Gaura in Operatie hernie inghinală

31-10-2017
Alexandru2017
Nu este medic/terapeut
Alexandru2017
Buna ziua astăzi fac 8zile de la operația de hernie inghinala.Am fost operat clasic deci o incizie de 6-8 cm.Astăzi am fost sa scot acele capse 9 in total.Dar la numărul 6 a apărut o gaurica de c.am 1cm și a curs un lichid galben transparent și medicul a lăsat cele 3 capse la loc sa nu se desprinda operația.Mentionez că zona nu e umflata nun simt nici o durere astăzi am pus pe rana iod și un praf Baneocin 250UI/5000UI pot apărea complicații?
13 comentarii
0
31-10-2017, ora 13:28
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Inteleg ca au ramas 3 capse, nu ?
Va sfatuiesc sa puneti pansament imbibat in betadina, schimbat zilnic.
Iodul poate produce arsuri tegumentare.
1
31-10-2017, ora 14:13
Alexandru2017
Nu este medic/terapeut
Alexandru2017
Buna ziua mulțumesc pentru raspuns așa am sa fac da 3 au ramas
0
31-10-2017, ora 14:29
Alexandru2017
Nu este medic/terapeut
Alexandru2017
Totuși acea incizie de 1cm ar trebui sa se închidă vizibil în 2 zile nu?
0
31-10-2017, ora 14:44
Alexandru2017
Nu este medic/terapeut
Alexandru2017
Și inca o întrebare ar fi ok sa iau antibiotice?
0
02-11-2017, ora 10:34
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Atentie sa nu fi rezultat vreo fistula dupa operatie daca apare lichid galben !!
0
02-11-2017, ora 16:53
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Poate sa dureze mai mult de 2 zile. Continuati pansamentele. Reevaluam peste 10 zile.
O fistula e o complicatie tardiva.
0
02-11-2017, ora 19:34
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Cred ca poate fi si simultana, am avut un caz in familie cand s-a inchis operatia (inclusiv cu plasa) cu fistula a intestinului subtire !
0
03-11-2017, ora 07:01
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Steve - din descrierea pe care a facut-o Alex ( lichid galben transparent ) pare a fi serom. ( Mentionez că zona nu e umflata ) Daca ar fi fistula de intestin, zona ar fi cel putin irititata.
0
03-11-2017, ora 11:37
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Am inteles, sper sa fie asa in cazul de fata !
Insa am alta intrebare daca sunteti amabil : un chirurg are dreptul (moral, deontologic) de lua decizia sa nu investigheze si sa nu intervina chirurgical si nici macar cu aspiratie din cavitatea abdominala !, la o fistula declarata de el la 24 de ore dupa operatie pe intestin !?
0
03-11-2017, ora 12:34
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
(RE)interventia chirurgicala nu se impune, ca urgenta, in cazul unei fistule intestinale ( entero-parietala ). Este necesara, in urgenta, si cu aspiratie peritoneala, in caz de peritonita generalizata / localizata postoperatorie.
0
03-11-2017, ora 13:34
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Deci se poate alege decesul in locul interventiei asupra fistulei ?! In cazul nostru asa a fost ! Nu mai spun ca sucul gastric, pancreatic, intestinal inunda in permanenta tesutul abdominal ( se facea o aspiratie superficiala in plan orizontal cu o bucata de tub ciupit in cateva locuri si amplasat sub tesutul abdominal desprins )ceea ce a dus la excizia lui lasand la vedere plasa aplicata proepiploic ! Mie mi s-a parut mai degraba o eutanasie activa ! Nu exista un protocol obligatoriu de urmat in tratamentul fistulelelor intra sau postoperatorii ?
1
03-11-2017, ora 19:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Nu ma pot pronunta in cazul rudei d-vs. Puteti cere lamuriri suplimentare echipei operatorie.
0
04-11-2017, ora 10:52
Alexandru2017
Nu este medic/terapeut
Alexandru2017
Buna ziua rana arata foarte bine fisura s.a închis o să fac o vizita
pentru un control revin cu detalii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: