glioblastom multiform...ce fel de cancer este?

43 comentarii 1 2
0
13-09-2011, ora 07:51
anya82
Nu este medic/terapeut
anya82
mama mea a decedat in urma cu 10 luni, dups 1 an si 2 luni de suferinta.
0
13-09-2011, ora 15:53
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Condoleante!
0
14-09-2011, ora 12:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante!
0
02-03-2012, ora 17:36
otilik23
Nu este medic/terapeut
otilik23
nu am mai intrat de mult pe forumul acesta...ultima data cand am scris eram plina de sperante...si totusi peste 2 zile se implinesc 4 luni de cand tata a murit.este foarte greu de suportat pierderea lui.am tot sperat pana in ultima clipa ca poate va fi o minune si va trai, insa Dumnezeu a hotarat altceva.a suferit ingrozitor de mult. in ultimele 2 luni a fost internat la spitalul sf sava din iasi, care se ocupa de bolnavii in ultimul stadiu.este un spital particular, care are insa contract si cu casa de asigurari.cred ca regretam amarnic daca nu-l duceam acolo, pentru ca snt specializati in boli paliative (parca asa se cheama) si i-au mai luat din suferinta.
va doresc multa sanatate si putere de a trece mai departe.
nu exista leac pentru boala acesta.
imi pare rau ca sunt atat de cruda, dar am trecut prin asta si stiu cum e!
multa rabdare cu bolnavii, nu-i suparati si incercati sa le faceti toate pofte
as vrea sa aud ca a invins cineva boala aceasta!
0
02-03-2012, ora 21:14
Aradaniel
Nu este medic/terapeut
Aradaniel
buna otilik23, pot sa simt cu adevarat prin ce ai trecut, Printr-o situatie asemanatoare am trecut si eu, mama a murit de 4 luni si o saptamana, tot de glioblastom multiform gradul IV, Ultimele saptamani au fost groaznice, nici mie nu.mi merge asa bine, sunt c-am depresiv, dr. mi-a recomandat sa iau antidepresive... TIE CUM ITI MERGE ?
Si mama trebuia internata intr-un centru ptr. cei cu boli paleative, dar nu a mai apucat, Offf !!! Sanatate si numai bine !
Doamne ajuta !
1
03-03-2012, ora 17:40
otilik23
Nu este medic/terapeut
otilik23
ma simt orfana! pe langa faptul ca l-am pierdut pe tata mama intra in cate o depresie cam o data la o luna. si nu stiu cum o pot ajuta.de psiholog nici nu poate fi vb.
si am si eu momente cand simt ca nu mai pot. ca nu ma mai intereseaza nimic.e greu, ce mai.
oricum multa putere trebuie si sanatate la toata lumea!
putere de a trece peste toate
0
03-03-2012, ora 21:53
Aradaniel
Nu este medic/terapeut
Aradaniel
buna seara Otilia, da situatiile prin care treceti imi sunt foarte, foarte cunoscute... la mine nici medicamentele nu au ajutat... eu cred ca trebuie sa acceptam adevarata realitate ca si noi vom urma candva, sper sa nu suferim cum au suferit parintii nostri... mama se ruga in ultima vreme sa o ia Domnul sa nu ne mai vada pe noi cum suferim dupa ea... cu toate ca noi nu-i aratam asta dar o mama simte... sanatate si zile insorite sa aveti...
0
22-05-2013, ora 18:14
eemanuel
Nu este medic/terapeut
eemanuel
Buna!! Mama in varsta de 51 de ani a fost diagnosticata cu o tumora pe creier de 64/46/22 mm (asta e in urma examenului CT) dupa care a fost operata de 2 sapt la Mures si au venit rezultatele de la examenul histopatologic si pe fisa scrie diagnosticul histopatologic: Oligodentrocitom Anaplastic si mai jos la descrierea microscopica scrie: Extemporaneu: proces malign, glioblastom? Oare acel semn al intrebari da de inteles ca nu e sigur daca e glioblastom?. Am uitat sa specific, ca Doctorul a spus dupa operatie ca e o tumora maligna si durata de viata e maxim 1 an dar totusi sa asteptam ex hitopatologic. Starea Mamei mele acum e buna.
Va rog sa imi spuneti care e adevarul.. Va multumesc!
0
22-05-2013, ora 23:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
adevarul despre ce ? ai motive sa te indoiesti de ce ti-a zis chirurgul, chiar daca eu cred ca mai de graba s-a referit la "medie" decat la "maxim".
0
24-05-2013, ora 01:16
eemanuel
Nu este medic/terapeut
eemanuel
Buna! Pai rezultatul histopatologic a pus acest diagnostic: Oligodentrocitom Anaplastic asta rezulta a fi un glioblastom?
0
24-05-2013, ora 10:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu. dar nu conteaza atat de tare, toate sunt tumori maligne, din pacate. totusi trebuie sa marturisesc ca, desi nu sunt anatomopatolog, notiunea de "oligodendrocitom"... nu exista. sau cel putin nu o regasesc in clasificarea Organizatiei Mondiale a Sanatatii. acolo exista fie ie oligodendroGLIOM fie oligoASTROcitom, deci anatomopatologul nu stiu exact ce a vrut sa spuna. totusi, din perspectiva tratamentului si ce ramane de facut dupa operatie, aceste date nu schimba foarte mult ce este de facut. ce vi s-a recomandat in continuare ?
0
24-05-2013, ora 13:54
eemanuel
Nu este medic/terapeut
eemanuel
Am inteles.. am cautat si eu pe internet acel diagnostic dar nu am gasit. Ni sa recomandat sa mergem la sectia de oncologie mures sau cluj pt a face radio si chimio sau ce e nevoie.. Mamei mele e f frica sa mearga sa faca radio si chimio pt ca avem ceva cunostinte care au facut si s'au simtit f rau dupa ele si f slabite, dar se pare ca nu avem ce face decat sa mergem poate chiar sapt viitoare. Care ar fi mai indicate radioterapia sau chimioterapia sau asta in functie de gravitatea problemei?
Va multumesc pt raspuns!
0
25-05-2013, ora 12:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cred ca intr-o prima faza, amandoua simultan, in masura in care se poate.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Încetinirea creșterii glioblastoamelor prin răcire (hipotermie citostatică)
  • Glioblastomul este sensibil la feroptoză: o dietă personalizată reprezintă speranță pentru pacienții cu glioblastom
  • Terapia inovatoare cu celule CAR T vizează două proteine ​​pentru a combate creșterea agresivă a tumorilor cerebrale
  •