Activitate sportiva dupa hernie de disc

02-05-2010
ioan_gracie
Nu este medic/terapeut
ioan_gracie
Acum cateva saptamani am avut o criza de lumbago si dupa ce am facut rmn lombar am primit urmatoarea interpretare:

Usoara scolioza lombara dextro-concava.
Degenerarea incipienta a discului L5 care apare usor hiposemnal T2, cu usoara reducere a inaltimii spatiului L5-S1.
Mici hernii intrasomatice in platourile vertebrale lombare.
Fara modificari patologice de semnal la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali.
Modificari incipiente de artroza la nivelul fatetelor articulare lombare.
Minim prolaps L4 cu ruperea inelului fibros extern, cu compresiune pe sacul dural si atingere radiculara L4 stanga extraforaminal.
Prolaps L5 cu ruperea inelului fibros extern, cu compresiune pe sacul dural, ingustarea ambelor recesuri laterale L5-S1 si atingere radiculara S1 bilateral la acest nivel. Discul L5 vine in contact si cu ambele radacini L5 extraforaminal.
Fara stenoze semnificative de canal spinal.
Fara linii de fractura sau formatiuni tumorale.

As vrea sa stiu dak mai pot practica sport(baschet in special).
Am 20 de ani 1.96m si 95 kg.

Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
12-03-2011, ora 14:52
lulu16psc
Nu este medic/terapeut
lulu16psc
Salut, numele meu este Lucian si sunt din Iasi.Am 22 de ani si, ca si tine, sufar de afectiuni ale coloanei lombare.Nu vreau sa te descurajez dar parerea mea este ca viata ta sportiva s- a cam terminat, ca si a mea de altfel. Daca vrei sa tinem legatura -*

(*modificat de administrator)
0
11-05-2011, ora 23:00
ioan_gracie
Nu este medic/terapeut
ioan_gracie
Multumesc pentru raspunsuri! Eu sunt tot din iasi, asa ca as vrea sa mai vorbim -*. Cat despre Cabinetul Medical de Recuperare Prokinetics, ma voi interesa referitor la tratamente si personal.


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: