Hernie inghinala | Forumul Medical ROmedic

Hernie inghinala

01-02-2019
Ackky13
Nu este medic/terapeut
Ackky13
Bună seara. Am fost duminica operat de hernie inghinala partea stânga diametru 25 mm. Am avut o mica problema deoarece nu se închisese pielea, și se rupsese o ață cu care am fost cusut însă doctorul mia oprit sângerarea fără a fi nevoie de o copca în plus.deci după operație nu prea am făcut mișcare decât ce a fost strict necesar. Miercuri mi-au dat drumul acasă. Acum am niște dureri care ma îngrijorează când merg sau stau în șezut. Acestea ma lasă dacă stau în pat întins la orizontală. As avea de ce sa ma îngrijorez sau acestea sunt normale momentan? Ma gândeam ca este și de la vremea aceasta, fiind numai ceață. Sunt o persoana foarte sperioasa și de aceea am ales sa pun o întrebare pana ajung miercuri la control pentru a-mi scoate firele
13 comentarii
0
04-02-2019, ora 11:25
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Sa inteleg ca aveti 7-8 zile de la operatie.
Nu cred ca trebuie sa va ingrijorati - dureri moderate PO pot fi, mai ales la mers. Cnd mergeti la control, cereti parerea medicului operator.
0
05-02-2019, ora 20:13
Mayra32
Nu este medic/terapeut
Mayra32
Buna seara! Soțul meu a fost operat laparoscopic de hernie inghinală bilaterala acum 2 săptămâni. Primele 4 zile recuperarea a mers bine, in a 5 a zi a condus mașina și de atunci suferă de dureri severe ale testiculului stang(la care prezintă varicocelul din adolescenta). Și de câteva zile prezintă o ușoară umflatura in partea stânga unde a fost inițial hernia. Va rog mult sa mi spuneti dacă sunt lucruri normale postoperator. Va multumesc și astept cu interes un răspuns.
0
06-02-2019, ora 06:58
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua. Mayra32
Dureri PO, in a 5-a zi, pot aparea, mai ales daca a condus masina. Ar fi bine sa mai astepte o saptamana pana sa conduca din nou.
Cat despre umflatura, daca e reala, trebuie examinat de medicul operator.
0
08-02-2019, ora 10:16
Mayra32
Nu este medic/terapeut
Mayra32
Umflatura este reala... ce am observat e ca dimineata nu se vede deloc. Dacă ne uitam seara când ajunge acasa se vede o ușoară proeminentă a abdomenului cam in zona unde a fost hernia. Asta doar in partea dreapta. In stânga arată perfect. Credeți ca poate fi tot un fel de hernie sau plasa sa se fi mișcat? La doctor se va duce șaptamana viitoare, dar pana atunci poate ne lămuriri dumneavoastră.
Multumesc frumos !
0
09-02-2019, ora 09:57
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Bună ziua.
Din descrierea pe care o faceți, ar putea fi hernie. Dar așteptați până la control.
1
09-02-2019, ora 19:25
Mayra32
Nu este medic/terapeut
Mayra32
Multumesc mult pentru promptitudine! Este totuși posibil sa fie vorba de hernie dacă a fost operat și a fost pusă plasa in ambele părți? Este posibil sa se fi rupt plasa cu toate ca nu a făcut nici o imprudenta? Sau a apărut hernia in alta parte? Astept cu interes răspunsul Dvs.
0
09-02-2019, ora 22:32
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Un stranut mai puternic sau o tuse iritativa pot dauna. Cum v-am spus, astepatati pana la control.
0
14-02-2019, ora 23:13
Mejustme
Nu este medic/terapeut
Mejustme
Buna ziua,
Am fost operata de hernie inghinala pe partea dreapta cu metoda clasica.
Doresc sa stiu care este perioada dupa care imi pot relua viata sexuala si daca aceasta operatie poate afecta si nasterea naturala.
Va multumesc.
0
15-02-2019, ora 08:06
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Mejusteme
Buna ziua.
Trebuie sa evitati eforturile fizice ce presupun incordarea musculaturii peretelui abdominal anterior 3 luni de zile postoperator. Nasterea presupune acelasi lucru.
0
15-02-2019, ora 09:01
Mejustme
Nu este medic/terapeut
Mejustme
Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna!
0
15-02-2019, ora 15:58
Mejustme
Nu este medic/terapeut
Mejustme
Mai am o intrebare, in zona stomacala, respectiv abdominala sunt umflata de la operatie, mai exact 3 zile.
Este normal?
Multumesc.
0
16-02-2019, ora 09:22
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu pot sa precizez nimic, fara sa va examinez. Dar aveti grija sa aveti tranzit intestinal regulat, si faceti miscare usoara.
0
16-02-2019, ora 10:57
Mejustme
Nu este medic/terapeut
Mejustme
Buna ziua,
Tranzit am, datorita uleiului de parafina...
Multumesc mult.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: