Hemoleucograma, analize

20-10-2007
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
34 ani.
Analize facute acum 3 zile.
-Hemoglobina(HGB)-13.0g/dl, Hematocrit(HCT)-36.10%, Hematii(RBC)-4350000/mmc
-VEM(MCV)-83.10fl, HEM(MCH)-29.90pg, CHEM(MCHC)-36.0g/dl
-Leucocite(WBC)-5300/mmc, Neutrofile nesegmentate-0%, Neutrofile segm.-59%
-Eozinofile-3%, Bazofile-0%, Monocite-4%, Limfocite-34%, Trombocite(PLT)-219000/mmc.
EX.URINA-Frecvente epitelii plate;relativ frecvente leucocite izolate si grupate;foarte rare hematii proaspete;urme de urat amorf;prezenta flora microbiana.
URO 16, GLU negative, BIL negative, KET negative, SG 1.025, BLD negative, pH 5, PRO negative, NIT negative, LEU 25 WBC/uL
-Colesterol-149.7 mg/dL
-Creatinina serica-0.93mg/dL, Glicemie-83.72mg/dL, Uree serica-17.70mg/dL
-TGO(ASAT)-12.30U/L, TGP(ALAT)-19.38U/L
-CALCIU TOTAL-5.0mEq/L, CALCIU IONIC-2.17mEq/L
M-ar interesa daca este vreo problema cu globulele albe, deoarece actualmente mi s-a recomandat RMN, cu un diagnostic la urgente de "LEUCONEVRAXITA".Sunt foarte racita, cu tuse, si cu arsuri puternice, partea stanga.RMN-ul mi-e frica sa-l fac, pentru ca am atacuri de panica, si nu suport sa stau in spitale.
Pana luni cand voi ajunge la medicul de familie, mi-ar fi de mare ajutor un raspuns de la cineva.
Va multumesc.
12 comentarii
0
23-10-2007, ora 00:00
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
Doctorul de familie mi-a spus ca analizele la sange sunt foarte bune??!!asa o fii?/;mi-a dat Ciprinol 500mg, 20 de pastile, una la 12 ore.
Poate sa ma ajute cuineva cu analizele?Va multumesc
0
23-10-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Analizele sunt bune, cu exceptia unei posibile infectii urinare pentru care ati primit Ciprinol (pentru stabilirea careia era bine sa faceti o urocultura inainte de inceperea tratamentului) si o lipsa accentuata de calciu.
Nu stiu ce simptome ati prezentat cand ati fost la urgente, insa suspiciunea de leuconevraxita (care este o boala neurologica degenerativa) ar trebui emisa de un medic neurolog (nu stiu care a fost situatia, daca ati fost vazuta de neurolog). Avand in vedere ce lipsa de calciu aveti ma gandesc ca si acest aspect poate da destule simptome neplacute.
Leuconevraxita nu are legatura cu leucocitele (globulele albe).
Va recomand sa faceti si tratament cu calciu si vitamina D.
Numai bine!
0
24-10-2007, ora 00:00
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
M-am dus la urgente ptr.ca de mai bine de o luna ma arde, inteapa, partea stanga;acolo mi-a facut ceva la plamani, electrocardiograma si pe urma m-a trimis la neurologie, scriind pe biletul de trimitere de la urgente, "Parestezie semicorp.stg?DNU?".La neurologie, doctora de acolo a mai scris si ea "Internare, leuconevraxita".Am refuzat internarea.Asa am ajus la medicul de familie, am facut aceste analize;pana acum am luat 4 pastile de Ciprinol, arsurile pe umarul stang, pe piept in stanga fata tot le am, dar ma doare si capul in spate stanga jos;nu stiu daca este de la aceste pastile(am citit prospectul).
Crede-ti ca este indicat sa fac un consult la cardiologie?Eventual pute-ti sa-mi spuneti ce analiza as putea face?.Mentionea ca toate rudele din partea mamei, bunica si matusa au decedat din cauza unor boli cardio-vasculare.Mama mea a fost cardiaca de la 20 ani, avand cardiopatie ischemica dureroasa, decedand, in urma unei pareze pe partea dreapta, la 54 ani.
0
26-10-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Cel mai bine era sa va internati, si atunci ati fi facut toate investigatiile necesare pentru elucidarea diagnosticului. Puteti face si un consult cardiologic, desi problema dvs nu prea tine de cardiologie, ci mai mult de neurologie.
Sigur ca si lipsa de calciu e importanta in cazul dvs si poate da parestezii (furnicaturi), insa prezenta acestora pe jumatate de corp ne indeamna spre neurologie; un neurolog va poate spune in urma examenului clinic si a investigatiilor paraclinice daca problema tine de el sau nu. Acum dvs decideti ce veti face.
Incercati sa mai reduceti consumul de cafea care spoliaza organismul de calciu si de tigari care sunt un factor de risc in bolile cardiovasculare. Consumati produse lactate, organismul ia cea mai mare cantitate de calciu din alimente.
Multa sanatate!
0
10-11-2007, ora 00:00
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
Am fost la un doctor neurolog, care dupa un consult mi-a dat trimitere pentru Rmn coloana cervicala;mai mi-a scris pe foaia de observatii, scolioza col.cervicala, hipoestezie terit.radiculara C5-C7, Hoffman in stanga, rot.dimiuate in stg.Ce poate sa insemne?
0
10-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Neurologul suspicioneaza o compresiune a maduvei spinarii in zona cervicala care ar fi responsabila de aceste deficiente pe partea stanga, scaderea sensibilitatii senzitive si a reflexelor osteotendinoase (ROT) si aparitia reflexului Hoffman (patologic) tot pe partea stanga.
Scolioza coloanei cervicale reprezinta curbarea acesteia in plan sagital (sa spunem ca aveti gatul curbat usor spre dreapta) si ar putea fi o cauza de compresiune a maduvei posibil printr-o usoara hernie de disc. Sigur acesta este o supozitie, cauzele pot fi si altele, insa veti afla despre ce este vorba dupa ce faceti RMN.
Numai bine!
0
13-11-2007, ora 00:00
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
Multumesc pentru raspuns.Joi, pe 15.11 la 10 sunt programata pentru RMN la Sanador.Va voi scrie despre rezultat.Cert e ca imi este foarte frica sa-l fac, pentru ca nu suport sa stau in spatii inchise, de emotii ma apuca tremuratul.Va multumesc inca odata.
0
14-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Va doresc mult succes maine. Stiu ca este dificil pentru dvs sa faceti acesta analiza din cauza claustrofobiei, insa trebuie sa incercati sa va infranati acesta frica pentru ca nu vi se intampla nimic rau. Asta trebuie sa aveti in minte, faptul ca nu se intampla nimic. Inchideti ochii si va ganditi la ceva frumos, ignorati stimulii din jur, zgomotul si teama.
Succes si astept vesti.
0
17-11-2007, ora 00:00
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
Pe raportul medical este scris:
Examinarea IRM a coloanei vertebrale cervicale fara substanta de contrast pe cale i.v.(sag T2, sagT1, axT2*)evidentiaza:
- piese scheletice cu raporturi normale
-minima protruzie discala C5-C6 mediana ce amprenteaza discret sacul dural
-maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen.
Nu stiu cand voi ajunge la neurolog, poate luni sa incerc o programare;pana atunci, cel mai rau acum ma doare coloana de sus pana jos, si pe partea stanga mana si de la gat in jos.
0
05-03-2008, ora 00:00
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
Am fost la neurolog, am urmat tratament de 30 zile cu:Dexamethasone, Milgamma N(ambele fiole, 10zile), Tanakan, Midocalm, Xanax, Movalis, Milgamma N pastile, dupa injectii.Diagnosticul a fost Neurostenie, Spondiloza cervico-lombara DV C5-C6, cu sindrom olgoparestezic C5 stanga.Arsurile au mai disparut, dar in ferbuarie au aparut mai intens sus, spre ceafa, stanga si dreapta.Am fost trimisa la neurochirurgie, insa de acolo mi-a facut recomandare spre psihiatrie, cu specificatia Atac de panica.
Am fost la psihiatru, mi-a dat un tratament constand in 2cap./zi Bilobil, Coaxil-1/zi, 7zile, apoi 2/zi;Haloperidol, solutie, 3 picaturi odata/zi timp de 7 zile, apoi 5 picaturi/zi.Inca nu am inceput sa le iau;decat Bilobilul.Doctorul nu mi-a spus diagnosticul, urmatoarea consultatie o am peste 2 saptamani.Dar, farmacista, mi-a spus ca pe reteta scria Dementa agresiva cu atacuri de panica.Asa sa fie?Oare arsurile le am din cauza aceasta?
0
15-01-2009, ora 16:12
rusalim
Nu este medic/terapeut
rusalim
Din aprilie pana in noiembrie 2008, am facut tratament la psihiatrie, deoarece cand am fost trimisa la neurochirurg, acesta mi-a dat trimitere la psihiatru, cu diagnostic-atac de panica.M-am simtit mult mai bine, am intrerupt in dec., iar acum mi-am facut mai multe analize la sange si urina, sa vad daca s-a schimbat ceva dupa atatea luni de tratament.Din buletinul de analize, doua sunt incercuite:TROMBOCRIT(PCT)-0.153% si LEUCOCITE NESEGMENTATE%-0.65%.Pute-ti sa imi spuneti ce inseamna asta?va multumesc.
0
19-07-2009, ora 21:35
roxanacj
Nu este medic/terapeut
roxanacj
ATUNCI CAND UN MEDIC E MAI NEPUTINCIOS DECAT PACIENTUL CARE SE PREZINTA LA CONSULTATIE, ATUNCI INTERVINE ACEASTA RECOMANDARESI MIE MI S-A INTAMPLAT ASA.AU INCERCAT SA MA CONVINGA CA NU AM DURERI, CA E CEVA IMAGINAR, DAR DE CA APARE LA ANALIZA RMN-ULUI CA LA C4 COMPRIMA CORDONUL MEDULAR CERVICAL?EU AM AVUT DEJA O ALTA OPERATIE IN IULIE 2008 SI CUMOSC DIFERITE TIPURI DE DURERE.AM MAI TRECUT PRIN ASA CEVA.ATUNCI CAND UN PACIENT SPUNE CA-L DOARE NU-L POTI LASA ASA CA PE UN CAINE, INCEARCA SA AFLI CA SI MEDIC CE SE INTAMPLA.NE-OR TRIMIT PE TOTI CEI CU DURERI LA PSIHIATRIE.PROBABIL CA DACA NU SUNTEM TRATATI PT ADEVARATA PROBLEMA EXISTA RISCUL SA INNEBUNIM DE DURERI.ACEEA CARE AU AVUT DURERI LA COLOANA STIU DESPRE CE VORBESC.DOMNULE NU AI GASIT MEDICUL POTRIVIT, MAI AVETI DE CAUTAT DESTUL, EUINCERC SA-L CAUT IN ALTA TARA, UNDE EXISTA RESPECTUL PT BOLNAV, NU DEZINTERES TOTAL.NE LAUDAM CA AVEM MEDICI BUNI-FALS NU MAI SUNT DECAT EXCEPTII.ACOLO TREBUIE SA AJUNGEM LA CEI CARE NU CONFIRMA REGULA.PE MINE M-AU OPERAT DE UN AN SI AM DURERI SI COMPLICATII, M-AU DECLARAT IRECUPERABILA LA 37 DE ANI.UNDE E PERFORMANTA IN TARA ASTA ?OPERATIA INSEAMNA HANDICAP?ASTA E REALIZARE?PT MINE MAI BINE MOARTA DECAT ASA.MI-AU SPUS CA AU FACUT TOT CE AU PUTUT SI CA SUNT EU CU PROBLEME.AM VREO 3 HIERNII.IN JAPONIA S-A EFECTUAT TRANSPLANT DE MADUVA, VOI FACETI CHIRURGIE CU DALTA SI CIOCANUL SI AVETI ACELEASI PRETURI.AM AVUT O EXPERIENTA CRUNTA SI NU O IAU DECAT CA SI O LECTIE DE VIATA.SFAT PT STUDENTII LA MEDICINA PREZENTA OBLIGATORIE, MEDICINA CERE SACRIFICII SI SUFLET.CA SI NATIE SUNTEM SUPERFICIALI-MULT SI PROST.NU AM O PARERE BUNA DESPRE SISTEMUL SANITAR, CHEAR DACA SUNT STUDENTA LA ASISTENTA GENERALA.MI-AM FACUT PRACTICA APROAPE IN TOARE SPITALELE DIN BUCURESTI IN CALITATE DE PACIENTSI STIU CE INSEAMNA BOLNAV, DE ACEEA VOI FI O ASISTENTA EXCEPTIONALA.SI DACA CINEVA IMI VA DA O CIOCOLATA VOI SPUNE MULTUMESC DAR NU MA VA DEFORMA CA SI OM.STIU CE INSEAMNA SUFERINTA SI UMILINTA BOLII.INCERC SA INVAT CEVA DIN ACEASTA EXPERIENTA, NU VREAU SA MA DISTRUGA.SANATATE TUTUROR SI SA NE RUGAM LA DUMNEZEU SA NU NE DEA CAT PUTEM DUCE.ASTEPT PERERI SI MESAJE.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoleucograma - informații pacient
  •