Gutiera

29-11-2020
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna ziua!

Recent am dat jos aparatul dentar si am cateva intrebari:

Daca schimb plombele vechi cu unele noi, este nevoie de alta gutiera?
Daca un molar necesita coroana dentara, in acest caz trebuie sa schimb gutiera?
Contentia fixa(fir) se pune pe 4 sau pe 6 dinti? In general am vazut ca se pune pe 6 dinti, dar eu am doar pe 4 dinti si 2 dintre ei au fost cu probleme.
Pot opta pentru fatetarea dintilor imediat dupa ce am scos aparatul? Va mai tine firul de contentie dintii si/sau se va putea face ulterior o alta gutiera?

Multumesc!
1 comentarii
0
04-12-2020, ora 08:30
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna ziua. Da, orice ati face la dintii care sunt contentionati prin gutiera, trebuie sa refaceti gutiera ulterior. Daca retainerul fix este sus, se mai practica retainer fix pe 4 dinti, pentru ca de multe ori nu permite ocluzia pe 6 dinti. Puteti fateta dintii de la inceput, dar trebuie sa aveti o metoda sigura de mentinere a situatiei pana terminati lucrarea si apoi trebuie purtata cu strictete gutiera de contentie refacuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •