Îl iubesc dar cred ca e mai bine sa ne despartim

13-03-2019
Anamariamatei25
Nu este medic/terapeut
Anamariamatei25
Buna seara,

Suntem impreuna de 6 ani, m-am mutat cu el atunci cand aveam 18 ani, plecand in alta tara, am invatat o limba noua ca sa pot lucra. Mai intai am locuit cu tatal lui din motive financiare, apoi ne-am mutat singuri, dupa care am fost bolnava si din teama ca o sa pierd job-ul ne-am mutat inapoi cu tatal lui. Ne intelegem bine cu el, ne ajutam. Acum 2 ani nu am mai suportat sa vad cum sta si se joaca online si m-am mutat la o prietena timp de o luna. Am decis sa ne impacam dupa lungi discutii si promisiuni ca ne organizam timpul altcumva sa putem face activitati impreuna. Zis fi facut, nu a durat mult, ca am plecat iar din alte certuri, de data asta si la fel ca prima data, ne-am impacat, Ne-am si mutat singuri, toate merg bine pana cand isi comanda o masina noua, destul de scumpa pentru mine, fara sa spuna un cuvant inainte.. m-am suparat dar am zis asta e, te descurci, o platesti. Pe vremea aceea job-ul meu era foarte stresant, m-am ales cu o depresie buna, o internare si ne-am reintors in aparatamentul tatalui lui. Anul acesta am plecat cu familia lui la munte si ne-am certat ( fiind deja o situatie tensionata inainte de plecare din cauza unor discutii). Imi reporseaza ca nu ii iau apararea si nu tin cu el, imi spune «  te credeam mai inteligenta » pana chiar si « da, poti sa pleci la mata, e mai bine asa » ... eu fiind singura in tara asta ( sa o numim A), adica cu el si familia lui, parintii mei fiind intr-o tara mai calduroasa ( B ) ma tot gandesc ca locul meu nu e aici. Nu mi-am continuat studiile pentru ca am vrut sa vin sa locuiesc cu el, am lucrat, am fost independenta, am platit o vreme cot la cot chirie cu el si tatal lui.. si imi spune «  ai stat destul la hotel » adica daca nu mi-am permis sa mai platesc chirie ultima perioada, macar am facut treburile casei. Il iubesc, imi pare rau ca aleg asa, dar cred ca cel mai bine pentru fiecare e sa ne despartim, pentru ca ne facem mai mult rau asa... eu imi doresc ceva serios, nu vreau sa fiu jicnita asa subtil si nu ma simt bine in tara asta ploioasa A, mi-am dat demisia de cateva zile, sunt in preaviz si o sa plec la parintii mei ( B) unde nu am griji financiare si am posibilitatea sa fac ceea ce imi place in materie de job. Ratiunea mea spune ca e bine asa, inima mea e pierduta :(
5 comentarii
0
13-03-2019, ora 22:32
Anamariamatei25
Nu este medic/terapeut
Anamariamatei25
Sunt sigura ca am gresit si eu, alegeam sa plec cand erau probleme, vroiam sa imi pun gandurile in ordine si sa vada si el ce pierde... poate nu era asta solutia dar asa gandeam atunci. Acum imi spune «  ca m-am jucat destul cu el » si familia lui intervine, fiind aici si vazandu-ne cum ne despartim si impacam de atatea ori.. intervin si ei. Voi cum vedeti lucrurile din exterior, ce sfaturi imi dati ?
0
14-03-2019, ora 13:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu va dau sfatul sa va duceti la parintii dv. si sa va claditi o noua viata. Un om care va jigneste nu e potrivit pentru a va cladi un viitor cu el, pentru a deveni un tata de familie. Sunteti tanara, sunteti puternica, puteti sa o luati de la capat oricand langa o persoana care sa va respecte. Veti trece peste aceasta experienta.
0
17-03-2019, ora 23:29
Anamariamatei25
Nu este medic/terapeut
Anamariamatei25
120 pe persoane au vazut mesajul si totusi doar o parere. Multumesc oricum
1
18-03-2019, ora 21:04
Jonny Mnemonic
Nu este medic/terapeut
Jonny Mnemonic
Imi place ca nu dati detalii exacte, asa trebuie, "o tara ploioasa" astea pot fi mai multe. Adica e bine sa pastrati anonimatul.
E bine sa trage-ti ceva invataminte din aceasta experienta. Adica:" m-am mutat la el." Rezultat: nimeni nu avea nici o obligatie. Nu va oferiti inima, trupul cuiva fara nici o conditie. Adica nu am auzit nici o promisiune de casatorie, planuri comune etc.
La fel nu v-a consultat cu nimic cand a fost vorba de masina. Cand esti doi trebuie hotarari comune. Asta se pare ca a lipsit in cazul dvs. Deci cum ne facem un viitor daca nu ne facem niste planuri amandoi?

Imi place ca va doriti ceva serios, asa e bine, ca tineretea trece iute si e bine ca oamenii sa aiba copii de tineri. Imi place cum ganditi legat de a face lucruri impreuna. EXTREM DE IMPORTANT. Asta lipseste societatii actuale, posibilitatea ca oamenii sa faca lucruri impreuna. Macar in familie sa pastram acest lucru.
Da ar fi bine sa incepeti o viata noua, dar cerand omului care va apare niste lucruri. Nu stam mult necununati. Ai intentii sau imi vad de drum. Vreau copii si familie, daca vrei pierdere de timp sau jocuri pe calculator FARA MASURA, nu e bine sa ne pierdem timpul.
Cam asa vad eu treaba. Eram pe pct sa raspund zilele astea, dar duc o CRIZA CRONICA de TIMP.
Daca vreti mai multe sfaturi legat de o viata sanatoasa de familie, cautati pe youtube par Calistrat Chifan +casatorie.
Dumnezeu sa va ajute!
0
21-03-2019, ora 23:14
Anamariamatei25
Nu este medic/terapeut
Anamariamatei25
Multumesc, la fel
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.