hepatita cronica virala C

28-08-2013
lila28
Nu este medic/terapeut
lila28
Buna ziua,
Am urmatoarea nelamurire: in 1999 am fost diagnosticata cu hepatita cronica virala C. Timp de 1 an de zile(2000-2001) am urmat tratament cu interferon si ribavirina. Inca din a doua luna de tratament si pana in prezent valorile transaminazelor au fost normale(imi repet analizele cel putin o data pe an). In 2010 am facut urmatoarele analize: Viremia iar rezultatul a fost ' nedetectabil' si fibroscan - valoarea fibrozei fiind zero ( in perioada 1999-2001 am facut de trei ori punctie biopsie hepatica si de fiecare data valoarea fibrozei a fost trei). Luna trecuta am facut analize de sange si la markeri virali Anti HCV rezultatul a iesit pozitiv. Intrebarea mea este : mai sunt sau nu bolnava? Cum si daca mai pot transmite boala?
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra. Va multumesc!
1 comentarii
0
30-08-2013, ora 11:20
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Viremia VHC este singura investigatie de incredere in acest moment.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.