Ganglioni limfatici laterocervicali mariti

06-01-2018
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Stiu ca este un topic destul de des intalnit, insa nu mi am regasit cazul printre cele de pe forum.
Prima data am observat prin martie, ganglionii mariti (se simteau la palpare) pe partea stanga, submandibula nedurerosi, gat. I am lasat asa, nu I am stresat. Luna aceasta insa, au inceput niste intepaturi in zona gatului, iar unul din ganglioni se vede iesit in relief.
Momentan s au ameliorat durerile..am inceput sa iau parasinus, la recomandarea medicului, avand si un inceput de sinuzita.
Am facut si o serie de analize, iar procentul de limfocite este crescut si nr de monocite scazut(24, iar limita inferioara era 25).VSH, uree, proteina c reactiva -ok.
Ganglionii nu ar trebui sa revina la o dimensiune normala? Exista vreun tratament anune? Ar trebui sa incerc si la alte specializari in afara de ORL? Poate fi vreo boala care cauzeaza marimea lor?(citisem de mononucleoza, hiv, ca ar da marirea lor)

Multumesc
9 comentarii
0
06-01-2018, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial mergi la stomatolog
dupa urmeaza ORL
dupa gastrologie..fiindca un reflux gastro-esofagian intretine o inflamatie pe faringe, implicit poate sa impedice micsorarea normala a ganglionilor
0
06-01-2018, ora 23:09
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Probleme dentare nu mai am, doar 2 carii pe care le rezolv. Iar pt stomac urmez un tratament cu controloc..
0
07-01-2018, ora 11:07
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Mergeti, va rog la HEMATOLOGIE!
Sanatate!E.Latcan
0
07-01-2018, ora 20:03
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Revin cu inca o nelamurire. Vara aceasta am facut un.chiuretaj gingival intrucat aveam bacterii prezente in gingii, precum si sangerari gingivale. dupa aceasta interventie am luat antibiotice iar sangerarea nu mai este prezenta. Este cumva vreo posibilitate sa fie in legatura?
0
09-01-2018, ora 21:00
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Am fost la.medicul hematolog si mi a recomandat o serie de analize pentru a incerca depistarea cauzei. Dansa mi a gasit si ganglionii axilari stanga mariti precum si unul inghinal dreapta(am avut anul trecut un furuncul in zona respectiva, poate fi cauza asta?)...Sunt destul de panicata, mai ales ca de acum trebuie sa fac analizele si dureaza destul de mult...e ingrijorator?...
0
13-02-2018, ora 19:30
cati2000
Nu este medic/terapeut
cati2000
buna seara
trec printr o situatie asemanatoare dar la mine cauza este mononucleoza produsa de un virus...ggl s au inflamat acum 8 luni si nu prea se mai retrag...adica se simt la palpare, sunt mici iar la eco aveau intre 20 mm si 15 mm
va rog mult sa mi spuneti ce ati facut si la ce medic ati fost
sunt din bucuresti si nu stiu ce sa mai fac
va rog mult sa mi spuneti ce analize v a dat medicul si daca pot merge si eu la acelasi medic...
0
14-02-2018, ora 05:25
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Sunt din afara capitalei. Am fost la hematolog si boli infectioase. Pt analize.. citomegalovirus, eipstein bar, hiv, sifilis, toxocara, toxoplasma...cam tot ce tine de infectios. La mine erau negative..
1
14-02-2018, ora 10:45
cati2000
Nu este medic/terapeut
cati2000
buna zua
multumesc pentru raspuns
la infectionist am fost si eu, sia iesit v epstein bar, la hematolog nu am ajuns
de fapt, mononucleoza a avut o fiul meu care are 17 ani, in urma cu 8-9 luni
ggl se retrag f greu, noi asteptam de 9 luni
ggl se inflameaza in infectii virale sau boli de sange
poate ca ati avut un virus mai simplu din categoria celor respiratorii

am inteles ca nu prea se trateaza acest virus care poate deveni destul de periculos cand scade imunitatea
va intreb daca hematologul v a recomandat ceva pentru retragerea ggl sau tb doar urmariti
sau tratament pentru imunitate...
0
14-02-2018, ora 11:38
User_194549
Nu este medic/terapeut
User_194549
Sincer nu mi a recomandat nimic. Mi a spus sa asteptam si sa revin pt verificari pe cateva luni. Nu mi a dat nimic sa iau. Eu am avut negativ rezultatele la celelalte analize...nu stiu ce poate fi si la ce medic sa mai merg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •