glezna picior stang

21-08-2014
iulian89
Nu este medic/terapeut
iulian89
Buna ziua. Ma numesc iulian, am 25 ani, 1, 73 m si 72 kg. Pe data de 09.07.2014 am suferit un accident la piciorul stang. Am mers la medic ortoped si mi-a dat sa fac un CT, dupa rezultatul de la CT (fractura moleala interna stanga fara deplasare astragal) mi-a pus piciorul in ghips timp de 6 saptamani. Pe data de 20.08.2014 am scos ghipsul si am mers sa fac un CT. Rezultat CT : Fisuri longitudinale la nivelul corpului si tuberozitatii mediale a calcaneului stang. Leziune hipertransparenta(nidus) cu osteoscleroza periferica si centru format din matrice osoasa, ce masoara 10/7 mm si o alta leziune hipertransparenta de 3, 5 mm diametru adiacenta primei leziuni, localizata la nivelul trohleei astragaliene stangi. Concluzie: Fisuri longitudinale la nivelul corpului si tuberozitatii mediale a calcaneului stang. Osteom osteoid la nivelul trohleei astragaliene stangi de 10/7 mm (stationar fara de examinarea anterioara). Observatie osteom osteoid 3, 5 mm diametru adiacent primei leziuni. Va rog frumos sa-mi spuneti ce pot sa fac.
2 comentarii
0
21-08-2014, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un diagnostic total diferit, adica o leziune osteocondrala a domului talian (LODT), asociata sau nu cu o fractura calcaneeana.
Situatia trebuie analizata prin examinare clinica locala si prin studierea computer-tomograf-ului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-08-2014, ora 22:04
iulian89
Nu este medic/terapeut
iulian89
Va multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: