ganglioni limfatici inflamati

20-02-2013
claudia002
Nu este medic/terapeut
claudia002
Buna ziua,
Simptomele mele sunt urmatoareale: amigdala dreapta prezinta niste depozite albe. Nu este rosie, nu ma doare. Amigdala stanga este normala. Ganglionii limfatici laterocervicali sunt inflamati bilateral, nu dor, uneori simt un mic si rapid disconfort pe partea dreapta a gatului, in zona lor. Febra (maxim 37, 5). Exudat faringian negativ. Ce poate fi? Va multumesc!
7 comentarii
0
20-02-2013, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita cronica cu cazeum
0
20-02-2013, ora 14:29
claudia002
Nu este medic/terapeut
claudia002
Am uitat sa mentionez ca nu am niciun fel de durere in gat. Amigdalita poate sa nu doara? Nu racesc usor si nu am fost racita de curand. Deci, daca nu este pe fond infectios, este normal sa iasa exudatul negativ?
0
21-02-2013, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
infectia este in interiorul criptelor.. si la exudatul depe suprafata NU apare
poate sa nu dea complicatii locale ( amigdalite acute)
dar poate vara sa ai un flegmon amigdalian ( se inchide o cripta si se formeaza puroi in spatiu inchis)
poate sa faci reumatism, complicatii la rinichi sau cardiace
0
07-05-2013, ora 23:20
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
pt domnul dr : care este solutia in acest caz pt a evita complicatiile?
0
08-05-2013, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
solutii corecte sunt 2
1. scoaterea amigdalelor clasic
2 reducerea amigdalelor in volum cu radiofrecventa sau laser
totul depinde de aspectul amigdalelor
decizia apartine unui medic ORL care vede amigdalele
0
08-05-2013, ora 15:57
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
multumesc frumos pt raspuns ; mama este in situatia descrisa mai sus, are puroi format intr-o cripta pe amigdala stanga, nu depaseste 0, 5 cm, insa este ingrijorata, am sa apelam la una din cele 2 variante, asta daca situatia ei o poate predispune la astfel de complicatii
0
14-02-2015, ora 19:22
Mona06
Nu este medic/terapeut
Mona06
Buna ziua!
Tatal meu a fost diagnosticat cu carciom la buza inferioara.Dupa excizie rezultatul de la biopsie a fost urmatorul:
Diagnosticul anatomo patologic este:carciom scuamos moderat diferentiat(G2), keratinizant, pT1 Nx Mx.
Ca si descriere microscopica: excizia cuneiforma prezentand o proliferare tumoratala(diam 1, 8 cm)cu celule scuamoide atipice, poligonale colburi patern cu infiltrativ pana la nivelul stratului muscular.Trase de rezectie chirurgicala neinvadate. De la 2 luni de la excizie tatal meu se simte bine, are grija ce mananca si nu mai fumeaza.As dori sa-mi spuneti de ce ia recomandat extirparea ganglionilor, iar in cazul de nu se intervine, ce consecinte ar fi?Multumesc de raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •