gonartroza la genunchiul stang

10-04-2012
nikilapa86
Nu este medic/terapeut
nikilapa86
Buna ziua!Am gonartroza la genunchiul sting, am urmat tratament cu Arcoxia, Midocalm si artrostop trei luni.Cum era de asteptat incepe sa ma supere si genunchiul drept.Am 55 de ani, o greutate cam mare, am incercat si mai incerc sa mai slabesc dar este f. greu.As vrea sa stiu daca in afara de infiltratiile acelea se mai poate face si altceva si as vrea sa mai intreb daca ptr. aceasta afectiune ma pot pensiona medical.Va multumesc.
5 comentarii
0
10-04-2012, ora 18:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra principala este obezitatea, cea care determina distrugerea cartilajului articular (gonartroza).
Prin urmare, este lipsit de logica, total ineficient, riscant si extrem de costisitor sa practicati infiltratii, cand infinit mai simplu este sa va normalizati greutatea...evident, numai prin dieta si in nici un caz prin miscare, care va distruge si mai mult articulatiile.
Veti slabi daca veti intelege legatura dintre alimentatie si obezitate.
Nu cred ca va puteti pensiona medical pentru obezitate, dar puteti incerca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-04-2012, ora 18:33
nikilapa86
Nu este medic/terapeut
nikilapa86
multumesc ptr. raspuns!
0
10-04-2012, ora 19:46
nikilapa86
Nu este medic/terapeut
nikilapa86
daca mai slabesc se mai reface cartilajul la genunchi?
0
10-04-2012, ora 19:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Obezitatea a distrus cartilajul iremediabil, insa normalizarea greutatii va creste spectaculos calitatea vietii, datorita scaderii presiunii articulare. Nu exista nici o modalitate de refacere a cartilajului.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-04-2012, ora 20:21
nikilapa86
Nu este medic/terapeut
nikilapa86
Inca o data multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: