Hpv si polipi colonici, risc de cancer anal

29-12-2019
razvandinu29
Nu este medic/terapeut
razvandinu29
In urma unei colonoscopii mi'au gasit 2 polipi de circa 1 mm si 2 mm si au fost trimisi spre biopsie unde mi'a iesit leziune de grad inalt HSIL.Hsil este asociat cu hpv.intrebarea mea este chiar nu se poate face nimic daca am luat hpv stiu de injectia gardasil dar am auzit ca daca deja e virusul luat numai are niciun efect...
Ideea e ca trebuie sa ma monitorizez toata viata sa nu fac cancer anal din cauza hpv'ului
2 comentarii
0
08-01-2020, ora 23:37
razvandinu29
Nu este medic/terapeut
razvandinu29
...???
0
13-01-2023, ora 14:53
OliviaLg
Nu este medic/terapeut
OliviaLg
Buna, la barbati nu stiu daca se poate face vaccinul iar din ce am citit pe internet vaccinul protejeaza impotriva celorlate tulpini si nu impottiva celei pe care o ai deja. Desi am raspuns eu si dupa vreo 2 ani si ceva sper ca ai discutat cu un medic, din pacate cei de aici de pe forum doar ne dam cu parerea dar nu suntem avizati, mai povestim din experientele noastre dar cel mai important e sa iti intrebi medicul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •