In ce constau analizele medicale pentru angajare?

11-01-2013
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Buna ziua, urmeaza sa ma angajez si trebuie sa merg la un control medical, imi puteti spune in ce consta, sunt foarte stresata de faptul ca mi.ar putea lua sange iar pentru asta trebuie sa ma pregatesc psihic ceva timp, sunt terorizata de acele de seringa.nu le suport.am nevoie de ajutorul dvs pentru a ma linisti! va multumesc
6 comentarii
0
11-01-2013, ora 18:24
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
depinde unde te angajezi, eu de fiecare data cand m-am angajat nu mi-am facut analizele exact cum le cerea, adik cred ca medici erau plictisiti si pur si simplu ma examinau un pic, imi luau tensiunea, imi pune-au multe intrebari ptr a completa carnetul de munk si cam atat, normal da, ar fi sa iti ia sangele, dar totul depinde unde te duci, eu m-am dus odata eram pregatita sa imi ia proba de sange si atat de ciudat sa uitat asitenta la mine si ma intrebat;chiar vrei asta?sau punem numai stampiluta, ca esti clinic sanatoasa si apta de munk:)))si gata...ptr 6 luni eram apta de munk...dar nu treb sa iti fie frik, sunt alte lucruri mai periculoase si care iti pot pune viata in pericol sau ti-o pot salva, asa ca gand pozitiv ca nu are ce sa iti provoace o intepatura mik si cu ocazia asta ai o sansa sa vezi daca esti sanatoasa...si eu am emotii mereu cand merg la proba de sange, da trece imediat, nu ma uit si respir adanc...succes si daca treci odata peste frik asta dupaia totul o sa fie mai usor pe viitor
0
11-01-2013, ora 18:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
angajatorul precizeaza ce fel de analize
- unele se fac pt informatician, economist, profesor...=si sunt sumare
- altele se fac pt medici, asistente
- altele se fac pt cei care pregatesc mancare-n cantina, restaurant, gradi
p.s.
precizeaza unde te vei angaja si ce?
0
11-01-2013, ora 19:37
raluktz
Nu este medic/terapeut
raluktz
Buna seara..ma numesc Raluca..mama mea a fost la o petrecere si a avut o criza..(a vomitat, o durea in capu pieptului, avea greata si dureri foarte mari)sa dus la spital a facut o ecografie..medicul a spus ca trebuie operat colecistul si a gasito cu o pancreatita acuta necrotica hemoragica care a fost curatat captuseala pancreasului...dupa doate astea sa vindecat..dupa moartea talatlui meu..de la suparare a facut un abces care a ajuns din nou la operatie..in acest timp a descoperito cu un diabet.ASTA A FOST POVESTE..intrebarea mea..De ce a facut pancreatita?nu a fumat niciodata nu a pus gram de alcol in gura...Regimul il tine strict si la pancreas si la diabet... Si as mai dori un regim mai adaugand cate ceva nou in afara celui strict "daca gusta din friptura de porc are dureri foarte mari, regimul actual este compus din lactate verdeturi si carne de pasre""ce are voie la pancreas nu are voie la diabet si invers""..Ce tratament ia ti mai recomanda..??Va multumesc antiipat si va doresc tuturor multa sanatate..!Si multumesc pentru intelegere
0
11-01-2013, ora 19:47
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
Am semnat un contract si este confidential, pot spune ca sunt niste birouri...Multumesc pentru raspunsuri, ideea este ca trebuie sa ma pregatesc spiritual, acum, nu voi muri de la o intepatura.Multumesc inca odata.
0
11-01-2013, ora 23:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt munca-n birouri iti trebuie
de la dr de familie
AVIZ ca ESTI APT DE MUNCA
si unde precizeaza daca ai sau nu boli transmisibile.
asa ca,
stai calmo.
p.s
mergi luni la dr de familie,
spune-i ce -ai scris si aici si
va STII ce AVIZ sa-ti dea.
Succes in noul loc de munca
(oricum NU se face analiza din sange)
0
12-01-2013, ora 16:58
ela_adelutza
Nu este medic/terapeut
ela_adelutza
multumesc mult pentru raspunsuri, , multa sanatate va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.