gonartroza

14-03-2011
valijunior
Nu este medic/terapeut
valijunior
Buna ziua!!!
Va scriu in numele mamei mele..Are 52 de ani de ani, 182 cm inaltime, 90 de kg, si a fost diagnosticata cu gonartroza la ambii genunchi...As dori daca se poate sa ma ajuti si pe mine cu un medic care sa o consulte si sa o ajute...Am uitat sa va zic..are probleme reumatologice si este casnica...De preferat o clinica privata daca se poate...Va multumesc
11 comentarii
0
14-03-2011, ora 14:55
Elza
Nu este medic/terapeut
Elza
Buna ziua,
Am niste simptome ciudate : pusee de transiratie rece, abundenta, pe spate si pe ceafă, spate rece, fara febra.Sa fie vorba de o spondoloza toracala cu care am fost diagnosticata acum vreo 2 ani si acum sa se, , precipite"? Simt niste furnicaturi in coloana, nu am dureri prea mari, dar starea ca atare ma afectează psihic, sunt agitata.Ce+mi puteti spune ?
0
14-03-2011, ora 15:04
azulin
Nu este medic/terapeut
azulin
Am rezolvat aceasta problema, pe care o aveam si eu cu tatal meu. Simplu si eficient, la costuri modice.
Nu stiu cum as putea sa-ti spun ce-i de facut, fiindca regulamentul practic nu ne da voie sa promovez un produs sau un magazin si nici sa ne dam datele de contact sau telefon.
Daca gasesti o cale sa discutam, va stau la dispozitie. Succes.
0
14-03-2011, ora 22:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va pot recomanda un coleg, insa numai pe email (acestea sunt regulile site-ului).
Nu trebuie sa uitati insa de normalizarea greutatii (pana la 70-75 kg), in lipsa careia orice tratament este iluzoriu si chiar periculos
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-03-2011, ora 17:19
valijunior
Nu este medic/terapeut
valijunior
Buna ziua
-*.V'as fi recunoscator daca ma ajutati cu adresa de mail a colegului dumneavoastra.Va multumesc!!!!


(*modificat de administrator)
0
15-03-2011, ora 17:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog respectuos sa-mi adresati aceasta solicitare pe mail, aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-11-2011, ora 14:43
dananic2005
Nu este medic/terapeut
dananic2005
Buna ziua,

domnule doctor, am citit cateva din raspunsurile date de dvs celor care au gonartroza, dar va mai intreb si eu: am avut cu ceva vreme in urma dureri la genunchi, iar dupa ecografie a fost pus diagnosticul de gonartroza bilaterala; nu pot spune ca ma deranjeaza des, uneori am senzatia de genunchi umflati si cu greu pot sa-i indoiesc. Mi s-a recomandat Piascledine, dar inca nu am luat. Nu cred ca sunt supraponderala (am 1, 68 cm si 64 kg, 45 ani), problema mea este ca am inceput sa fac sport de cateva luni si pana acum nu am avut probleme: la sala facem exercitii diverse si pe aparate, alergare pe banda, bicicleta, genoflexiuni; imi place si ma simt bine dupa sport. De cateva zile insa inceput sa ma doara un genunchi si a reaparut senzatia de umflare la amandoi. Oare chiar trebuie sa renunt la sport sau pot alege ce sa fac pentru a nu imi dauna genunchilor. De ex. alergarea (foarte importanta pentru mine) este o solicitare prea mare pentru ei?

Multumesc,

Daniela
0
02-11-2011, ora 16:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Alergarea (jogging) reprezinta o solicitare fabulos de agresiva pentru genunchi, mai ales la varsta D-voastra (ca si celelalte eforturi descrise). Drept dovada stau simptomele actuale, tipice sindromului de suprasolicitare articulara.
Sfatul meu este sa optati pentru sporturi mai rezonabile, cum sunt inotul sau ciclismul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-11-2011, ora 10:36
dananic2005
Nu este medic/terapeut
dananic2005
Buna ziua

multumesc pentru raspunsul prompt, desi mi-as fi dorit sa nu fie acesta! Inteleg ca bicicleta poate fi o alternativa, desi pune in miscare si articulatia genunchiului... Se pare ca trebuie sa ma limitez la aceasta, combinata eventual cu exercitii care nu solicita picioarele.

Va doresc o zi buna,

Daniela
0
06-11-2011, ora 00:03
kinesio
Nu este medic/terapeut
kinesio
Pentru dananic2005

Buna seara

o solutie foarte buna inpotriva gonartrozei este Wobenzym N sau Wobenzym Plus !!!!
0
29-11-2011, ora 20:09
rodriguesramon10
Nu este medic/terapeut
rodriguesramon10
Doamne ajuta domnu doctor, am si eu o intrebare, sunt usor timorat, ca sa nu zic disperat, am 31 ani, 115 kg, 1, 90, am fost diagnosticat acum o saptamana cu gonartroza, am primit tratament cu artrostop rapid plus, am simtit ameliorare cosiderabila dupa 3, 4 zile, fac si fizioterapie de 2 zile, insa sunt spaimantat, ce trebuie sa fac in continuare, 1 data pe an trebuie sa solicit picioarele in urcarea treptelor 100 scari, plus ca de 2, 3 ori pe saptamana trebuie sa stau cate 3 ore in piciare fara pauza, simt usaora derere in ambii genunchi exact in mijlocul rotulei, iar cand merg sau stau in picioare simt ca niste tacureli, intepaturi, care iradiaza in sus si in jos,.Va intreb respectuos, ce sa fac, protezele sunt bune?, imi este frica ce sa fac? Multumesc gabriel
0
29-11-2011, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este simplu: veti reduce ritmul distrugerii articulatiei numai prin normalizarea greutatii (-30 kg) si prin reducerea drastica a eforturilor fizice.
Este prea devreme sa va ganditi la proteze insa, daca veti mentine actuala greutate, gonartroza va avansa dramatic, lasandu-va fara vreo sansa terapeutica (protezarea este iluzorie si extrem de periculoasa la greutatea D-voastra).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: