HIV?

27-10-2013
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Buna ziua,
Acum 3 ani si 2 luni a existat posibilitatea infectarii cu hiv dupa un contact sexual neprotejat. In zona zoster au avut loc eruptii rosii, care ma mancau si au aparut o serie de simptome specific hivului:diaree, ameteli etc. Am fost atunci la medicul de familie care s-a speriat si m-a internat la spitalul de boli infectioase. Acolo am fost supus la toate tipurile de analiza posibila incepand de la sange la radiografii si dermatologie dar toate lumea a spus ca sunt perfect sanatos.Dupa o scurta perioada de timp toate aceste simptome au trecut, eruptiile s-au retras, si acele simptome au disparut.Atunci m-am linistit zicandu-mi ca nu am nimic, lucru confirmat de analize.Acum cateva zile am citit intamplator un articol despre hiv si modul de manifestare a lui.Am citit ca dupa o perioada de 3 luni pana la 6 luni apar anticorpi hiv in organism si doar dupa o perioada de 3 luni poate fi depistat cnv cu hiv datorita acelor anticorpi.Atunci mi-am dat seama ca pericolul exista pt ca eu am fost internat la spital la aprox 2 sapt de la contactul sexual si atunci nu s-a putut realiza un test hiv pt ca corpul meu nu a generat inca anticorpi.La auzitele acestor lucruri m-am adresat la un laborator de analize si am facut testul hiv. Dupa 10 ore m-am dus dupa rezultat acesta fiind negativ.Am iesit foarte fericit si bucuros dar mai ales linistit.Aceasta liniste a durat putin timp deoarece iarasi am citit astazi ceva pe net in legatura cu hiv, si anume faptul ca corpul genereaza anticorpi de la 3 pana la 6luni de la posibila infectare. Si aici am vrut sa ajung, vreau sa intreb daca dupa 3 ani de la posibila infectare se mai poate face test hiv si daca mai exista acei anticorpi in organism.
Astept un raspuns, va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.