hernie disc

13-02-2010
voinila miki
Nu este medic/terapeut
voinila miki
Vreau sa va adresez o intrebare. Credeti ca pt o hernie de disc la limita oparabila intre vertebrele l4-l5, unde am durere permanenta dar o singura data am avut durere ascutita pana pe picior, , , , credeti ca este indicat dormitul pe o suprafata tare ? o scandura pusa sub o salteluta? imi poate dauna sau imi va fi mai bine?
3 comentarii
0
13-02-2010, ora 12:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sigur ca este eficient sa dormiti pe un plan mai dur, insa fara sa va transformati noptile in cosmar.
Incercati diverse variante, iar care vi se pare mai confortabila o veti mentine.
Este esentiala ins schimb kineto-terapia (gimnastica medicala), existand programe specifice coloanei lombare (nu proceduri electrice sau masaj, ci gimnastica medicala dupa programe specifice coloanei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2012, ora 20:33
Larissa Larii
Nu este medic/terapeut
Larissa Larii
Buna ziua.Bunicul meu in varsta de 60 ani are hernie de disc si as dori sa-mi spuneti orice tratament neoperabil deoarece ii este frica si am citit ca in unele cazuri, operatia inrautateste. Multumesc anticipat!
0
24-07-2012, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Alternativa la tratament chirurgical este reprezentata de kineto-terapie, cu conditia absentei semnelor neurologice (paralizii, parestezii, pareze, dureri importante) si mai ales se aplica in afara perioadei acute.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: