hpv, purtator sanatos?!

149 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
16-06-2009, ora 22:18
Beatrice25
Nu este medic/terapeut
Beatrice25
Buna seara!Ma confrunt si eu de ceva timp cu o problema:in zona genitala(mai exact pe una din labii) si pe epiderma din apropiera anusului mi-au aparut doua bubulite care nu ma deranjeaza in nici un fel.Din pacate nu reusesc sa imi dau seama daca sunt fire de par crescute sub piele(ma epilez total) sau e vorba de negi ori vegetatii de care se discuta mai sus.Nu am simptome de nici un fel si din cauza asta sunt putin derutata.Nu au o culoare specifica iar in ceea ce priveste dimensiunile...cam 1-2 mm...Am avut o singura relatie iar partenerul nu avea nici un fel de simptom.Infestarea cu hpv ar putea fi evidentiata la un VDRL???As dori o parere avizata, daca se poate...Va multumesc anticipat!
0
21-06-2009, ora 21:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
VDRL este un test pentru depistarea sifilisului.
Cel mai simplu ar fi sa faceti un examen genital la un ginecolog sau dermatolog.
0
21-06-2009, ora 21:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru niculae_dody:
Negii genitali sunt produsi de virusul HPV (Human Papilloma Virus).
Unele tulpini din acest virus sunt implicate in cancerul de col uterin.
Boala este vindecabila, dar nu tratand-o numai cu Isoprinosin!
Mergeti sa va examineze si un dermatolog.
0
21-06-2009, ora 22:36
niculae_dody@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
niculae_dody@yahoo.com
V-a multzumesc din suflet Dnu-le Doctor...am fost intre timp si la dermatolog.erau doar la exterior negii...mi-a dat cu o solutzie care i-a inghetzat si mi-au disparut deja...!!! Medicul dermatolog mi-a m-ai dat si el binentzeles tratament.mi-a facut si analizele mi-ai iesit perfecte...doar sa-mi spunetzi daca mai trebuie sa fac ceva acum...sa mai existe vreun pericol acum???
0
12-07-2009, ora 16:37
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
apropos... crema careia ii fac reclama la tv si care se numeste CRYOPHARMA, este eficienta si in tratarea condiloamelor provocate de HPV?
0
14-07-2009, ora 09:43
lavinia popa
Nu este medic/terapeut
lavinia popa
Intrebarea mea nu se refera la vindecarea unei boli, ci la prevenirea ei. Ma refer la vaccinul anti-HPV. Varsta mea nu este prea mica si, fireste, mi-am inceput de multa vreme viata sexuala. Stiu ca vaccinul anti_HPV este recomnadat inainte de inceperea vietii sexuale si apara organismul doar de cateva radacini ale virusului. De curand, am inteles ca perioada protejata este de doar 4 ani. Care este sfatul dumneavoastra in aceasta privinta? Sa-l mai fac acum, sa renunt? Am intrat si pe http://informarehpv.ro/ si am sunat si la TELVERDE: 08008-00008. Inca nu sunt hotarata cum e mai bine, mai ales ca sunt destul de multi impotriva vaccinului.

Va multumesc
0
17-07-2009, ora 20:59
Andrei212
Nu este medic/terapeut
Andrei212
Buna ziua !! Am o intrebare prietena mea are anexita si din cate am citit pe internet se poate transmite virusul de la femeie la barbat !! Adica barbatul sa fie purtator??!! Va rog frumos sa imi raspundeti! Sau ce analize trebuie sa fac ??
0
19-07-2009, ora 16:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru niculae_dody@yahoo.com:
Daca nu mai prezentati clinic negi, nu mai exista niciun pericol!
0
19-07-2009, ora 16:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ela2009:
Eu nu am experienta cu acea crema!
0
19-07-2009, ora 16:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru lavinia popa:
Cred ca la intrebarile dvs nu ar putea sa va raspunda nici macar producatorii vaccinului, deoarece nimeni nu are experienta indelungata cu utilizarea lui !
0
19-07-2009, ora 16:27
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Andrei212:
Prietena ta are anexita cu virus HPV ???
0
19-07-2009, ora 21:02
Andrei212
Nu este medic/terapeut
Andrei212
Nu cred ! Numai anexita !!
0
23-07-2009, ora 18:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca are numai anexita, de ce te intereseaza cum se transmite HPV de la femeie la barbat?
0
21-11-2009, ora 13:15
andra0626
Nu este medic/terapeut
andra0626
acum un an am fost diagnosticata cu hpv. Am urmat tratamentul cu condyline dar dupa 3 saptamani au aparut din nou condiloamele. Apoi am fost la un medic in bucuresti care mi-a prescris tratamentul cu podofilina. de atunci nu mi-au mai aparut condiloamele. Dar prieteului meu au inceput sa-i apara aceste condiloame abia acum...dupa un an. a urmat si el un tratament cu condyline dar degeaba...condiloamele nu sunt mari dar sunt micute si multe si chiar dureroase la atingere. ce tratament ar trebui sa urmeze? pt barbati ce tratamente se recomanda? multumesc anticipat.
0
22-11-2009, ora 17:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Podofilina nu are efect pe piele ci numai pe mucoase. Ar trebui electrocauterizate acel condiloame.
0
26-11-2009, ora 20:56
VALENTIN2006LS
Nu este medic/terapeut
VALENTIN2006LS
Buna ziua ma confrunt cu o problema si as dori un sfat de la dumneavoastara Dl Doctor!Cam de o luna mi-a aparut un neg pe in zona penisului apoi au mai aparut inca trei!Inca nu a fost la doctor fiind plecat dn tara!Intrebarea mea este pot aparea complicati daca nu ii tratez inca o luna de zile pana ce revin in tara sa pot merge la un medic dermatolog?Va multumesc Valeriu
0
29-11-2009, ora 20:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa se inmulteasca. Alte complicatii sunt in functie de localizare! Daca prin uretra, exista riscul sa nu mai puteti urina!
0
29-11-2009, ora 22:09
Beatrice25
Nu este medic/terapeut
Beatrice25
Domnule doctor, as dori si eu niste lamuriri.In urma cu 3 saptamani bunica mea a consultat un medic dermatolog(dintr-un spital judetean) pentru ca acuza o senzatie de prurit in zona gleznelor.I s-a luat proba de acolo si a fost diagnosticata cu o simpla dermatita nespecifica, care se pare ca debuteaza pe fond nervos.I s-a prescris Elocom, iar in urma tratamentului s-a ales cu o eruptie violenta in zona spatelul(omoplati), a gleznelor si in in zona abdominala.Pruritul debuta in special seara.In disperare de cauza am revenit la control unde am gasit o alta doamna doctor care a examinat-o si i-a pus diagnosticul de prurigo acarian.Suntem foarte impacientati pt ca am inteles ca asta inseamna de fapt scabie..Cel putin asa am citit pe net...E adevarat???.persoana in cauza e extrem de curata, acorda o atentie deosebita igienei personale.Si in plus, cum e posibil ca la primul control, cu proba luata sa nu apara niciun fel de suspiciune???Acum urmeaza tratament cu aerius, benzoat de benzil si dermezone(unguent de negasit la noi in farmacii)...Va rugam sa ne lamuriti...concret ce inseamna prurigo acarian...si eventual un inlocuitor pentru dermezone.Multumesc muuult de tot!
0
29-11-2009, ora 22:31
VALENTIN2006LS
Nu este medic/terapeut
VALENTIN2006LS
Localizarea negilor sunt pe fren si pe preput si nu prin uretra!Sper sa nu se mai inmulteasca pana voi ajunge la un doctor dermatolog!Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra!!!
0
01-12-2009, ora 12:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Beatrice25:
Nu inteleg, ce legatura are pruritul acarian cu HPV???
Da, este vorba despre scabie, insa aceasta nu se localizeaza de obicei pe glezne si intre omoplati!
Posibil sa fie vorba despre un prurigo acut, dar care sa nu fie de origine acariana.
Oricum, pentru scabie este important benzoatul de benzil si nu dermezone !
0
03-12-2009, ora 11:24
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
in special pt dl. dr. dorin mihalache.
si eu si partenerul meu suntem infectati cu hpv care se manifesta prin aparitia condiloamelor, iar la mine si cu existenta unor leziuni pe col... as vrea sa stiu daca as putea sa dau nastere unui copil perfect sanatos in aceste conditii...
D-na doctor a zis ca mai intai ar trebui sa fac un copil si abia apoi sa ma operez... nu stiu ce sa fac.. n-as vrea sa am un copil cu probleme de sanatate...
dvs. ce parere aveti? multumesc!
0
10-12-2009, ora 18:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Parerea mea este sa mai consultati si alt ginecolog, sa faceti intai un tratament (fara operatie), abia dupa aceea sa faceti si un copil!
0
11-12-2009, ora 10:55
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
multumesc frumos pt raspuns d-le doctor... in urma consultatiei n-am primit niciun fel de tratament... d-na doctor a spus ca nu exista tratament, trebuie doar sa ma tina sub observatie... cunoasteti vreun tratament eficient care ar vindeca leziunile de pe col provocate de infectia cu HPV?
MULTA SANATATE VA DORESC!
0
11-12-2009, ora 21:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Se pot incerca niste aplicatii de podofilina, insa cu oarecare riscuri!
0
20-12-2009, ora 00:58
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
da, maria, virusul poate fi eliminat odata cu cresterea imunitatii organismului.durata intre 6luni si 2 ani.daca ai tu virusul automat il are si prietenul tau.ginecologul tau stie cel mai bn ce este de facut.cancerul se face intre 2-10 ani, dar daca din timp rezolvi problema totul va fi ok.iti doresc multa sanatate.nu uita de prezervativ.
0
12-01-2010, ora 23:36
tutie
Nu este medic/terapeut
tutie
Buna seara domnule doctor Mihalache,

Am HPV de 4 ani deja (desi nu am facut un test HPV.de atunci mi-au aparut primele condiloame) Initial mi s-a spus ei sunt cauzati de Molluscum contagiosum apoi ca sunt cazul HPV-ului.
Am tot sperat sa imi treaca pt ca in ambele cazuri de virus ar trebui sa treaca intre 6 luni pana la 4 ani.
Imi dau seama din raspunsurile dvs ca am fact o greseala epilandu-ma cu lama in tot acest timp.
Mi-am cauterizat condiloamele din nou acum 3 saptamani dar inainte de a merge l-a doctor m-am epilat cu lama si am deranjat condiloamele din unele curgand sange. Ieri am fost din nou la control si mi-au mai gasit inca 3 mici.
1.Se poate sa reapara asa repede? Sau nu le-au vazut initial?
2.Intentionez sa nu mai folosesc lama si sa gasesc o crema depilatoare potrivita, pot sa sper avand in vedere ca au trecut deja 4 ani sa scap de acest virus?
3 Ce parere aveti de tratamentul cu Isoprinosine? Acum 1 an, dupa prima cauterizare, am spus ca nu are rost sa mai iau si acest medicament pt ca na am scapat de condiloame.Acum mi s-a recomndat un tratament de 3 luni.10 zile pe luna pe care intentionez sa-l respect.
4 Inteleg ca ar trebui folosit prezervativul cam 2 -3 luni dupa cauterizare pentru a urmari daca imi reapar condiloamele.Daca nu reapar e ok sexul neprotejat atat normal cat si oral, in sensul ca nu exista riscul sa-l transmit?
Multumesc mult!
0
14-01-2010, ora 16:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Posibil sa nu le fi vazut initial.
2. Da.
3. Il puteti face, insa eu as recomanda 30 de zile fara pauza, nu schema cu 10 zile pe luna.
4. Daca in 2-3 luni nu mai apare nimic, inseasmna ca sunteti sanatos si puteti face ce vreti!
0
19-02-2010, ora 19:58
Malaik
Nu este medic/terapeut
Malaik
Buna seara midorin. de cativa ani am probleme cu acneea, am folosit zinneryt si tot felul de masti dar nu s-a vazut niciun rezulat. Prin urmare am fost la un medic dermatolog deoarece au inceput sa imi iasa cosuri mari in piele si imi era teama..medicul dermatolog mi-a prescris tot zinneryt... :( credeti ca ati putea sa imi recomandati ceva mai bun?
0
19-02-2010, ora 22:52
Malaik
Nu este medic/terapeut
Malaik
Domnule doctor midorin, am fost la dermatolog si mi-a zis sa merg la ginecolog sa imi fac cauterizare, am facut asta insa nu mi-a dat nici un tratament doar mi-s spus sa ma curat cu rivanol si sa pun nidoflor.trebuia cumva sa mai urmez un tratament?
0
20-02-2010, ora 19:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1.Nu am inteles, ce legatura este intre acnee si HPV ???
2. Nu am inteles ce ati cauterizat la ginecolog !!
Adaugă un comentariu / răspuns
149 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •