frica persistenta! | Forumul Medical ROmedic

frica persistenta!

03-02-2011
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
am 34 de ani si am avut puse mai multe diagnostice de cand aveam 16 ani, ultimul, acum 10 ani era de schizofrenie.( am fost la mai multi medici, unul a zis ca am schizofrenie paranoida ca auzeam soapte)
Partea proasta acum este ca am o anxietate persistenta si mie mi se pare ca e cu motiv: mi-e frica sa nu mi se strice actele si de mers la comisie, la facut buletinul etc pentru c apresupune sa umblu cu acte.
Uneori mi-e frica si sa nu afle lumea diagnosticul meu si sa vina cu politia sa ma interneze cu forta. Stiu ca numai daca ai comportament antisocial si eu nu am dar tot mi-e frica.
iau pentru frica xanax de 0, 25. mi-a dat doctorita si rivotril dar ma agita rau si am rama s la xanax.
am incercat sa fac si psihoterapie dar mi-a luat banii degeaba. Am renuntat.
Ce sa fac s anu imi mai fie frica? Repet, mie mi se pare ca e motivata firca, poate duar putin exagerata.
8 comentarii
0
03-02-2011, ora 18:07
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Nu imi raspunde nimeni???!!
0
03-02-2011, ora 20:18
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna seara,

Frica asta se datoreaza poate diagnostiocului in sine sau este doar o "pasa" proasta.Incercati sa vorbiti cu medicul curant, poate doar la telefon, nu sa ajungeti pina la spital, nu acum pe gerul asta, poate va mareste doza sau revizuieste medicatia per global.

Insa nu e de evitat sa iesiti zilnic, macar o plimbare de 30 minute.

Sanatate multa!
0
03-02-2011, ora 21:06
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Frica asta si anxietatea sunt date tot de schizofrenie...incearca sa le ignori, sau cere-i medicului tau un antidepresiv SSRI in plus la tratament (daca desigur sunt compatibile) si o sa iti dispara fobia.
0
06-02-2011, ora 16:31
ynna43
Nu este medic/terapeut
ynna43
frica continua..este sigur agorafobie...care trebuie tratata tot la un psihiatru.
incearca si nu te mai gandi ca esti schizofrenic...gandeste ca esti om normal..si ca trebuie sa tratezi aceasta frica!
curajjjjjj!
sanatate!
0
23-02-2011, ora 15:32
florina_u08
Nu este medic/terapeut
florina_u08
buna, si eu am trecut prin asta dar eu locuiesc in Grecia si era in perioada dinainte de aderarea rominiei la UE, aveam si eu acea frica ca nu o sa obtin prelungirea dreptului de sedere sau de munca aici, nu am fost la medic dar am observat ca aceasta stare se declansa atunci cind stateam foarte mult la televizor sau la calculator, in momentul cind simteam ca incepe sa se declanseze faceam sport sau mergeam in vizita la prieteni si-mi trecea.ai nume grecesc esti grecoaica?
0
23-02-2011, ora 18:58
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
multumesc pentru mesaj, florina.
Am avut un bunic grec, de aceea mi-am ales acest pseudonim.
Numai bine!
0
28-02-2011, ora 06:34
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
- buna fetele, si eu am..de le niste rude prin alianta un nume americanesc...da mai mult indragesc meeleagurile natale...la noi poti strecura mai usor camila decat tantarul; mi-am adus aminte de-o poezioara; "eu am numa 114 kile/, si de-abia ma misc, hop, hop / rad cand m-ocarasc copiii / shi ii fac de ras, hop, hop // pot s-nebuneasca altii / la comfort eu nu renunt / / Eu is Eu, nu vreu ca altii / sa muncesc pan cad in gat
0
28-02-2011, ora 11:14
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
sa ma esplic, era vb deo cruce ; nu de lemn sau de metal - sa nu se inteleaga gresit; despre cineva, care nu epe forum...ash
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul