ganglioni inflamati

10-07-2017
madalina220991
Nu este medic/terapeut
madalina220991
Buna,

Am si eu o problema ce ma macina de vreo 2 luni aproape, am 3 ganglioni imflamati, doi submandibulari, unul de1.6 pe 0.7 cm si celalant de 1.1 pe 0.9 cm iar unu in spatele urechii, cel mare submandibular daca apas pe el ma doare, am facut ecograf si la ecograf au spus ca au aspect imflamator cu hil, inca ceva mi s-a parut suspect, de vreo doua saptamani vad niste puncte negre plutitoare cu ochiul drept (pe partea ganglionilor) am fost la oftalmolog si a spus ca ochiul este ok, probabil doar particule in gelul din ochi. Analizele de sange le-am facut acum doua luni si au iesit bune, starea mea de sanatate si ok, fara febra, dureri in gat sau traspiratii, ma simt la fel ca intodeauna, nimic schimbat in afara acestor ganglioni. Chiar nu stiu ce sa fac... Eu locuiesc in SUA si este foarte dificil cu progamarile la doctor si cu analizele sa nu vorbesc de preturi, in plus la doctorii la care am fost nu par ingrijorati deloc de dimensiunea lor, adevarul este ca nu cresc dar nici nu decresc. CE ar putea fi?
6 comentarii
0
10-07-2017, ora 11:37
Florinaflo
Nu este medic/terapeut
Florinaflo
Buna ziua..
Si eu am aceeasi problema de aproximativ 1 an, un ganglion umflat pe partea stanga (se misca, nu este foarte tare) pana acum nu a fost dureros dar acum ma doare si simt o senzatie de arsura in locul in care este ganglionu. Am fost la ORL si doamna doctor mi.a spus ca in proportie de 99% nu este nimic. Mi.a dar sa fac si niste analize la sange hemoleucograma care a iesit ok, citomegalovirus care igg mi.a iesit ok, iar igm crescut, epstein barr care a iesit la fel ca si citomegalovirus si proteina c reactiva care e ok. As vrea sa stie daca este posibil sa fac vreo boala din cauza ganglionului sau din causa virusului epstein barr(chiar daca am anticorpi impotriva lui)
0
11-07-2017, ora 07:52
madalina220991
Nu este medic/terapeut
madalina220991
Eu nu stiu daca am avut epstein barr, saptamana asta ma duc la doctor din nou, iar eu am 3 imflamati pe aceiasi parte.
0
11-07-2017, ora 08:04
Florinaflo
Nu este medic/terapeut
Florinaflo
Te dor? Ca pe mine ma dor si am o senzatie de arsura in locul ala. Chiar daca am avut contact cu virusul nu cred ca trebuia sa ramana asa. Dr de familie mi.a spus ca e posibil sa fie resturi de virus sau ceva.
0
14-07-2017, ora 06:10
madalina220991
Nu este medic/terapeut
madalina220991
Nu ma doe, poate cel submandibular cand apas pe el dar daca nu apas nu simt nimic..
0
09-01-2018, ora 20:34
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Buna! Ati mai rezolvat cu ganglionii ? Si eu am laterocervicali, axilari si inghinal...sunt foarte speriata.
0
02-08-2023, ora 21:18
petrebabici@gmail.com
Nu este medic/terapeut
petrebabici@gmail.com
Buna Seara, stiu k este demult mesajul dvs, dar vroiam sa stiu ce ati rezolvat cu ganglionii, si mei sunt durerosi si nu imi trec? Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: