Inainte era antent, romantic; acum nu

27-04-2010
Keisha
Nu este medic/terapeut
Keisha
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat cat de mic.Am un prieten de 1 an si 2 luni si il iubesc..ma iubea si el nebuneste la inceput dar de ceva timp se poarta groaznic cu mine..inainte era atent, romantic..imi vorbea frumos..acum nu mai da importanta la nimic din ce ii zic.e foarte sigur ca relatia noastra va rezista pana la sfarsit si oricat am incercat sa ii explic nu intelege.se desparte de mine mereu..vine ma impaca..si e foarte gelos..am ajuns in situatia in care am renuntat si la prietene pt el si tot nu e multumit..acum mai nou m-a pus sa dezinstalez messengerul deoarece crede ca vb cu baieti..nustiu ce sa mai fac..i-am zis asa de proba ca nu o sa mai avem nici o relatie sexuala si a zis foarte pasiv ca se duce la altele..ajutati-ma va rog!!!!is disperata1!un sfat...mai are rost sa lupt sau nu????
11 comentarii
0
28-04-2010, ora 11:48
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
buna.nu stiu cati ani ai dar din cate spui acest individ nu merita atata importanta.Un om care te iubeste nu se poarta asa..nu se desparte de tine de cate ori are chef si vine inapoi iar cand vrea,.Vezi tu asta e prostia unora din prea multa iubire pe care io dai isi ia lumea in cap si isi permit sa se joace cu sentimentele tale.Parerea mea(de om familist trecuta prin aceste nebunii) iti spun ca nu se merita sa lupti cu morile de vant.Va aparea sigur omul care sa te respecte, nu faceti sacrificii de genul asta pt oameni care se poarta huliganeste ca nu se merita.O sa ai timp sa faci sacrificii in viata pt familia ta care sigur nu va fi acest BAIAT. Lasa-l.Mai tarziu uiti de el.
0
28-04-2010, ora 15:24
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
clar de parerea lui roxx!Keisha, e plina lumea de baieti!Nu se merita sa pierzi timpul cu el.Desparte-te tu de el, reai legatura cu prietenele tale, reinstaleaza mess-ul:-), si cauta pe cineva care chiar sa merite.
0
28-04-2010, ora 22:45
Dr.Ioana
Nu este medic/terapeut
Dr.Ioana
Keisha, mai intai permitemi sa te salut si te rog, spune cititorilor cati ani ai tu, inclusiv prietenul tau pentru a determina un raspuns mai elevat.(Difera gandirea persoanelor in functie de varsta uneori)
A doua problema este faptul ca ai spus ca iti interzice anumite lucruri si se desparte de tine des, dar nu ai pricizat motivul.De obicei anumiti baieti isi ies din fire cand sunt provocati sau sunt niste porci asa cum au spus si fetele de mai sus si nu stiu decat sa jigneasca si sa iti foloseasca forta pentru a obtine ceva.Deci te rog sa spui daca gresesti cu ceva provocandul.
A treia problema este asa zisa "proba" la care l-ai supus pe el cu interzicerea activitatilor sexuale.Ceea ce vreau sa te intreb este daca acest baiat sau barbat te poate controla fizic si psihic astfel incat sa te determine sa "cazi la pat"?
A patra problema este daca el e primul baiat(barbat) din viata ta?Au mai fost si altii?Ce motive ii dai de gelozie?Si pe cine mai exact e gelos?Pe prietenele tale sau pe fostii tai prieteni?Ce rol au prietenele tale in relatia voastra?Ce rol au fostii tai parteneri in relatia voastra?Care e adevaratul motiv de gelozie?Este mai gelos pe fete (prietenele tale) decat pe baieti?
A cinci-a problema este daca dupa amenintarile gen "o sa ma duc la altele" chiar vorbeste serios?Esti convinsa de acest lucru?Sau doar sunt vorbe in vant?
Timp de 1 an si 2 luni cred ca il cunosti si ar fi bine sa imi raspunzi la fiecare intrebare clar si concis pentru a-mi putea da seama cum te pot ajuta.
PS:Nu lua in seama sfaturile fetelor de mai sus decat intr-o oarecare masura.Baieti sunt si porci dar sunt si baieti exemplu.Atat timp cat te iubeste si impartasiti aceleeasi sentimente e o sansa in plus sa lupti pentru a-ti fi bine, dar acum depinde de raspunsurile la intrebarile mele.Daca ai nevoie de consultanta psihologica te rog sa imi dau un PM si putem lua legatura.Numai bine si succes! Astept raspunsul tau.
0
28-04-2010, ora 22:50
Dr.Ioana
Nu este medic/terapeut
Dr.Ioana
Si nu uita!Daca simti ca in relatia ta au aparut probleme, gandeste-te la psihoterapia de cuplu ca la un ajutor pentru a-ti "vindeca" relatia sau pentru a descoperi ceea ce iti doresti cu adevarat de la ea. Psihoterapia de cuplu iti poate oferi perspective noi, dobandirea unor abilitati, discutarea conflictelor intre parteneri intr-un spatiu neutru. Problemele abordate intr-o psihoterapie de cuplu pot fi legate de intimitate, putere, control, luarea deciziilor, etc si in spatiul terapeutic se vor diferentia de cele mai multe ori "luptele individuale" ale fiecaruia de cele care isi au originile in relatie.
0
29-04-2010, ora 14:00
Keisha
Nu este medic/terapeut
Keisha
Eu am aproape 19 ani..el trebuie sa faca18:).Noi ne certam din motive foarte mici dar care ma dor..si pentru ca el nu esti primul meu baiat probabil de aia se poarta asa.ii este frica mereu sa nu ma intorc la baiatul de inaintea lui(trebuie sa precizez ca desi ala a fost primul baiat l-am parasit pentru prietenul meu actual, deoarece il placeam de mult timp si simteam o atractie aparte pt el).Pe tot este gelos..pe prietene daca ies cu ele sa alergam de exemplu pe stadion iubitul meu imi spune ca nu ma crede ca ma duc sa ma intalnesc cu fostul, nu poate depasi momentul acela.nu vrea sa accepte ca nu el a fost primul, cum as putea sa il fac sa inteleaga ca acea persoana nu mai reprezinta nimic pentru mine???..nu am voie sa ies neinsotita..si trebuie sa mai precizez ca suntem si in aceeasi clasa ba mai mult aceeasi banca.pot sa zic ca am incercat in toate felurile sa fie bine si nu merge.Am impresia ca el vine la mine si ma iubeste doar cand vrea sa facem sex, de aia i-am interzis mai mult ca o proba sa vad ce zice si ce face.nu stiu daca ar fi in stare sa se duca sau nu..dar vorbele lui ma dor.cum sa fac sa il aduc inapoi pe drumul ala bun?sa fie romantic, intelegator, iubitor si sa inteleaga ca pentru mine doar el exista si nu as fi in stare sa il insel????
0
29-04-2010, ora 14:02
Keisha
Nu este medic/terapeut
Keisha
Nu vreau sa il pierd...
0
29-04-2010, ora 17:30
Dr.Ioana
Nu este medic/terapeut
Dr.Ioana
Ok! Amandoi aveti o varsta apropiata si nu cred ca sunt probleme pe partea asta.
Am inteles de la tine ca va certati din motive foarte mici care "te dor" dar cine provoaca aceste mici certuri?Tu sau el?
Daca ii este frica are motive intemeiate sa ii fie?sau e doar in imaginatia lui asta?Din cate vad tu tii mult la el si nu ai luat in considerare sfaturile lui "morena1r" respectiv "rrox", si tin sa te apreciez pentru curajul tau si tin sa te incurajez.Si ca sa revenim la subiectul nostru:ii dai motive de gelozie?Ii dai de banuit cu ceva? inca te mai gandesti la "fostul";"primul" (sau cum vrei tu sa ii zici) ?Ai fi in stare sa se adevereasca aceasta temere?Adica tu intr-un final nefericit alaturi de actualul sa te intorci la "fostul"?, avand in vedere ca dupa spusele tale" ala a fost primul baiat l-am parasit pentru prietenul meu actual, deoarece il placeam de mult timp si simteam o atractie aparte pt el" dupa parerea mea ai cautat ceva mai bun si ai gasit in el, in actualul iubit, dar intr-un final se pare ca nu ai luat alegerea buna?Ii este frica din acest motiv ca te vei intoarce la el?Mai tineti legatura intr-un oarecare fel?
La partea cu alergatul toti sunt asa, crede-ma (am avut si eu un iubit cu ani in urma care ma acuza ca ies cu altii mai "macho" ca el) deci aici in calitate de psihoterapeut iti garantez ca ce au barbatii in cap doar ei pot sti, si nu ai cum sa ii schimbi.
De ce nu poate depasi momentul?De ce nu vrea sa accepte?Sunt mii si mii de cazuri mai pronuntate sa le zic asa cand actualul fetei este al zece-lea baiat si nu s-a pus problema asta(ci altele).
Daca sunteti in acceasi clasa e mai complicat putin si sincer e primul caz intalnit.El probabil are un simt al afectiunii foarte dezvoltat.De cate ori aveti relatii sexuale pe saptamana?
La partea cu "nu stiu daca ar fi in stare sa se duca sau nu.." e si aici complicat deoarece tu intr-un an si doua luni nu il cunosti asa cum ar trebui.Ar trebui dupa parerea mea sa afli daca el este in stare sau nu.Intinde-i o cursa!
Romantic a fost si nu mai este?Acelasi lucru : "intelegator" ; "iubitor".
Sincera sa fiu nu stiu ce atitutine ai fata de el pentru a-ti putea da un raspuns clar si concis, pentru ultima ta intrebare.
Mai vorbim cand ajung de la cabinet.Te pup.Bafta!
0
30-04-2010, ora 09:57
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
buna ziua., doamna dr ioana bineinteles ca o controleaza psihic si fizic atata timp cat face ce vrea si se desparte cand vrea.Ea a cerut o parere..un sfat si noi i l-am dat...fata nu are bani de psihoterapeuti si nici nu cred ca ar fi cazul..sa fim seriosi am trecut prin chestii de genul asta...vedem la orice pas cum se comporta tinerii (nu toti bineinteles)..nu toti baietii sunt asa, iar faptul ca el ar iubio nu reiese din povestea ei.la 18 ani ceea ce face el probabil i se pare amuzant.
Nu vreau deloc sa dezamagesc fata...iar dvs probabil tot asta urmariti sa nu sufere dar din ce zice ea baiatul e obraznic si gata.Normal ca ea nu vrea sa se desparta pt ca iubeste fata.si ce sa faca...sa se intinda in fata lui de cate ori el vrea si atat?.Numai bine iti doresc KEISHA si alege ce e mai bun pt tine in viata,.mai tarziu va ramane o amintire prezentul asta furtunos(vei vedea).noi ne dam cu parerea si atat..tu alege ce vrei...
0
30-04-2010, ora 14:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
tind si eu sa fiu de parerea lui roxx...Pana la urma sant inca tineri si nu-s casatoriti.De ce sa traga de o relatie care deja nu mai merge..?Daca erau casatoriti intelegeam, dar asa...si la varsta lor.Poate, totusi, nu sant unul pt altul, iar daca el de acum se poarta asa.Bft multa, keisha si sa faci alegerea cea mai buna pt tine.
0
30-04-2010, ora 17:16
Dr.Ioana
Nu este medic/terapeut
Dr.Ioana
Draga rrox, nimeni nu i-a cerut bani lui "Keisha" nimeni.
Adevaratele motive de despartire dintr-o relatie sunt agresiunile fizice si verbale si/sau adulterul.
Este viata ei si face ce vrea cu ea.Eu i-am pus niste intrebari pentru a-mi fi mai usor sa o ajut in rezolvarea problemei ei.Cu ajutorul informatiilor ce reies din raspunsurile ei imi pot da seama daca acel baiat poate avea o sansa de continuitate alaturi de "Keisha".Fetele din ziua de azi au prea multe mofturi.Voi ar trebui sa ganditi altfel.Orice om are nemutumiri si nu iau apararea nimanui dar poate si "Keisha" greseste intr-un oarecare fel.Orice om reactioneaza in felul sau daca este provocat, si dupa cum a spus ea si el o iubeste foarte mult, iovedindu-i acest lucru, iar la cerutri reiese ca orgoliul masculin isi face aparitia.
Fetelor nu luati decizii pripite ca s-ar putea sa regretati amarnic! Nu va mai da-ti aere de vedete autohtone si la un mic inconvenient in relatie sa zice-ti NEXT !
"Keisha" iti astept rapunsurile la intrebarile mele de mai sus.
0
04-05-2010, ora 17:57
Dr.Ioana
Nu este medic/terapeut
Dr.Ioana
"Keisha" ai rezolvat problemele?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul