greutate bebelus

10-05-2012
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Buna ziua,
Am o nepotica care s-a nascut pe data de 11 martie 2012 si s-a nascut cu greutatea de 2 kg si acum la aproapte 2 luni are 4.500 kg poate chiar mai mult putin si am hranit-o numai cu nan1 piept nu i-am dat decat 0 saptamana..si as vrea sa va intreb d-na doctor daca are greutatea normala sau daca nu ce ar trebui facut??ca mi se pare ca i-a ff mult in greutate.sunt ingrijorata am vb cu medicul de familie si nu mi-a spus nimic despre asta.astept raspunsul dvs..va multumesc
3 comentarii
0
10-05-2012, ora 10:28
nekunoskuta
Nu este medic/terapeut
nekunoskuta
Pana raspunde un medic as dori sa va impartasesc parerea mea: cred ca greutatea raportata la varsta e normala, si-a recuperat si "handicapul" de greutate cu care s-a nascut si pentru 2 luni nu mi se pare mult. Inseamna ca a luat cam 1, 3 kg pe luna si e perfect normal. Pana pe la 4 luni cam acesta e ritmul de crestere apoi de la 4 la 8 luni ia cam 500 g pe luna. Cand ii vor iesi dintii si nu va manca bine ori cand va incepe diversificarea si poate nu va accepta usor alimentele va avea de unde sa slabeasca :)
0
10-05-2012, ora 14:26
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Multumesc pt raspunsul dvs..tin sa mentionez ca si parintii fetitei sunt cam plinuti..
0
15-07-2012, ora 11:18
tami12
Nu este medic/terapeut
tami12
bebele meu s-a nascut cu 2, 680 kg, la 1 luna avea 3.500 kg si la 2 luni avea 5.000 kg.
Medicul meu a zis ca e ok. Nu ai de ce sa iti faci griji
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •