Exista sanse de supraviețuire după glioblastom

22-01-2019
del80
Nu este medic/terapeut
del80
Scriu aceste rânduri pentru a încuraja persoanele diagnosticate cu Glioblastom.Sotul meu a suferit in februarie 2012 la 32 ani un accident vascular care s-a declanșat cu dureri insuportabile de cap si vomă.L-a operat d-ul dr.Toader de la Clinica Obregia din București.In noiembrie s-a intervenit chirurgical din nou deoarece s-a descoperit că avea o tumora de 5 cm (frontal pe partea dreaptă).Biopsia a reptetat-o la 3 laboratoare.Acelasi rezultat:Glioblastom.A început radioterapia si chimioterapia la Oncocard
Brasov.In același timp a ținut un regim alimentar :fără zahăr, sare, lactate, pâine albă, sucuri acidulate.Consuma: brocoli, conopidă, pește, salata de varză crudă, etc.In aceasta perioadă i-am fost alaturi cu bebelusul nostru (avea 6 luni), fapt ce i-a dat putere sa lupte.La fiecare 6 luni face Rmn cu substanță de contrast si nu a recidivat.
11 comentarii
2
17-02-2019, ora 13:44
Pentru ajutor
Nu este medic/terapeut
Pentru ajutor
Buna ziua,

Mesajul dvs ne da speranta. Si tatal meu a fost diagnosticat cu glioblastom si a fost operat in ianuarie anul acesta. Urmeaza sa inceapa in curand chimioterapi si radioterapia.
Va rog daca puteti sa ne dati mai multe sfaturi legate de modul in care sotul dvs a reusit sa treaca peste aceasta boala: daca ati urmat si alte tratament alternative sau terapii, precum si sfaturi legate de cum sa faca fata perioadei de chimioterapie si radio terapie.
Va multumesc in avans pentru raspunsul dvs!

Multa sanatate!
3
21-02-2019, ora 11:59
Oika
Nu este medic/terapeut
Oika
Buna! Soțul meu a fost operat acum 5 ani și trecem pe al 6 an!
A făcut toate procedurile : operație, chimio și radioterapie ! In timpul acesta a băut câte 2 l de ceai și o rețeta de miere cu Aloe Vera! Merge la 6 luni sa facă RMN și nu recidiveaza! Speram ca nu va recidiva !
3
21-02-2019, ora 22:12
del80
Nu este medic/terapeut
del80
Soțul meu a ținut un regim mai strict in perioada radioterapiei(brocoli, conopidă, varză, mai putina carne, iar aceea era doar de țară, fără lactate, fara făină alba, fara zahăr) si câteodată suc de sfecla.Fara cafea, tutun, alcool si fara expunere la soare.Am mai vorbit cu o persoană care avea același diagnostic si începuse o terapie cu venin de scorpion(dar nu stiu dacă își face vreun efect)...Noi am descoperit la Sebes(BV) niște oameni foarte pricepuți în fitoterapie si ne-au recomandat ceaiuri de plante pe care le consumam si acum.
2
27-02-2019, ora 10:16
Pentru ajutor
Nu este medic/terapeut
Pentru ajutor
Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc multa sanatate! Doamne ajuta!
1
27-02-2019, ora 11:29
Oika
Nu este medic/terapeut
Oika
Sănătate la toată lumea și sa știți ca, contează foarte mult gândirea pozitivă !
0
25-03-2019, ora 11:37
roxangh
Nu este medic/terapeut
roxangh
Buna ziua,
Mama mea (58 ani) a fost diagnosticata in iulie 2018 cu glioblastom, a fost operata la Spitalul Universitar, a facut radioterapie si chimioterapie la Gral, face in continuare chimioterapie de intretinere 5 zile/luna.
In urma operatiei a ramas un rest tumoral, care a crescut 3 mm din iulie 2018 pana acum. Suntem optimisti ca va fi bine, mesajele voastre ne dau speranta
0
24-08-2020, ora 12:06
MihaelaLo
Nu este medic/terapeut
MihaelaLo
Buna ziua. Mama mea a fost diagnosticata cu glioblastom. Care este experiența voastra cu acest diagnostic?
0
04-09-2020, ora 17:39
Dragosx1
Nu este medic/terapeut
Dragosx1
Buna ziua,

Tatal meu s-a stins la 6 luni dupa ce a fost diagnosticat.
A urmat tratamentul clasic: radioterapie si Temodal.
A fost un drum dificil. Nu cred ca doua dignostice la fel au neaparat si aceasi evolutie in timp. Depinde de fiecare organism in parte cum reactioneaza in fata acestei maladii.

Multa sanatate mamei dvs.
0
24-07-2021, ora 02:49
Hope4ever
Nu este medic/terapeut
Hope4ever
Bună seara. del80 Într-adevăr, mesajele dvs ne dau sperante. Cum este sotul dvs? Va rog din suflet, @del80, despre ce ceaiuri este vorba. Fratele meu a fost operat pe 5iulie si la biopsie a iesit glioblastom primar.
0
07-06-2022, ora 00:31
Clara 81
Nu este medic/terapeut
Clara 81
Bună seara! Sora mea a fost diagnosticata cu glioblastom primar in luna mai. A fost operată, face radioterapie, ; Temodal. Va rog sa- mi dati ceva sfaturi
0
07-06-2022, ora 11:44
Clara 81
Nu este medic/terapeut
Clara 81
Buna ziua! D- na Oika puteti să-mi scrieti ce a-ți facut in plus( regim, ceaiuri, ).In străinătate sunt sanse mai mari?? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.