gat uscat si usturime dimineata

27-12-2009
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Buna ziua. De vreo 2 ani in fiecare dimineata am gatul uscat si uneori simt ca ma ustura. Dupa ce beau apa sau mananc ceva imi trece, dar racesc foarte usor si de fiecare data cand ies afara si e rece, daca stau prea mult ma ustura gatul. Am fost la multi doctori dar nimeni nu ma ajuta. Am si o sinuzita si bronhopneumonie cronica. Unii spun ca imi curg din nas secretii, altii mi-au spus ca imi urca din plamani secretiile si imi irita gatul. Altii mi-au spus ca e de la refluxul gastric (am luat Omez 10 zile si tot nu mi-a trecut) Am si o subfebrilitate (37-37.3) in special seara. Iau miere in fiecare zi si singulair. Am luat o perioada si Aerius.
39 comentarii 12 Înainte ›
0
27-12-2009, ora 16:32
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Numai dimineata sau de fiecare data dupa ce dormi? Poate dormi cu gura deschisa si respiri pe gura.Asa s-ar explica respectiva uscaciune daca apare de fiecare data cind dormi
Usturatul gitului e normal laun git uscat, nu neaparat nu-stiu-ce secretii care sa irite gitul
De ce respiri pe gura?poate sse infunda noaptea nasul din cauza sinuzitei.Ai si ziua momente cind tre sa respiri pe gura din cauza infundarii nasului?Daca da incearca sa rezolvi cu sinizita
1
27-12-2009, ora 17:23
green22
Nu este medic/terapeut
green22
De fiecare data cand dorm, nu numai dimineata.
Uneori mai dorm parintii cu mine si mi-au spus ca nu respir pe gura.
Mereu am cate o nara infundata, depinde pe care parte stau. Nara de jos est mai infundata decat cea de sus.
Am uitat sa spun ca am si deviatie de sept, dar inainte sa ma imbolnavesc nu ma usturaq deloc gatul dupa ce dormeam. Nu stiu ce sa mai fac.
Am auzit de o reteta cu miere si lamaie dar nu mai tin bine minte.
0
27-12-2009, ora 18:32
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
acu nu neaparat sa dormi cu gura cascata sau sa horcai/sforai.Ideea e ca daca ai nasul infundat in timpul somnului fie si partial aerul lte sa intre pe undeva in compensatie.Si pe unde sa inte daca nu pe gura.
Deviatia de sept poate intretine sinuzita.Sfatul meu este sa rezolvi cumva deviatia desept/sinuzita si se va rezolva si uscaciunea+usturimwea + iritatia gitului
0
27-12-2009, ora 19:00
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Nu pot sa ma operez de deviatie de sept pana la 18 ani si cu sinuzita nu stiu cum sa fac sa imi treaca. Iau de mult tratament. Doctorii vor sa ma duc la ei in fiecare luna sa le dau bani si nu imi dau un remediu. Imi dau doar singulair, aerius si alte pastile care se iau ani de zile la rand. Nici nu ma lasa sa intreb ceva pentru ca vorbesc peste mine si parintii mei. Parintii m-au dus la o gramada de doctori dar parca e din ce in ce mai rau. Acum cred ca am si probleme cu stomacul pentru ca ma doare daca nu mananc cateva ore si dupa ce mananc ceva imi trece ( cat am stat la Marius Nasta luam 10 pastile deodata, o data pe zi). Am perioade de 3-4 zile cand ma doare capul mereu si nimeni nu imi spune nimic.

Nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc.
Si races si foarte repede(acum iau Bronhovaxon)
0
27-12-2009, ora 20:18
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E o chestie sa ai sub 18 ani si sa iei la un moment dat 10 pastile deodata.Nu ma mir ca a inceput sa iti cedeze si stomacul.In ritmul asta urmeaza ficatul
Se pare ca la tine doctorii banuiesc o cauza alergica a sinuzitei.Sincer sper ca nu fumezi si nici nu stai in mediu cu fumatori - asta ar agrava situatia.
Apropo de medicamente... fii atent ca e unul de ii zice OLYNTH care la inceput are efect bun dar iti da dependenta si nu mai scapi de el.
Incearca macar sa te hidratezi ca lumea in ideea de a iti mentine gitul uscat si a scapa de partea aceea de probleme.Cit timp ai macar o nara libera inca e bine, pina ce vei face 18 ani rezisti tu.Sa iti mai recomand si eu medicamente.cred ca te-ai saturat si ai epuizat cam toate schemele terapeutice incit nu vad ce as mai putea adauga.
0
28-12-2009, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
green.
cu siguranta.. ai afectat de la atatea tratamente stomacul.. si uscaciune adin gat vine de la un reflux( dar poate fi si de la secretii indiferent de unde vin.
1. Tii un regim strict alimentar..
niciodata.. acidulate, acru si condimentat... nici fructe citrice !!!!
2. gargara si inhalatii seara inainte de culcare.
3. Redigest 3 pe zi.. 2 -3 saptamani.. ca tratament gastric !!!! ( omez 10 ziel.. NU e tratament.. ci o incercare de tratament)
4. Vit A uleioasa pusa in nas 4-5 pic de 4-5 ori pe zi.. mai cu seama seara inainte de culcare!!
0
28-12-2009, ora 15:13
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Nu am fumat nicio data, iar cola si alte sucuri acidulate nu am mai baut de 2 ani.
Multumesc mult pentru sfaturi drwather si domnule doctor.
Gargara si inhalatii cu ce ar trebui sa fac? Am facut o perioada cu ceai de musetel? Sa reiau tot cu ceai de musetel? Si inhalatii am facut cu apa calda cu sara, dar nu prea a avut efect.
0
28-12-2009, ora 16:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci inhalatii cu ceai de musetel in care adaugi INHALANT..
is dupa ce se raceste.. faci gargara cu acelas ceai !
0
28-12-2009, ora 22:45
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Multumesc mult pentru sfaturi.
0
04-01-2010, ora 22:49
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Credeti ca expunerea la soare este bune pentru sinuzita si pentru problemele mele? O doctorita mi-a recomandat ca vara sa imi pun namol pe frunte si sa stau pe plaja.
Am auzit si de tinctura de propolis ca ar fi foarte buna pentru snuzita. Eu imi pun tinctura in ceai cand am gatul uscat, dar am inteles ca se poate pune si in nas. rebuie diluata cu ceva?
Si am citit pe internet si despre hrean ca tratament pentru sinuzita? Ce parere aveti?
0
05-01-2010, ora 07:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
hreanul este excelent.. si din pacate putin folosit!
si restul retetelor enumarate ajuta la tratament.
Propolisul.. normal ca trebue diluat.. cu ceai de musetel sau salvie.
0
05-01-2010, ora 20:52
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Multumesc. Le voi incerca pe toate.
0
07-01-2010, ora 00:41
prikoki
Nu este medic/terapeut
prikoki
dragă "green22" am si eu aceasi problema practic simptomele sunt identice

la fel dureri in gît de dimineaţă plus ce ma pune pe jar ca racesc foarte usor la gît faţă de anii precedenţi acum mii de ajuns numai sa es fără fular la gît să umblu pe afara la temperatura de -5-0 grade si pe deseara simptome de raceala la gît sun asigurate ceea ce nu se întîmpla cu ceva ani in urma, la fel tuse uscate dese de parca fumez de 40 ani insa eu nus fumător
cauze mă gîndesc dintre cela mai diverse :

credeam ca poate ceva tuberculoză am insa am facut testul si medicii spun ca nam mă gîndeam deacu si cancer am insa am citit cam tot ce se poate de citit despre simptomele de cancer la gît şi parca nu le întrunesc deacuma ultimul variant e vreau sa mă duc în următoarele zile sa fac un test HIV mă gîndesc cu o mare teamă că răcelile acestea usoare se datoreaza slabirii organizmului ceea ce o face virusul HIV

te rog tinema si pe mine la curent cu situatia ta adica daca ceva medicii gasesc care totusi e problema scriemi si mie ca deacum nu mai stiu cum sa rezolv problema asta...
0
10-01-2010, ora 11:12
green22
Nu este medic/terapeut
green22
Sigur ai imunitatea scazuta, dar in mod sigur nu de la HIV. Eu o am de la o raceala foarte puternica de acum doi ani. Nu m-am tratat bine atunci, doctorii imi dadeau foarte multe antibiotice si de la asta mi-a scazut imunitatea. Incearca sa nu mai iei antibiotice si pazeste-te bine sa nu racesti. Pe mine cred ca m-a ajutat BronhoVaxon sa tusesc mai putin. Incearca si tu.
0
17-01-2010, ora 20:22
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna seara tuturor si La multi ani. Stimate Domnule doctor, in urma unei raceli usoare de sarbatori, am ramas cu o durere in gat. Am tot luat faringosept si strepsils dar vad ca nu cedeaza. Durerea nu este mare dar sacaitoare. Ma pazesc de raceli si afara merg cu fular la gura pe vremea aceasta rece. Imi aduc aminte ca atunci cand eram racita am mancat o bucatica de paine care am simtit ca ma zgariat si de atunci tot am o jena. Cand am fost racita am luat si amoxiklav, paracetamol, antiinflamator. Ce sfaturi imi puteti da. Va multumesc anticipat.
0
18-01-2010, ora 08:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o faringita.
trebue sa protejezi mucoasa de rece, acru, acvidulat si fructe citrice.
sa consumi multe lichide calde.
vit A uleioasa.. care 4 pic din 4 in 4 ore p[use in nas. si de acolo ajung in faringe
tab Voseptol de supt.
0
18-01-2010, ora 19:54
mihaela-aura
Nu este medic/terapeut
mihaela-aura
Buna seara, Domnule Doctor am o mare rugaminte la dvs.Mama mea in varsta de 69 de ani are de cativa ani senzatia de nod in gat care in ultima perioada este tot mai accentuata, se manifesta pe tot parcursul zilei mai putin dimineata si mai accentuat spre seara, senzatia este ca ar avea ceva ca un ghem de seminte, simte nevoia sa inghita si sa tuseasca pentru a scapa de acel "ceva" care se si muta intr-o parte a gatului, este o senzatie dureroasa si deranjanta in acelasi timp.Initial a, banuit o afectiune a tiroidei dar in urma unui examen medical se pare ca nu tiroida este problema.
Trebuie sa va mai spun ca mama are printre altele si o afectiune cardiaca, senzatia de sufocare pe care o resimte punand-o la inceput pe seama acestei afectiuni.
Va rog, daca aveti timp sa-mi dati un raspuns si eventual cum putem ajunge la cabinetul dvs din Pascani (suntem din apropiere). Multumesc tare mult
0
18-01-2010, ora 20:15
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Multumesc domnule doctor, am folosit vitamina A uleioasa si am mai supt penicilina V care este destul de rea la gust dar putin cate putin merge. Deja ma simt mai bine, maine am sa cumpar si Voseptol. Am cam intrat in panica incerc sa ma pazesc de raceli deoarece eu sufar de poliartrita reumatoida si nu am facut nici vaccinul antigripal iar parerile privind acest vaccin sunt impartite. Va multumesc inca odata si am sa mai urmaresc acest forum. Toate cele bune la toti cei care urmaresc acest forum si nu numai.
0
18-01-2010, ora 22:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mihaela.
ar fi mai bine sa vad despre ce este vorba. daca sunteti in zona va astept la un consult.
pana atunci.. luati Vit A uleioasa administrata in nas cate 4-5 pic din 4 in 4 ore.. o sa. i modifice senzatiea de uscat din gat.
Luati si un sprei Tantum verde cu care dati 2 puf, din 4 in4 ore.
0
19-01-2010, ora 19:17
mihaela-aura
Nu este medic/terapeut
mihaela-aura
multumesc de raspuns domnule doctor.
Intentionez sa vin cu mama la dvs la cabinet spre sfarsitul lunii, imediat ce voi ajunge acasa, pana atunci va multumim de sfaturi.
0
28-01-2010, ora 20:00
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna seara
Stimate domnule doctor, inca nu mi-am revenit cu senzatia de durere, inflamatie in gat. Am folosit Vit.A uleioasa, inclusiv Voseptol. Dupa 2 pastile de Voseptol gatul mi s-a inflamat mai tare. Mi-am dat seama ca propolisul nu-mi prieste. Limba, cred ca si gatul mi s-a umplut de basicute dureroase. Acum nu mai stiu daca le aveam si inainte de Voseptol este foarte posibil. In continuare am folosit gargara cu bicarbonat si badijonari cu vit.A.
Domnule Doctor este posibil ca sa am candida? spun aceasta ca cum o luna fiind racita am luat amoksiklav dar am luat si biotics in acea perioada. Cum pot sa-mi dau seama daca este candida si ce tratament pot sa iau? Va multumesc.
0
29-01-2010, ora 10:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti exudat faringian.
si sa mergeti cu rezultatul la ORL..
deasemenea va recomand in consult la Gastrologie !
0
02-08-2010, ora 01:16
ramonab
Nu este medic/terapeut
ramonab
Buna seara!
Ma numesc Ramona si sunt actrita. Am o problema de cateva saptamani- am gatul foarte uscat si o predispozitie spre raguseala. Mentionez ca am avut noduli vocali de cateva ori, (de a- lungul a 2 ani, de vreo 3 ori) care s au tratat cu aerosoli cu cortizon, si restul tratamentului.
In momentul de fata corzile stiu ca sunt curate, nu mai am probleme.. Insa am aceasta uscaciune a gatului, pe care o mai linistesc cu miere sau vit A uleioasa. Senzatia se accentueaza noaptea, si simt ca eliberez cumva gatul atunci cand ma spal pe dinti, parca se curata de secretie. Nasul este putin cam infundat din totdeauna, insa nu respir pe gura.Intrebarea mea este- Aceasta uscaciune a gatului poate fi ceva grav, periculos ce necesita control de urgenta?
0
02-08-2010, ora 01:17
ramonab
Nu este medic/terapeut
ramonab
Varsta mea este de 29 de ani. Va multumesc frumos!
0
02-08-2010, ora 06:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e grav.
uscaciunea mucosei este un simptom, nu o boala. ! sunt cateva cauze care trebui cautate..
1. din cauza nasului, noaptea respiratipe gura ( ;la ORL)
2. din cauza refluxului gastroesofagian ( la Gastrologie + regim alimentar strict)
3.metabolizmul( diabet zaharat, lipsa vit E, Vit A, Mg..s.a)
0
02-08-2010, ora 13:28
ramonab
Nu este medic/terapeut
ramonab
Va multumesc frumos pentru raspuns!
0
18-01-2011, ora 22:18
maresoiu
Nu este medic/terapeut
maresoiu
Buna, ma numesc Cristi si am si eu ceva probleme cu gatul.Dimineata imi este uscat gatul, cand inghit am senazatia de
od in gat, mi-e si umpic rosu si se mai vede si o secretie alba.Acum trei ani in urma unor investigatii mi sa spus ca am Candidoza si Stretococ..cum am reusit? simplu.La o raceala dr.de familie mi-a prescris antibiotic fara protejare pt ciuperca.daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi si niste pareri!! P.S sunt in Italia si momentan n-am dr de familie. Va multumesc.O seara buna tuturor
0
19-01-2011, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza este mai jos.. stomacul si refluxul gastroesofagian
1. regim strict alimentar fara acru( otet, bors, muraturi, sosuri)
fara acidulate si fructe citrice
2 gargara dupa fiecare masa
3 pansament gastric ( omez, almagel)
4 Tinct de valeriana 30 pic la 8 ore in apa
5 vit A ulieoasa 4 pic din 4 in 4 ore in nas ca sa ajunga in gat
0
23-01-2011, ora 19:28
MayaM
Nu este medic/terapeut
MayaM
Buna Seara.
As avea nevoie de cateva lamuriri. Deviatia de sept poate duce la urmari grave daca nu ma voi supune unei operati? Acu 7 ani am avut un accident si nu mai pot respira normal, o nara e mai mica ca cealalta(evident nu am bagat de seama) De doi ani incoace ma ustura si ma doare in gat cand inghit(dar zilele astea s-a accentuat ceva mai tare durerea) dimineata si seara. Am fost la medic, mi-a aratat pe calculator ca aveam "muci" in gat, a zis ca e cronic si mi-a dat un tratament naturist(desigur tratamentul nu m-a ajutat cu nimic) Nu m-am oprit acolo am consultat mai multi medici si mau indoptat cu tot felul de antibiotice si injecti dar in zadar. Am citit in mai multe locuri ca o eventuala operatie ar fi o solutie. Iar acum intrebarea mea. Daca o voi face operatia imi va trece iritaria si usturimea din gat, si "muci" dealtfel? Sau daca nu o voi face iritatia asta pe termen lung poate duce la cancer...sau mai stiu eu ce boli grave?
0
24-01-2011, ora 06:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
MayaM
trebuie sa intelegi ca nasul.. are mai multe functii importante ( de incalzit, umezit si purificat aerul care trece prin nas spre plamani). deasemenea o deviatie de sept duce la proasta aerisire a cavitatilor paranazale ( sinuzite)
a urechilor ( otite seroase si hipoacuzii)
Trebuie sa te clarifici cu acele secretii
1. daca secretiile coboara din nas spre posterior.. DA au legatura cu respirataa nazala
o radiografie SAF ar ajuta la un diagnostic corect
2. dar tre sa stii ca aceste secretii din gat.. pot sa aiba legatura cu refluxul gastroesofagian si alimentele acre, acidulate, citrice.
in acest caz.. chear daca te operezi de sept..,. nu se vindeca pana nu tii regim si tratezi si stomacul
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •