În fiecare zi cearta

17-09-2021
Elenaali197
Nu este medic/terapeut
Elenaali197
Buna am o mica mare problema cu iubitul meu, ne certam foarte des din diferite motive cum ar fi de ce nu ai răspuns la telefon ca erai conectat pe Facebook, de ce azi ai venit mai devreme ca de obicei de la munca, și multe altele, țin sa menționez ca îmi vorbește urat nu pot comunica calm cu el pentru ca imediat se aprinde, se prea poate ca eu sa fiu într.o faza depresiva, ce sfat aveți???
Am impresia de multe ori ca ma insela sau ma minte
3 comentarii
0
17-09-2021, ora 11:19
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața! Încercați să stați de vorbă cu el într-un mediu relaxant(nu în casă, unde au mai fost discuții) și spuneți-i ce vă deranjează. Dar vorbiți despre dvs. nu despre el. (Pe mine mă deranjează faptul că. mi-aș dori X. Poate și eu greșesc, ai putea spune ce te deranjează la mine?).
Dacă nu vă descurcați singuri, cereți ajutorul unui consilier de cuplu.
Și dacă după toate astea nu obțineți schimbări, e mai bine să vă despărțiți acum, decât să o faceți mai târziu.
Unui bărbat trebuie să-i spui clar și concis ce vrei și să pui limite atunci când e cazul.
0
17-09-2021, ora 23:44
Elenaali197
Nu este medic/terapeut
Elenaali197
Mulțumesc frumos
0
18-10-2021, ora 13:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Sunt multe motive ce pot sta la baza acestor certuri permanente Elena. E util sa explorati initial intr-o sesiune de terapie de cuplu de ce nu reuseste sa-ti vorbeasca calm. Uneori poate fi ceva ce tine de relatia de cuplu. Alteori poate fi ceva ce tine mai degraba de reactiile lui emotionale el sau poate ceva ce tine de felul in care reactionati emotional amandoi.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul