Îmi este frica sa mai dorm..

21-08-2018
CarinaAndreea
Nu este medic/terapeut
CarinaAndreea
Buna ziua! De când ma știu, am vise ciudate, coșmaruri. Ideea e ca in ultimul timp s-au tot accentuat, și doua subiecte le visez tot mai des, se repeta, și simt cum ma omoară psihic. 1. Cineva ma violează - mereu este altcineva, dar de fiecare data încerc sa tip după ajutor dar nimeni nu ma aude, alteori încerc sa tip sa strig și nu pot, visul asta ma urmărește de vreo 2 ani de zile, se repeta tot mai des, uneori de pe o zi pe alta, dar este mereu alt context, alta persoana, alta manifestare... ceea ce simt in vis este teama, frica, disperare și trauma
2. Iubitul meu ma înșală- la fel ca in primul subiect, mereu este alta persoana cu care iubitul meu ma înșală, și acesta se repeta de multe ori, însă este cu mult mai recent decât celălalt. In vis simt trădare, dezamagire, furie, simt ca este ultima mea zi, la fel disperare, de multe ori ma trezesc plângând dintr un astfel de vis mai ales din cauza faptului ca se tot repeta, dar mereu in altfel de context, in alte împrejurimi..
Uneori noaptea îmi este frica sa ma mai culc, mi e teama ca voi visa din nou aceleași lucruri și nu știu ce sa fac. Când ma trezesc de obicei dintr un astfel de coșmar nu realizez, uneori ma trezesc imediat după coșmar și după ma culc la loc, iar ziua când ma trezesc parca as uita și îmi aduc aminte ori pe parcursul zilei dintr-odată tot ce am visat, ori noaptea..
Nu îmi doresc sa merg la psiholog, va rog ajutați-ma, nu știu ce sa fac..
Exista pastile pt așa ceva? Am o problema? Încearcă visele sa îmi spună ceva?
3 comentarii
0
21-08-2018, ora 08:33
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Nu-nțeleg de ce nu doriți să mergeți la psiholog, pentru că numai la psiholog puteți fi sprijinită să aflați cauzele coșmarurilor dumneavoastră.
Până nu depistați ce anume vă face să aveți astfel de vise și să găsiți o explicație rațională, nu veți reuși să le depășiți. O pastilă vă poate ajuta să dormiți, dar nu puteți trăi cu pastile tot timpul.
A existat cumva un astfel de episod în trecutul dumneavoastră, sau v-a povestit cineva ceva care v-a marcat?
0
21-08-2018, ora 10:15
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Da, visele de obicei incearca sa spuna ceva iar psihologul te poate ajuta sa intelegi ce.
De exemplu visele in care femeia e abuzata pot reflecta dorinta de a fi impreuna cu un barbat ferm, hotarat in actiunile lui.
Visul legat de infidelitate poate arata nesiguranta ce o resimti in legatura cu viitorul tau relational.
Dar acestea sunt doar unele explicatii posibile ale acestor viselor….nu inseamna neaparat ca sunt ale tale.
Asta poti afla doar daca apelezi pana la urma la sprijinul unui psiholog.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
0
21-08-2018, ora 15:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Interesanta abordare: preferati medicamentele in locul discutiilor. Probabil ca acesta este modul in care abordati unele probleme, evitandu-le. Acesta este si mecanismul dupa care functioneaza inconstientul, care incearca sa semnalizeze ceva atunci cand constiinta (cenzura) este "adormita".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Visăm și în timpul somnului non-REM, conform unui studiu
  • Uleiul esențial de portocale poate reduce simptomele stresului post-traumatic
  • De ce visăm?
  • Vrei să îți amintești ce ai visat? Vitamina B6 ar putea fi soluția
  • Au visele vreo legătură cu viitorul?
  • Caracterul straniu al viselor noastre este poate tocmai motivul pentru care le avem, sugerează o nouă teorie
  • Visele reflectă amintiri reale și anticipează evenimente viitoare, sugerează un studiu
  • Coșmarurile pot fi un semnal de alarmă precoce al bolii Parkinson
  •