hernie inghinala stanga-operata | Forumul Medical ROmedic

hernie inghinala stanga-operata

11-02-2014
miruna1997
Nu este medic/terapeut
miruna1997
Sotul meu a fost operat de hernie inghinala oblica - partea stanga in urma cu 6 zile. La doua zile dupa interventie s-a format un hematom care a blocat drenarea, fiind astfel necesara desfundarea acelui furtun de dren, chirurgul aplicand manevre si in zona taieturii. La cateva ore dupa aceasta procedura s-au invinetit scrotul si penisul, precum si toata zona inghinala stanga, devenind si dureroasa totodata. Azi, la externare ni s-a spus ca nu mai este necesara administrarea de antibiotice, urmand sa revenim la control dupa 3 zile. Eu deabia azi am vizualizat ca sa zic asa operatia constatand ca nu este inrosita, dar zona din jurul ei (cam 3 cm de jur imprejur) este mai bombata fata de restul abdomenului. Rugamintea mea este sa ne sfatuiti ce sa facem in legatura cu aceasta invinetire a organelor genitale. Totodata va rog sa-mi spuneti daca este normala acea umflare a zonei din jurul operatiei. Precizez si faptul ca acuza dureri destul de mari, mai ales la miscare.
Va multumesc.
2 comentarii
0
29-04-2014, ora 15:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Acea invinetire despre care vorbiti pare a fi o echimoza. In mod normal, se va remite. Dar cel mai bine e sa fie vazut de un chirurg ( preferabil medicul operator ).
Daca doriti, puteti sa veniti la cabinet, la mine, sa-l examinez.
0
29-04-2014, ora 15:26
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Revin, dupa ce am vazut data postarii d-vs. Nu cred ca mai e cazul acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: