-un avion cu destinatia New Zork si la un moment dat avionul a prins niste goluri de aer si a inceput sa se "zdruncine", el era inspaimantat dar o babuta care statea in picioare nu-i era frica. Ea a spus a facut o cruce la Dumnezeu si isi pune toata increderea in El.Ai credinta, Dragostea Lui Dumnezeu invinge orice frica!
0
24-07-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
uite care e problemacu mortii: si eu am avut aceasta teama dar de fapt frica de morti este neantemeiata si uite de ce: Dumnezeu ne-a creat pe toti. Toti o sa murim in fond si la urma urmei deci indiferent tineri batrani pasari animale toti avem o suflare care ii apartine lui Dumnezeu si numai lui astfel ca cei care traiesc au diverse puteri si ce vreau eu sa spun alegeri libere de a actiona in moduri diferite unii fata de altii. Adica un semen poate face bine sau rau celuilalt semen al sau este propria vointa si alegere cum vrea fiecare. DEci fiecare traitor daca este sanatos poate sa faca bine sau rau. banuiesc ca este clar aceasta. E deci cel cu suflare poate sa faca ceva dar cel care nu mai are acela nu mai este capabil el nu se mai poate misca niciodata pentru ca aceasta este voia lui Dumnezeu. Eu am o fraza puternica de la bunica mea ( NU DE CEI MORTI SA_TI FIE FRICA CI DE CEI VII) .DECI lucrurile stau destulde de clar cei vii ne pot face rau dar cei morti niciodata ei au fost au trait odata pe acest pamant acum ei se afla intr-o alta emisfera acolo unde noi nu putem contacta in nici un fel cu ei dar nici ei cu noi. IAR inprivinta serviciului ho ho ho tu ai un super servici pe care multi si l-ar dori iar cine te sfatuieste sa-l lasi pentru fricile tale neintemeiate hmmmmmmmmmmm? n-am idee ce sa mai servici usor caci este intradevar ceva foarte frumos sa ai posibilitatea de ai ajuta pe ceilalti .
0
27-07-2008, ora 00:00
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Tudora, raspunsul la mesajul trimis de tine pe privat, este da.
Daca m-ar deranja atat de mult ceva la un servici cu siguranta l-as schimba, mai ales pentru ca ea ca si asistenta medicala are atatea alte optiuni in acelasi domeniu.
0
28-07-2008, ora 00:00
andora
Nu este medic/terapeut
andora
va multumesc tuturor pentru sfaturi vad ca parerea unanima a fost sa-mi schimb locul de munca.un lucru stiu sigur despre mine ni dau niciodata bir cu fugitii Dupa ce am decis acest lucru am remarcat ca autosugestia functioneaza Chestia cu nu mie frica.nu mie frica...Nu spun ca a disparut dar sunt mult mai relaxata vizavi de aceasta problema.Sfat tuturor celor care sufera de diverse fobii ; puterea e in voi si numai constientizand problema veti putea lupta impotriva ei Succes.
0
28-07-2008, ora 00:00
andora
Nu este medic/terapeut
andora
va multumesc tuturor pentru sfaturi vad ca parerea unanima a fost sa-mi schimb locul de munca.un lucru stiu sigur despre mine ni dau niciodata bir cu fugitii Dupa ce am decis acest lucru am remarcat ca autosugestia functioneaza Chestia cu nu mie frica.nu mie frica...Nu spun ca a disparut dar sunt mult mai relaxata vizavi de aceasta problema.Sfat tuturor celor care sufera de diverse fobii ; puterea e in voi si numai constientizand problema veti putea lupta impotriva ei Succes.
0
29-07-2008, ora 00:00
Fane24
Nu este medic/terapeut
Fane24
Uite parerea mea:lasa explicatziile astea religioase cu dumnezeu nea creat pe totzi, cand mori nu te duci nicaierea, oamenii nu pot accepta ideea ca tot ce au ei pe constiintza se pierde o data cu moartea si trairile lor, lasa oamenii care se incred inreligiile lor sa-si vada de ele, daca un om moare potzi sa faci si papuci din el ca nu te bantuie nimeni, el va trai in mintea celor care lau iubit, in universul asta cat de mare e nimic nu se pierde nimic nu se castiga totul se transforma, eu mash bucura de un animalutz care las creste si dupa ce ar muri as pune ca el e acolo undeva si ma iubeste cand de fapt altcineva sar bucura sal aiba in tigaie (daca e comestibil) fara nici un regret, sunt oameni care fac ce faci u si nau nici un regret depinde cum e fiecare de zodii etc nu cred in zodii dar au oricum un sambure de adevar, nu ma apuc sa vb ca ar trebui sa scriu o carte despre asta, daca nutzi place ce faci alege altceva dar nai de ce vsatzi fie frica de mortzi;)
0
03-09-2009, ora 01:38
sy
Nu este medic/terapeut
sy
uite o parte buna: cei vii iti fac mult mai mult rau decat cei morti. intr-un final, toti ajungem asa.e un lucru firesc, si intr-adevar acest loc de munca nu este pentru tine.trebuia poate sa fii mult mai atenta cand l-ai ales, nu te reprezinta, nu-ti face placere sa muncesti acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •