Ganglioni laterocervicali inflamati

19-03-2016
Adela1
Nu este medic/terapeut
Adela1
Rezultatul ecografiei :la nivelul anomaliei palpatorii, submandibular anterocervical, uşor lateral stânga imagine hipoecogena de 1, 1/6/1, 4 mm, contur net, cu centru liniar hiperecogen, cu vascularizaţie periferică aspect ecografic sugestiv pentru mică adenopatie benignă.altă imagine cu aceleaşi caractere de 6, 6 mm în adiacentă celei descrise anterior.mici imagini limfoganglionare latero- cervical stânga de max.8, 5 mm, fără caracter patologic.lob tiroidian drept-1, 2/1/3, 4cm;lob tiroidian stang-1, 4/1/3, 6 cm;istm tiroidian 2, 3cm;glande submandibulare de aspect normal.este ecografia fiicei mele care are vârstă de 12 ani.la vârstă de 9 ani s-a mărit primul ganglion, atunci nu a fost dureros dar de 2 săptămâni a devenit dureros şi în decursul celor 3 ani s-a şi mărit.în urma radiografiei i-au fost descoperiţi şi ceilalţi ganglioni măriţi.va rog sa-mi spuneti dacă lobii tiroidieni şi istm tiroidian sunt în limite normale şi dacă următorul pas este biopsia şi la ce spital din Bucureşti îmi recomandaţi să mă adresez(sunt din provincie), eventual cărei secţii, care de ocupă cu recoltarea de biopsie.va mulţumesc anticipat.
5 comentarii
0
19-03-2016, ora 14:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sa investigat pacientul la ORL .. STOMATOLOG
ca sa se caute focarele de infectie?
0
19-03-2016, ora 22:51
Adela1
Nu este medic/terapeut
Adela1
Acum trei ani, aceştia au fost paşii:medic familie, stomatolog, orl.Dr.orelist mi-a explicat atunci ca este un ganglion inflamat de la o răceală mai puternică, copilul având o sensibilitate a cailor respiratorii, de obicei în perioadă rece suferea de laringită, faringită, a avut şi o bronşită astmatiformă.am fost sfătuiţi să aşteptăm să vedem în timp ce se întâmplă, dacă se măreşte şi devine dureros la palpare şi nu numai.ca drept dovadă, în trei ani s-a mărit, a devenit dureros pt.copil, am mers la acelaşi dr.la orl, a examinat-o şi ne-a spus ca tinde să creadă ca după palpare seamănă mai mult cu un chist şi nu pare de fapt un ganglion, ce se operează printr-o mică incizie.am făcut ecografia cervicală şi răsturnare de situaţie: nu e chist, e ganglion şi mai sunt şi alţii pe care nu i-am simţit la palpare.urmează să facă un set complet de analize : homoleucograma completă, vsh, exudat faringian şi ce considera medicul ca mai trebuie făcut.ideea e ca medicul de la ecograf a spus ca numai la operaţie vor dedea ce este acolo şi luând biopsie.ce ne sfătuiţi???! Va mulţumesc.
0
20-03-2016, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. daca nu exista focar de infectie odontogen sau orl...
trebuie scos ganglionul..si examinat
0
21-03-2016, ora 06:54
Adela1
Nu este medic/terapeut
Adela1
Pe măsură ce vom înainta cu investigaţiile voi reveni cu noi detalii.va mulţumesc.
0
10-02-2018, ora 21:22
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Ce ati mai rezolvat cu ganglionii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •