Gastroenterocolita hepatocitoliza | Forumul Medical ROmedic

Gastroenterocolita hepatocitoliza

29-03-2022
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, am foat internata cu copilul de 3a 4luni in spital cu gastroenterologie, normovirus.
pe lista de diagnoatice scria si sindrom de hepatocitoliza infectios. Cat de grav este? va trebui sa ii dau regim pt ficat mai mult de o saptamana? cat? o luna fara pic de prajeli si sare foarte putina? sau e destul 1 sapt..doua?
De asemenea la eco i-au gasit 3 ganglioni intestinai, ni s-a recomandat dupa 1 luna s aii mai facem un eco.
Ce imi puteti spune despre acesti ganglioni, e de rau?

Copilasul a avut doar 2 scaune diareice, voma 3 zile, doar o zi cu 4 vome pe zi, i au dat metoclopramid perfuzabil in spital, dar acum suntem acasa..speram sa nu revina voma..pare sa revina... poate doar pare..
Ne au lasat acasa uaor deshidratati pt ca nu aveau loc la infectioase.
Avem tratament cu debridat, enterolactis si smecta..si saruri de rehidratare/restabilire.
speram sa nu ajungem inapoi in spital.
copilasul mananca binisor, cat despre alimentatie, imi puteti da mai multe detalii?
ne au spus pe scurt cateva alimente dar a vrut copilasul chiftele de cartofi cu usturoi..mi s a parut ca a dat sa vomite de la ele, cred ca sunt iritante gastric..
Orez nu prea apa.piire de cartofi deloc..ciorbe de legume papa cat d ecat, paine cu dulceata si.. altele..dar f putin.
Lapte nu avem voie deloc deloc? 50ml daca ii du o data pe zi e grav? Ni s a spus ca nu avem voie lapte dar pe el l-ar ajuta f mult sa isi revina.
multumesc frumos!!
2 comentarii
0
31-03-2022, ora 10:24
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Ficatul, se resimte dupa sindromul infectios viral si reactioneaza printr-o minima distructie e celulelor sale, dar din fericire are capacitatea de regenerare rapida. Deci o dieta cu alimente fierte si nu prajite, fara condimente, timp de 10 -14 zile ar fi benefica atat pt protectia intestinala cat si hepatica. Puteti sa ii dati : paine integrala, branza proaspata de vaca, carne de pasare, supe, compoturi, piureuri de legume, pilaf, salate, ceaiuri. Ganglionii intestinali sunt un fapt normal caci ei sunt reactionati ca urmare a focarului infectios intestinal, de vecinatate, fata de care se apara organismul si vor disparea odata cu rezolvarea infectiei. Sanatate !
0
02-04-2022, ora 00:32
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Mulțumesc mult pt raspuns !
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probioticele nu au efect în cazul copiilor cu gastroenterită
  • Tratament enterocolită copii
  •