Gonoree vindecata ?

04-12-2014
healtylife
Nu este medic/terapeut
healtylife
Buna ziua,
In urma cu doua luni, intr-o dimineata am sesizat o mancarime puternica si o scurgere alb-galbuie din penis, exact simptomele unei infectii gonococice. M-am panicat desigur, fiind prima oara cand mi se intampla, si am cautat pe internet problema. Am luat dupa doua zile, 2 pastile de EFICEF in doza unica, apoi 2 pastile de Unidox pe zi timp de 4 zile. Simptomele se atenuau usor usor, am zis ca am scapat, au trecut 2 saptamani, dar ceva parca tot nu era in regula, aveam senzatia de urinat, iar uneori cand faceam asta aveam o usturime. Iarasi panica, m-am dus la farmacie si am mai luat doua pastile de AZITROX 500mg in doza unica... aceleasi simptome, senzatie de urinat frecvent plus dimineata cand strang de penis, apare o mica scurgere ca o picatura transparenta. In cele din urma mi-am facut curaj si am mers la medic, si mi-a zis sa fac o Secretie uretrala (cultura bacterii aerobe + antibiograma). Dupa cateva zile mi-au venit rezultatele :Frotiu direct: prezente celule epiteliale, absente leucocite polimorfonucleare, rari coci Gram pozitivi, iar le restu incluzand Neisseria gonorrhoeae apare la toate ABSENT. In concluzie nu am avut Gonoree sau posibil sa o fi tratat cu medicamentele alea, dar intrebarea mea de ce inca mai am acele mici simptome. Am mare nevoie de un sfat din partea dumneavoastra, va multumesc din suflet !
2 comentarii
0
08-03-2015, ora 14:37
mihaim11
Nu este medic/terapeut
mihaim11
Asa am patit si eu in urma cu vreo 9 luni dupa o relatie de sex neprotejat, aveam o scurgere dimineata gabuie, simteam o presiune in penis..si imi venea sa urinez mereu...am zis ca este gonoree...FALS..m-am dus la medic si ma pus sa fac cutura de secretie uretrala si mi-a iesit prezent streptococ hemilitic de tip b mi-a dat antibiotic si cu urinal si mi-a trecut, acum m-am molipsit cu stafilococ auriu tot din secretie uretrala tot din relatie sexuala neprotejata, imi vine sa urinez des...uraaat. de care scap mai greu din ce am auzit, dar acum nu stiu, urmez tratamentul sa vad daca mai iese dupa ce il termin! M-am invatat minte!
Multa sanatate!
0
24-03-2015, ora 17:02
healtylife
Nu este medic/terapeut
healtylife
Multumesc mult pentru raspuns Mihai. Zimi te rog ce antibiotic ai luat acum 9 luni, si la care urinal te referi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecția cu Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae, gonococcus, gonococ) - infecția gonococică
  • Cazurile de gonoree înregistrează o creștere printre femeile tinere din Europa (studiu)
  • Vaccinul meningococic s-a dovedit a fi rentabil în protejarea bărbaților împotriva gonoreei
  •