herpes genital? | Forumul Medical ROmedic

herpes genital?

01-12-2008
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Am o intrebare si ii rog fff frumos pe cei care stiu sa ma ajute: cam de un an imi tot apare si dispare in zona genitala( mai exact pe labiile mari o umlflatura asemenea unui cos care ma ustura fff tare, nu puroiaza sau sangereaza, dar este tot timpul asemenea unei rani deschise care se vindeca foarte greu. Am aplicat de multe ori pe rana Baneocin unguent sau Cutaden si cam intr-o saptamana imi trecea, dar tot timpul, dupa o luna, doua imi aparea la loc. Am un prieten de un an de zile si de doua ori i-a aparut si lui. Tin sa precizez k tot timpul apare in afara, nu inauntrul vaginului. Am intrat pe forum la prezentarea herpesului si am vazut cum se manifesta, dar eu nu am nici o simptoma a acestei boli, in afara de usturime si o senzatie de arsura. Momentan nu am bani sa consult un medic si din aceasta cauza va cer din suflet ajutorul. Va multumesc anticipat si va rog inca o data sa ma ajutati!
13 comentarii
0
02-12-2008, ora 08:47
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai un herpes genital, chiar daca nu se suprapun simptomele exact cu ceea ce ai citit tu in alte parti.Trebuie sa eviti contactele sexuale - chiar si cu prezervativ - atat timp cat sunt prezente veziculele.In orice caz,. sa faci sex numai cu prezervativ cand nu ai acea umflatura, herpesul se transmite chiar daca nu sunt prezente vezicule si prezervativul poate oferi protectie intr-o anumita masura.Trebuie sa pastrezi zona genitala perfect curata si nu atinge acea rana.Unguentul tip Baneocin poate fi folositor, dar trebuie sa iei si pastile Acyclovir una de 200mg de 5 ori pe zi [ cam la 5 ore ] timp de 7 zile.Daca tu spui ca iti apar atat de des nu e bine.Daca persoana prezinta aceasta vezicula de mai mult de 6 ori pe an tratamentul cu Acyclovir se face de trei ori pe zi, continuu. Tu cumpara Acyclovir si ia 7 zile, foloseste prezervativul la contact si vezi daca-ti mai apare la fel de frecvent. Sa faci anual testul Papanicolau.
0
02-12-2008, ora 11:00
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Multumesc mult pt rasp, dar mai am o intrebare: dak respect intocmai tratamentul scap definitiv de el? Eu urmez sa ma casatoresc cu prietenul meu si lui nu i-am zis ce e si folosesc anticonceptionale si nu pot folosi tot timpul prezervativul k o sa intrebe ce am. El nu are nimic acum, dar ce tb sa ia k sa-i treaca definitiv? Netratat se poate intinde sau duce la nefertilitate? Multumesc inca o data pt raspuns!
1
03-12-2008, ora 15:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa tratament cu Aciclocvir si daca mai pare din nou trebuie sa mergi la dermatolog pentru a confirma ca ai ceea ce am spus eu.Vindecare definitiva in cazul herpesului nu exista, acest virus va ramane permanent in stare latenta in organismul tau.El poate fi activat in conditii de stresss, in cursul unor boli infectioase, cand vei lua anumite medicamente etc. si atunci vor apare aceste vezicule ce ustura.Daca si partenerul tau a luat boala, nu are rost sa mai folosesti prezervativ.Daca nu te tratezi nu vei fi infertila, dar veziculele pot aparea mult mai des si se pot extinde, iar cand vei ramane insarcinata virusul herpetic va infecta si copilul. Cand ii apare si partenerului eruptia trebuie sa se trateze si el. Important este sa mergeti la dermatolog pentru confirmarea diagnosticului.
0
03-12-2008, ora 21:41
corina_6891
Nu este medic/terapeut
corina_6891
Multumesc din suflet pentru raspuns si o sa merg cat de curand la un medic, multa sanatate!!!
0
06-12-2008, ora 13:48
noi
Nu este medic/terapeut
noi
citez: "Daca nu te tratezi nu vei fi infertila, dar veziculele pot aparea mult mai des si se pot extinde, iar cand vei ramane insarcinata virusul herpetic va infecta si copilul"
Adica copilul va fi infectat oricum sau doar daca nu te tratezi si ai o reactivare in timpul sarcinii?
0
13-12-2008, ora 09:18
costachemihaela
Identitate neconfirmată
costachemihaela
doar herpesul genital care apare prima data in trimestrul al treilea de sarcina, sau in momentul nasterii poate duce la infectarea nou nascutului, si atunci indicatia este de operatie cezariana.
0
04-01-2009, ora 01:14
gabik
Nu este medic/terapeut
gabik
herpesul genital, daca tot apare atat de des, ce consecinte poate avea? are vreo legatura cu hpv?
0
06-01-2009, ora 20:32
gabik
Nu este medic/terapeut
gabik
Problema mea cu herpesul genital este veche de 15 ani, timp in care nu m-a suparat, decat in perioade slabe ale sist. meu imunitar. Am incercat acyclovir (unguent pe tegument) si pastile 800mg/zi timp de 7 zile. Acum 10 ani am incercat si un tratament (mai putin cunoscut, conventional), de stimulare a.sist imunitar: AUTOTRANSFUZIE (o anumita cantitate din sangele meu, reintrodusa intramuscular in organism). Cam de vreo 2 ani, aparitiile leziunilor herpetice sunt f. dese (si 2-3 leziuni in acelasi timp, in diferite locuri). Nu stiu ce sa mai fac?!... Am consultat 2 medici diferiti care mi-au propus tratamente diferite: 800mg/zi timp de 6 luni sau 2gr/zi timp de 5 zile. As vrea sa urmez o cale mai riguroasa de investigatie. De fapt, sunt speriata daca are vreo legatura cu HPV sau orice alt motiv de ingrijorare. Astept un raspuns. Va multumesc!
0
01-02-2009, ora 06:40
gabik
Nu este medic/terapeut
gabik
Am detaliat problema mea cu herpesul genital acum o luna si. Va rog, am nevoie de un raspuns ! Multumesc.
0
05-01-2010, ora 15:20
Maneta
Nu este medic/terapeut
Maneta
Cum se ia pt prima data in viata herpesul genital in cazul femeii?am inteles ca dupa contactarea virusului poate aparea din nou si din cauza stresului sau a imunitatii scazute.Dar cand apare pentru prima data...cum?Doar prin contact sexual se poate transmite virusul pt prima data?sau si o persoana sanatoasa il poate contacta fara a fi nevoie de contact sexual?va rog sa ma lamuriti.e important pt mine.multumesc
0
07-10-2010, ora 14:25
ioana384
Nu este medic/terapeut
ioana384
buna ziua! sunt intr-o adevarata dilema. acum o saptamana am avut un contact sexual neprotejat. imediat au aparut semne precum mancarimi in zona genitala, iar dupa al 2-lea contact sexual, desi aveam usturimi, mi-au aparut fisuri si niste bubite. iar labiile par a fi infectate, deoarece la orice atingere simt niste intepaturi si sunt destul de tari. am fost o perioada si racita la burta si am luat zanocin iar acum a-si incerca nolicin. vreau sa stiu totusi daca am nevoie de ceva special si daca este necesar sa consul un ginecolog. mentionez ca si prietenului meu i-a aparut o fisura ce puroiaza. cred ca am intarziat deja si nu stiu daca antibioticul nolicin m-ar scapa si de aceasta infectie. multumesc anticipat!
0
19-02-2011, ora 20:42
claudiamm
Nu este medic/terapeut
claudiamm
buna seara ma puteti ajuta si pe mine cu interpreatarea unor rezultate?am facut pt herpes 1+2 igm ul care a iesit0, 9echivoc si la igg 0, 88..ce sa cred?accum 2 saptamani am avut niste basicute dar nu cu lichid si nici nu s au spart si nici nu s-a format vreo cruusta..cam 5 doctori cred mi au spus ca nu este herpes si ca s-ar putea sa fie o ulceratie datorata secretiei din cauza candidei..am facut toate analizele posibile si nu mi a iesit decat o candida...am folosit doar creme lomexin pt zona aceea..problema e ca ce mi a ramas este doar o fisura de la un contact care se vindeca dar si o mancarime in zona anusului..nu mai inteleg nimic.multumesc
0
01-03-2011, ora 22:21
Iulian22
Nu este medic/terapeut
Iulian22
buna seara!!! am si eu o intrebare si doresc un raspuns va rog...mie nu mi s-a rupt ata si pielea care acopera capul penisului se usuca(cat si putin pana la jumatatea penisului) si imi crapa! ma ustura cand fac sex si cand fac baie, cand dau de apa. am cateva crapaturi care se vindeca si iar apar si iar se vindeca si tot asa. dar se usuca tot timpul..ce am si ce as putea face...exista vreo crema sau ceva impotriva sau am vreo boala anume??? va rog astept un raspuns!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •