incapsularea infectiei

31-03-2008
Selina
Nu este medic/terapeut
Selina
simt ca mi s-a incapsulat infectia in cavitatea unde se gasesc amigdalele (ceva in adincime) pe dreapta, dar cind merg la medic ORL nicicum nu pot gasi nimic. Eu ma simt f.rau cind el se mareste si-mi vine greu, deoarece parca mi se ataca si in piept de aceasta infectie.

Scrieti-mi va rog ce investigatii as putea sa fac, poate ca aceasta incapsulare este in coardele vocale? ca la o marire mai mare mi se schimba si vocea.

Numai bine!
6 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Corzile vocale sint mult mai jos si nu au nici o treaba cu amigdalele.Vocea se schimba totdeauna si la oricine face hipertrofie amigdaliana.Incercati sa faceti ca si analize:ASLO, VSH, HLG, fibrinogen, CRP si exudat faringian.
0
02-04-2008, ora 00:00
Selina
Nu este medic/terapeut
Selina
Spuneti-mi varog, daca proba ASLO (aceasta au aratat analizele) este pozitiva ce masuri asi putea lua pentru a scapa de chin ?
Va multumesc.
0
02-04-2008, ora 00:00
Selina
Nu este medic/terapeut
Selina
Apropo, nu am mentionat ca VSH e 6mm/h(norma)
ASLO -200 mi s-a zis ca tot e norma
HLG norma (leucocite deformate nu-s)
fibrinogen -norma
proba CRP - a iesit negativa (nu este aglutinare)
flora faringiana -rea de tot 4 tipuri de streptococi. Tratamentul a fost cu zero rezultat. Ce imi sugerati? durerile surde in urechea dreapta inca sunt mai mici dar sunt.
0
02-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
ASLO 200 inseamna valoare normala.Iar tipurile de streptococi, care au fost mai exact?Si in plus, ce tratament ati luat, in ce doze si cite zile?
0
08-04-2008, ora 00:00
Selina
Nu este medic/terapeut
Selina
in urma cercetarilor bacteriologice au fost depistati:
1. Str.Viridans 100 milioane
2.E.falcium 100 milioane
3.Str.pyogenes 100 milioane
4.St.aureus mai mic de 100 mii

Tratament:
1. 14 zile badijonarea amigdalelor cu sol.Lugol etilchlorofil
2. spalarea amigdalelor palatine cu antibiotic Axoni 1:5000 cu furacilina
2. 7 zile din cele 14 intra /muscular 1g x2 ori pe zi Axoni
3. tablete Fluzoni 150 mg (1 pastila la 3 zile)
4. Raze ultraviolete sin. faringe
5. gargara dupa fiecare masa cu sol betadini( 2ml la 200 ml apa)
6. tabl. chlorhinaldini 1 x 3 ori/zi
7. praf calciu + vit.C

Dupa tratament nu am simtit nici o usurare, si am zis medicului, dar mi s-a zis ca tratamentul se simte abea dupa 2 saptamiini, eu insa si acum dupa 3 luni de la tratament ma simt de parca situatia din faringe sa inrautatit la 2 zile sunt nevoita sa fortez sa se rupa o mucozitate alba si dupa aceea mi se face un pic mai usor, dar oricum parca sursura un izvor in faringe dupa masa digestia parca se petrece intre al 3-si al 4 disculet al faringelui (nu pot mai explicit sa redau ce senzatie, sper sa fiu inteleasa ). Nodul din dreapta acum 4 zile s-a facut mic si abea perceptibil, dar el aparusera deoarece articulatia din dreapta al maxil-mandibulei era inflata, desi nu ma durea.Presiunile din ureche mi s-a explicat ca tot din cauza acestei articulatii le-am avut, sunt mai atenuate deoarece fac comprese in fiece seara cu dimexid si furacilina. La medicul maxilo facial am mers doar in urma recomandatiei Dvs., deoarece eu nu aveam dureri doar ca era inflatura(descoperita dupa ce mi-ati zis ca poate fi probl ).

Dar cum ma descurc cu faringele ?, pentru ca dieta nu-mi amelioreaza situatia.

Va multumesc din suflet pentru sfaturile atit de utile si pretioase ce mi le-ati dat pina acum, sper sa ma ajutati si problema neclarificata.
0
08-04-2008, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Cred ca toate simptomele ar diminua daca nu v-ati mai concentra atit asupra lor.Nu cred ca are ce sa fie asa grav asa ca in afara de ceva tablete de supt cu Propolis si vit C eu una nu as lau.Incercati asa si mai vorbim!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.