Help me - Am o relație de 4 saptamani cu iubitul meu si unele lucruri au evoluat super repede

10-11-2021
Diana Cior
Nu este medic/terapeut
Diana Cior
Am 20 de ani.Am o relație de 4 saptamani cu iubitul meu si unele lucruri au evoluat super repede.Eu sunt o fire mai închisă în mine si el m-a învățat să mă deschid mai mult, mă susține în orice, mă face să zâmbesc, amandoi suntem la fel:vrem o relație serioasă și încercăm să rezolvăm mereu orice obstacol adică pe scurt ne intelegem.
Băiatul face facultatea de chimie si lucrează în același timp, se întreține si pe el si pe mama lui.Eu fac facultatea si online logic că stau acasa fiind fata părinților: am vrut să mă angajez dar nu mă lasă.
Problema este ca părinții mei nu e de acord cu el.A fost acasa la mine si l-au cunoscut foarte puțin.Fizic ei nu sunt mulțumiți, nu le place ca are tatuaje, fumează, poartă ochelari si crede ca este si țigan.Are un anturaj bun pentru că am stat cu mulți dintre ei. L-am întrebat si daca este țigan si a zis ca nu, ca ai mei il jignesc si nu i s-a mai zis in viața lui asa ceva.Ai mei nu suportă țiganii in niciun fel si de asta tot zic ca este, doar pentru că este puțin mai închis la culoare. Am întrebat si prieteni de varsta cu mine si au zis ca nu seamănă a țigan.Mama a intrebat persoane de varsta cu ea(peste 40 de ani) și toți zic ca e țigan.Asta e o luptă a generațiilor, fiecare vede diferit.Eu una nu am o problemă cu asta, sunt tot oameni si atât cât mă inteleg cu el nu vad ce e greșit
Noi 2 am incercat sa ne impunem in față părinților mei dar ei tot nu ne-au înțeles. Mai mult el s-a impus(a zis ca nu renunță la mine nici mort, ca eu ar trebui să îmi iau propriile decizii si sa nu mă mă controleze atât )- eu stiam ca le explic degeaba, tot la parerea lor rămân.Am mai patit-o la vârsta de 17 ani, părinții nu erau de acord cu băiatul cu care vorbeam si atunci am renuntat din cauza lor, dar acum nu vreau sa mai fac aceeasi greșeală.
Nu a mers cu impusul, ai mei au zis că nu sunt de acord deloc, sa imi sterg relatia de pe facebook si daca nu o fac imi ia telefonul si imi iau si  bătaie, ca ma scoate de la facultate sa nu ma mai vad cu el.Am zis ca nu o sa fac asta si au zis ca nu e după mine, e după ei. Seara a trebuit să blochez peste tot băiatul sa nu mai tin legatura cu el. Mi-au zis ca mai sunt băieți și găsesc pe altcineva.
Nu a trecut nici o zi  si tipul m-a cautat si a zis ca nu vrea să renunțe la noi.Eu acum sunt confuză si nu stiu ceea ce vreau(se datorează faptului că nu am putut decide niciodată pentru mine) dar stiu ca ar putea fi o relație frumoasă de dragoste.Momentan vorbim pe ascuns.El este dispus să vorbească cu mine până când eu plec de acasă și o sa fiu independenta.Stiu ca accepta prea multe tipul dar a zis ca stie și se merită pentru mine.Este distanță între noi Dar stim ca merge si așa.
Stiu ca sunt dependentă de ai mei dar mă gândesc că mai tarziu ar trebui să aleg, ori părinții ori el.Nu cred ca ai mei vor accepta vreodată.Si niciodată nu am fost deschisă față de ai mei ca nu erau de acord cu mine, față de tip m-am deschis și stiau mai multe decât părinții mei.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.