Hepatita C se vindeca?

41 comentarii 1 2
0
09-02-2011, ora 15:48
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc
0
10-02-2011, ora 12:51
utilizator_1017
Nu este medic/terapeut
utilizator_1017
"HCV este transmis in primul rand prin contactul cu sange sau produse de sange infectat. Transfuziile sangvine si folosirea acelor si seringilor de la o persoana la alta, fara a fi sterilizate sau sterilizate insuficient au fost cele mai frecvente metode de trasmitere a infectiei cu HCV. Din 1991, odata cu introducerea screening-ului pentru anticorpii HCV (analiza atenta a sangelui si produselor de sange pentru depistarea HCV) si cu imbunatatirea testelor la mijocul anului 1992, transmiterea hepatitei C prin transfuzii a fost stopata. In prezent, consumul de droguri intravenoase este cel mai comun factor de risc pentru contactarea infectiei. Cu toate acestea, multi pacienti dobandesc hepatita C fara o expunere la sange infectat cunoscuta sau fara a consuma droguri intravenoase.

Transmiterea de la mama la fat
Transmiterea de la o femeie insarcinata la fat este neobisnuita. In cele mai multe studii, doar 5% dintre nou nascutii cu o mama infectata, devin infectati. Boala la nou nascuti este, de obicei, usoara si asimptomatica. Riscul acestei modalitati de trasmitere este ceva mai mare la femeile insarcinate care sunt infectate concomitent si cu HIV. Riscul pentru transmiterea infectiei de la mama la fat creste odata cu cantitatea de virusi din sangele mamei (mai exact numarul de copii ale virusul hepatic C in sange). Infectia nu poate fi transmisa prin alaptare.

Transmiterea sexuala
Transmiterea sexuala a hepatitei C intre partenerii monogami (cu un singur partener sexual) este neobisnuita. Din punct de vedere al transmiterii sexuale a HCV exista studii contradictorii si nu s-au tras inca concluziile.
Cercetarea sotilor sau partenerilor monogami ai pacientilor cu hepatita C a relevat ca mai putin de 5% erau infectati, si multi dintre acestia aveau alti factori de risc pentru infectie. Din acest motiv, modificarile comportamentului sexual nu sunt considerate obligatorii in cuplurile monogame, insa utilizarea unui mijloc de protectie este o atitudine mai prudenta. Testarea partenerului pentru anticorpii HCV (anti-HCV) este de ajutor in consilierea pacientilor. Persoanele cu mai multi parteneri sexuali trebuie avertizati sa foloseasca prezervativul ca metoda de protectie, acesta protejandu-i in acelasi timp si de contactarea hepatitei B si HIV.

Transmiterea sporadica
Transmiterea sporadica, atunci cand sursa infectiei este necunoscuta, este inregistrata in aproximativ 10% din pacientii cu hepatita acuta C si in 30% din cei cu hepatita cronica C. Aceste cazuri se refera, de asemenea, la infectiile contactate in comunitate. Virusul poate fi contactat prin cutite, rani superficiale, injectii, extractii dentare sau alte proceduri medicale."
0
05-12-2011, ora 11:08
santindra
Nu este medic/terapeut
santindra
si eu am avut hepatita c si am facut tratament cu interferon si ribavirina. efectele secundare sunt mult mai ingrozitoare decat hepatita c., desi ar trebui sa fiu recunoscatoare pt ca viremia mi-a iesit nedetectabila. eu regret ca am facut tratamentul pentru ca am mari probleme de sanatate din cauza lui. am ramas cu dureri, am dezvoltat boli de ficat, boli neurologice si nu mai am imunitate. daca as putea da timpul inapoi nu as mai face tratamentul cu hepatita c poti trai bine merci, dar cu alte boli.
0
09-02-2012, ora 11:53
nelu43
Nu este medic/terapeut
nelu43
Buna Ziua !An facut niste analize intamplator, si mi-a iesit urmatoarele rez:CK-MB28.7 ;TGO110.5 ;TGP117.5 ;HEMOGLOBINA16.4 ;NR.ERITROCITE5.34 ;NR TROMBOCITE151; AM FOST LA MEDICUL DE FAMILIE CU REZ. SI O SPUS SA REFAC ANUMITE AMALIZE: TGO150 ;TGP171; AC.anti-HCV(test screening)...POZITIV - VA ROG SA MA AJUTATI CU UN RASPUNS : CHIAR AM HEPATICA C ?? Mentionez ca nu ma doare nimic, nici ficatul nici altceva, nu am pete pe piele sau altceva similar. Multumesc pentru raspuns !!!
0
25-08-2013, ora 14:26
rodish
Nu este medic/terapeut
rodish
buna. am fost diagnosticata cu hepatita c in 2011, octombrie, de atunci am facut doar un simplu tratament cu hepatoprotectoare ca silimarina si inca ceva... viremia era 250.000 atunci. am ramas insarcinata si sarcina a decurs cu probleme cu preeclamsie la final si functia ficatului se inrautatise, adica un rezident mi-a zis ca la cezariana deja urina era f. inchisa la culoare... precizez ca in 2011 medicul mi-a zis ca la viremia 250.000 nu pot sa iau tratament cu antivirale. va rog sa-mi spuneti daca e posibil, totusi sa primesc tratament gratis, si cum as putea beneficia de el ? si daca e posibil ca sa fi crescut viremia dupa sarcina ? va multumesc. scz de greseli
0
25-08-2015, ora 13:41
drogs
Nu este medic/terapeut
drogs
Buna ziua. Ieri mi.am facut un piercing cu un cercel care pe urma am aflat ca a fost al unei persoane care are hepatita c.. e posibil sa fi luat si eu? Care sunt sansele.. tin sa mentionez ca l.am bagat in spirt inainte, nu stiu cat conteaza asta.
0
21-10-2015, ora 14:37
mioara_nicoleta@hotmail.com
Nu este medic/terapeut
mioara_nicoleta@hotmail.com
Buna ziua acum patru ani am fost diagnosticata cu hepatita C am urmat tratamentul cu interferon. De 3 ani imi tot fac analizele si viremia la distanţa de 6 luni toate sunt bune cu regimul alimentar i-l ţin din scurt. Am o întrebare va rog, eu sunt gravida in 4 saptamâni imi doresc acest copil dar imi este si frica in acelaşi timp sunt purtătoare de virusul C nu a-şi vrea sa am consecinţe.Ce treb sa fac? Pot da naştere?fara ca fătul sa nu ia virusul? Va mulţumesc.
0
16-11-2016, ora 17:40
Vindecare Hepatita c
Nu este medic/terapeut
Vindecare Hepatita c
Scapa simplu si ieftin de hepatita C fara efecte adverse, nu sunt aici ca sa profit de naivitatea oamenilor bolnavii sau sa-i eschrochez, metoda e testate pe propriul corp si a functionat de minune.

E vorba de un tratament pe o perioada de 12 de saptamani, sunt niste pastile care le inchiti pur si simplu de obicei virusul dispare din primele 4 saptamani dupa inceperea tratamentului insa tratamentul trebuie dus pana la sfarsit.

Efecte adverse :, , , 0, , , costuri : 2000 euro cu un procent de vindecare de 90-95%.

Contact :
--------*

(*modificat de admin)
0
27-03-2018, ora 14:19
bogdanantone
Nu este medic/terapeut
bogdanantone
Buna tuturor, As vrea sa va povestesc si eu prin ce am trecut.
Am fost diagnosticat acum cu un an in urma. Ma pregateam pentru operatie de hernie inghinala si ia sa vezi, mi-a dat indicele ALAT si ASAT crescute de 10 ori, a fost nevoie sa continui cu analizele pentru anticorpi si sa aflu care este cauza.
S-a dovedit ca la acel moment de mult timp eam bolnav, aveam hepatita C cronica. Am facut fibrotest - fibroza hepatica medie (F2).
Am inceput sa citesc ce gaseam despre hepatita si complicatiile ei, dar ce aflam doar ma ducea in deprsie. Am facut toate analizele necesare (analiza generala si biochimica a sangelui, PCR calitativ si genotiparea).
Medicul mi-a spus ca genotipul 1 este unul din cele mai raspandite si noutatea buna era ca acest genotip cel mai bine raspunde la tratament. Mi-a prescris twinvir si mi-a zis sa fac comanda doar din rp. Moldova, pentru ca la ei twinvirul e inregistrat oficial si se vinde prin farmaciii. Comanda am facut-o de pe twinvir.ro asta e site-ul lor oficial pt Romania. Luam cate o pastila pe zi fiecare dimineata dupa micul dejun, timp de 12 saptamani.
Imi era foarte frica de reactiile adverse, dar m-au ocolit. Chiar dimpotriva, am devenit mai energic si ma simteam mult mai bine, ce n-a fost demult.
Stateam la indoiala pana la urma, asa ca dupa o luna am dat analiza PCR ca sa vad daca sunt macar ceva schimbari.
Rezultatul a fost chiar surprinzator cand am vazut ca incarcatura virala a scazut de la 5, 8×10^5 la inceputul terapiei pana la 2, 0×10^5 (aproape de doua ori) si aceasta pe cand terapia inca nu s-a terminat!
Acuma cred si eu ca o sa ma tratez pentru ca am deja rezultate, deci mai departe trebuie sa fie si mai bine.
0
19-04-2018, ora 18:16
Mariusvlad
Nu este medic/terapeut
Mariusvlad
Am aflat ca sunt infectat cu hepatita C cu 5 ani in urma, pe neasteptate, in urma unei investigatii anuale. Nici macar nu stiu unde m-am infectat — transfuzii de sange nu am facut niciodata, si nici operatii, poate la stomatolog - dar cine nu merge la stomatolog macar o data in viata! Acum trec cursul de tratament cu twinvir, mi-au mai ramas inca 3 saptamani dar acuma sunt mai bine fata de cum eram la inceput, am si eu puteri sa fac ceva. Medicul de familie mi-a mai spus ca inca un an dupa acest curs trebuie sa ma alimentez corect si sa nu consum alcool ca sa-si poata reveni ficatul. Eram foarte ingrijorat ca nu cumva si copii sa fie infectati, dar din fericire aceasta nu s-a intamplat — am facut analizele si toti sunt sanatosi. Imi pare rau ca nu am inceput tratamentul cu 5 ani in urma, atunci ficatul era intr-o stare mai buna. Sanatate!
0
18-06-2018, ora 13:04
ionut coman
Nu este medic/terapeut
ionut coman
Eu am luat tratamentul fara interferon din Republica Moldova cu ajutorul asociatiei de turism medical. Am primit contract, factura, acte de provenienta medicamente, reteta si am avut drumul inclus si cel mai important mi-au pus la dispozitie un medic infectionist care a avut grija de mine pe toata perioada tratamentului. Acum sunt vindecat complet. Am 6 luni de cand am terminat tratamentul. Totul a fost transparent iar pretul a fost exact cel din farmacie
fara comisioane, colete si alte escrocherii.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat un nou medicament pentru Hepatita C
  • Transplantul de organe afectate de boală - un succes
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  • O nouă abordare optimizată pentru țintirea virusului hepatitei C prin vaccinare
  •