Hallus valgus

03-02-2024
Mariana08
Nu este medic/terapeut
Mariana08
Bună ziua. În luna noiembrie 2023 am fost operata de hallus valgus la ambele picioare, folosindu-se suruburi din titan. La câteva zile de la operație am început sa simt disconfort, durere, nu pot călca pe piciorul drept din cauza durerii și nici degetul mare nu îl pot mișca.Care ar putea fi cauza? Este posibil sa fie din cauza surubului? In caz afirmativ, ce este de făcut? Va mulțumesc!
3 comentarii
0
03-02-2024, ora 21:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Va raspund puntcual:
- eu ma ocup strict de corectia hallux valgus de peste 20 de ani, este singura mea preocupare;
- niciodata nu am operat ambele picioare in aceeasi sedinta, dintr-un motiv foarte simplu si logic: sprijinul pe piciorul operat este interzis minim 2 luni. Cum ar putea pacienta sa intre in duș in aceste doua luni, cata vreme este interzis sprijinul pe ambele picioare? Am explicat aceste aspect, impreuna cu alte mii de detalii semnificative, pe site-ul meu.
- cauza suferintei actuale poate fi decelata prin examinarea clinica si radiologica a picioarelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
03-02-2024, ora 23:45
Mariana08
Nu este medic/terapeut
Mariana08
La controlul de 6 săptămâni postoperator am fost informată ca șurubul de la piciorul drept nu s-a așezat în poziție corecta. Acum, medicul care m-a operat mi-a recomandat scoaterea surubului, pentru înlăturarea durerii.As dori si părerea dvs. Cum pot lua legătura cu dvs? Va mulțumesc!
0
04-02-2024, ora 00:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Aveti datele mele de contact pe site-ul meu, ma puteti gasi extrem de simplu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: