hernia de disc

07-01-2009
inutz2009
Nu este medic/terapeut
inutz2009
Buna ziua si La multi ani tuturor,
va rog sa-mi dati sfaturi pentru durerile foarte mari de spate (durerile sunt localizate in zona lombara spre dreapta, nu continua in jos pe picioare).
Am fost diagnosticata in luna decembrie 2008 in urma mai multor analize(DXA-normal) si a IRM cu:degenerari discale caudal de spatiul L3-L4;hernie de disc paramediana si foraminala stanga L5-S1;protruzii discale mediane L3-L4 si L4-L5, fara semne evidente de conflict radicular.Mentionez ca am facut tratamente in octombrie si noiembrie (Tilcotil-inj, Hotemin-inj, Mydocalm, Milgamma, Fastum-ung.etc.)si durerile se mai diminuau in timpul tratamentului, dar dupa citeva zile apareau din nou si nu mai pot face miscari simple(aplecat, imbracat, incaltat, stat pe scaun, etc).Medicul mi-a indicat sa continui tratament cu antiinflamatoare(Arcoxia), schimbarea saltelei pe care dorm cu una ergonomica si in ultima instanta a sugerat interventia chirurgicala.
Va multumesc anticipat.
19 comentarii
0
07-01-2009, ora 17:30
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pe linga tratament, in durerille lombare e important si regimul de viata:e foarte important repausul la pat, intrucit simpla ridicare in sezut, prin greutatea corpului de deasupra discului respectiv, poate stinjeni vindecareaMedicamentele pe care le-ai luat sint antiinflamatorii.Ele scad inflamatia locala responsabila pentru durere, dar nu vindeca afectiunea.
De asemenea e importanta cauza afectiunii:stai in frig...esti supraponderala...ridici greutati...trebuie in primul rind inlaturata cauza.Tratamentul simptomatic cu antiinflamatoare diminueaza durerea, dar efectul dispare la abandonarea tratamentului iar persistenta cauzei afectiunii duce la reaparitia simptomelor.La femei cel mai important motiv al problemelor lombare este greutatea peste normal.Daca te incadrezi in aceasta categorie e obligatiriu sa iti normalizezi greutatea alfel problemele vor persista...
0
08-01-2009, ora 14:02
inutz2009
Nu este medic/terapeut
inutz2009
Multumesc din suflet pentru raspuns, drweather.
Aveti dreptate, am lucrat in frig, am ridicat greutati in urma cu 3 ani si am avut atunci prima criza cu dureri groaznice si blocarea spatelui intr-o pozitie (cam 15-20 grade aplecat in fata); am facut tratament injectabil dupa care am mai avut citeva episoade, dar au fost suportabile, le-am ameliorat cu calmante si masaj.Acum insa lucrez intr-un birou incalzit (sunt secretara de 20 de ani), dar in febr.2008 m-am operat genital (a treia oara, deoarece aveam probleme din 1985) -histerectomie totala cu anexectomie bilaterala - s-a instalat climacteriul si am acumulat destul de multe kg in timpul recuperarii postoperatorii, am stat la pat o luna si apoi mi-am reinceput activitatea gradat; am inaltimea de 165 cm si 73 kg (de la 56 kg initial) tot incerc sa slabesc si-mi este f.greu fiind sub tratament hormonal pt.menopauza, dar am inceput un regim alimentar si sper sa dea rezultate.Sunt convinsa ca si statul pe scaun la serviciu nu-mi face bine si incerc, asa cum mi-a fost recomandat, ca la 30 min.sa ma ridic si sa fac miscare;as dori sa aflu ce exercitii fizice pot face, care sa nu-mi agraveze starea actuala, sau masaj la fizioterapie.
Inca o data multumesc anticipat si va doresc toate cele bune.
Cu stima.
0
08-01-2009, ora 16:44
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
O singura observatie as mai avea de facut:fizioterapia NU se face in timpul crizelor, putind chiar sa le agravaze.Optiunea scaderii in greutate e corecta:sacul de vreo 20 de kg pe care il purtati 24/24 in ultimii ani e evident ca nu e foarte bine tolerat de coloana.Deci ar fi de insistat momentan cu tratament antiinflamator+repaus sub supravegherea fizioterapeut/neurolog/neurochirurg iar in momentul cind acestia considera se pot incepe exercitiile de recuperare.Reginul alimentar pt scadere in greutate se subintelege.
Toate cele bune
0
26-01-2009, ora 15:52
Konstantin
Nu este medic/terapeut
Konstantin
Buna ziua tuturor!
Vreau sa aflu mai multe informatii despre noua metoda de tratare a herniei de disc - NUCLEOPLASTIA PERCUTANTA. In special in ce unitati medicale din tara se practica. Va multumesc.
0
26-01-2009, ora 15:52
Konstantin
Nu este medic/terapeut
Konstantin
Buna ziua tuturor!
Vreau sa aflu mai multe informatii despre noua metoda de tratare a herniei de disc - NUCLEOPLASTIA PERCUTANTA. In special in ce unitati medicale din tara se practica. Va multumesc.
0
28-11-2009, ora 18:29
florin2009
Nu este medic/terapeut
florin2009
konstantin - inerventia poate fi facut la SPITALUL UNIVERSITAR sau la Centrul de
Diagnostic si
Tratament
"Dr. Victor Babes" - -*


PS - si eu acelasi diagnostic si caut informatii despre acest procedeu - astazi am facut rmn si am fost diagnosticat cu hernie de disc - sper sa aflu mia multe despre acest procedeu

(*modificat de administrator)
0
29-11-2009, ora 16:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest tratament mentionat este ultramodern, mini-invaziv, insa doar un numar extrem de limitat de hernii de disc pot beneficia de el.
Prin urmare, un neurochirurg va stabili cu precizie indicatia de tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-12-2009, ora 20:53
sentimentala
Nu este medic/terapeut
sentimentala
am un diagnostic de hernie cervicala (c6-c7) am facut numeroase tratamente, (arcoxia, gabaran, injectii cu dexa, , , , nu mai stiu, tramadol, tralgit, betaserc) acum ma confrunt cu o durere (cam de 2 luni) in umarul drept, a fost o perioada cand nu puteam misca mana dreapta, nu o putem duce la spate, nu o puteam ridica sa ma pieptan, am facut radiografie mi s-a spus ca am artroza, am facut fizoterapie, parafina, pot misca putin mana dar tot am dureri si la anumite miscari ma doare, ce pot face pt dureri? ce pot face sa pot misca mana mai bine? VA ROG DIN SUFLET ! am servici si nu pot lipsi, nu pot sta acasa nu imi permit, trebuie sa existe ceva care sa ma ajute sa pot merge la servici si sa munces, TREBUIE SA EXISTE CEVA CARE SA MA AJUTE SA SCAP DE DURERI SI SA POT MISCA MANA
VA MULTUMESC
0
06-12-2009, ora 21:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Existenta complicatiilor neurologice impune sa consultati un neurochirurg. Compresiunea radiculara cervicala pe care o descrieti nu se poate estima pe o banala radiografie, ci impune un consult clinic specializat, ce va decide atitudinea, fie ea chirurgicala sau conservatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-12-2009, ora 11:29
sentimentala
Nu este medic/terapeut
sentimentala
Multumesc dr.Marius Uscatu, am uitat sa specific ca tratamentele date au fost de la doi dr. neurologi, si de la un doctor care mi-a facut radiografia cervicala si care a scris asape radiografia cervicala a scris
osteofite marginale, discopatie cervicala forma medie-avansata c6-c7 procese costiforme
iar pe radiografia la umar a scris
artroza ocromio(?)-claviculara dr
este un amanunt pe care nu l-am specificat
ziua ma mai misc cum ma misc cu mana, dar cand ma culc in timpul somnului ma trezesc neputand misca mana, si mult timp dupa ce ma trezesc am mari dureri la umar si abia pot misca mana dreapta, desi fac fizioterapie (ultrasunete, diadinamice si (scuze) inca ceva) va rog sa ma credeti ca de doua luni am incetat sa mai sper, si sa mai traiesc, este cumplit, eram o femeie energica, faceam de toate, inactivitatea si durerile prelungite ma termina,
am primit trimitere sa fac RMN, si mi s-a spus apoi ca sa nu il mai fac, am facut si osteodesnsiometrie care a iesit bun, NU MAI INTELEG NIMIC, de ce totusi nu cedeaza durerile? nu ar trebui ca la odihna sa cedeze? si la atata tratament? am inteles totusi ca nu e de operat
oricum va multumesc mult ca va faceti timp sa im i raspundeti, cu mult respect
0
08-12-2009, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va voi raspunde punctual:
- durerile pot fi determinate si de artroza acromio-claviculara dar, asa cum le descrieti, au o origine vertebrala cervicala (cervico-brahialgii);
- singurul care poate sa puna o indicatie de operatie este neurochirurgul. Singurul care interpreteaza un eventual RMN in context clinic este neurochirurgul, urmand sa decideti impreuna daca este cazul sa va operati sau nu.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2010, ora 16:09
marielena
Nu este medic/terapeut
marielena
Buna ziua.am 34 ani, 1.80 inaltime, 95 kg si o hernie de disc la L4 cu compresie.Doctorul neurochirurg a spus sa ma programez ptr operatie dar nu stiu ce sa fac.dureri de spate am de cativa ani, acum 4 luni am caazut pe scari si aceste dureri s au accentuat, am facut un tratament atunci, au trecut durerile dar de 14 zile au revenit si nu se amelioreaza deloc. Am facut movalis, am luat milgamma, mydocalm si tador dar nimic. RM ul arata hernie iar doctorul spune ca trebuie operata.Ce sfaturi imi dati?
0
23-01-2010, ora 16:19
marielena
Nu este medic/terapeut
marielena
Daca trebuie intradevar operata pot sa o fac acum?Ma refer la frigul acesta.As dori sa mai stiu cat dureaza perioada de refacere dupa operatie si cat de grea este.Stiu ca are o foarte mare importanta dar cu criza asta este posibil sa ramanem fara loc de munca.Daca esti apt esti ok.daca te ai imbolnavit zbori imediat.
Oricum la serviciu am facut o pentru ca fac si munca fizica dar daca te vaiti spun ca sunt destui la usa care vor sa se angajeze si ti au inchis gura.Uite asa stai si rabzi pana nu mai rezisti si tot tu tragi ca asa este viata omului.
0
23-01-2010, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Indicatia chirurgicala este, in principiu, data de complicatiile neurologice: parestezii, pareze, tulburari de sensibilitate, motricitate si mers.
In rest, neurochirurgii prescriu tratament conservator (kineto-terapie, adica gimnastica medicala specifica).
Daca avati dubii, puteti cere opinia unui alt neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2010, ora 19:24
marielena
Nu este medic/terapeut
marielena
Va multumesc.Am inteles ca este nevoie de operatie numai ca imi este teama. VA MULTUMESC INCA O DATA.
0
28-02-2010, ora 17:28
claudiudarius
Nu este medic/terapeut
claudiudarius
buna ziua, am 31 de ani si am fost diagnosticat cu artroza pe partea stanga, mi s-a recomandat diadinamice 10 sedinte.au efectul scontat ele sau mai trebuie si alte tratamente?mi se par superficiale.mentionez ca am facut 5 sedinte dar parca nu s-a ameliorat durerea deloc.multumesc si astept un raspuns
0
28-02-2010, ora 21:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce intelegeti prin "artroza pe partea stanga"?
Precizati-ne care este suferinta D-voastra.
Fizioterapia poate avea efecte benefice, aplicata atunci cand trebuie si fara asteptari nerezonabile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-03-2010, ora 07:13
claudiudarius
Nu este medic/terapeut
claudiudarius
pe trimiterea de la doctorul de familie, in urma consultarii unui medic neurolog, s-a scris artroza si lumbago, iar ca tratament mi s-a recomandat 10 sedinte cu diadinamice.precizez ca durerea este doar la soldul stang.dupa consult la d-na doctor a exclamat ee, o artroza pe partea stanagade aceea am precizat in mesajul anterior de artroza pe partea stanga, la sold.multumesc
0
03-03-2010, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La varsta de 31 de ani, este extrem de greu de afirmat un diagnostic de coxartroza, cu cateva exceptii:
- prezenta unei displazii coxo-femurale
- leziuni post-traumatice grave, cum este fractura de cotil consolidata vicios;
- suprasolicitari de tip sportiv;
- necroza aseptica a capului femural ajunge la artroza (coxartroza);
- leziuni de tip reumatologic (artrita inflmataorie).
Fireste, mai exista vreo 200-300 de cauze, dar acestea sunt cel mai importante.
Este necesar un consult ortopedic specializat pentru evidentierea cauzei suferintei D-voastre.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: