gonoree?

27-05-2011
gambino
Nu este medic/terapeut
gambino
Buna am si eu o mare problema in urma cu o sapt am intretinut raporturi sexuale normale si anale cu o tipa dupa aprox 3 zile am un mic discomfort la urinare in dimineata uramtoare am avut o scurgere mai putin de o picatura de un lichid transparent fara miros tin sa precizez ca nu a fost purulent si nici nu am mai avut discomfort la urinare in fine mam adresat unui cunoscut medic deramoto veneric care ma trimis dim urmatoare sa dau o proba pe lamela din scurgere, toate bune am fost abia a avut din ce sa ia proba si dupa 6 ore rezultatul : frotii celule epiteliale, prez flora bacteriana, cogi gram pozitivi extracelulari ! Mam dus cu rezultatul la dansul si am primit diagnosticul Blenoragie ! mia dat urmatorul tratament era ziua de vineri si mia spus sa fac o inj cu cefort de 250 mg iar luni sa iau 3 pastile de sumamed doza unica si sa merg din nou la control ! Ce ma nelamureste pe mine e ca la blenoragie din cate am citit ar trebui sa am scurgeri purulente discomfor si senzatie de arsura la urinare etc iar eu nu am niciunul din aceste simptome doar putaina scurgere si asta doar dimineata care e transparenta plus din ce am citit eu ar trebui cocii sa fie extracelulari ? Per ansamblu e ok tratamentul ????
4 comentarii
0
27-05-2011, ora 20:24
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cocii sunt extracelulari, tratament ok si luni la control.ai depistat din vreme.bravo
0
27-05-2011, ora 23:42
gambino
Nu este medic/terapeut
gambino
imi cer scuze dar in cazul gonoreei cocii nu tre sa fie gram negativi
0
21-06-2011, ora 22:50
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Exact! Coci gram negativi intracelulari in "boabe de cafea". Dupa parerea mea nu este vorba de gonoree. Mai ales daca pe buletinul de analiza nu este trecuta nici o observatie in acest sens...
0
04-08-2011, ora 22:11
ionicaionela33
Nu este medic/terapeut
ionicaionela33
copil de 9 ani
leucocite= 6.1
limfocite= 38.4
mxd (eoz, baz, mono)= 13.6
granulocite= 48
limfocite# =2.3
mxd#( eoz, baz, mono)= 0.8
granulocite# =3
nr. eritrocite=4.77
hemoglobina= 12.7
hematocrit= 37.6
volum eritrocitar mediu= 78.82
hemoglobina eritrocitara medie= 26.6
concentratie medie hb./100ml sange =33.8
latimea distributiei eritrocitare (cv)= 13
latimea distributiei eritrocitare(sd)= 38.9
trombocite= 299
volum mediu trombocitar= 9.8
plachetocrit=23.6
latimea distributiei trombocitare=12.2
vsh=4-8
glucoza=73
tgp(alt)= 20
creatinina serica=0.57
uree= 27
fibrinogen= 250
proteina c reactiva= negativa
aslo= sub 200
fier= 82
calciu ionic= 3.9
calciu total=9.60
magneziu=2.30

copil de 9 ani, nu mananca nimic, are hiper sensibilitate la orice, incepe sa planga din orice se enerveaza, nu are pofta de nimic, splina ia iesit 9, 2 ce ma fac ?
are 25 kg, 1.30 inaltime, 9 ani. ajutati-ma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •