Infectie in gat

30-07-2017
Dalid
Nu este medic/terapeut
Dalid
Buna ziua! Am un baietel de 4 ani care de la 1 an si jumatate a inceput cu amigdalita de 4, 5 ori pe an. L-am nascut la Londra, natural, perfect sanatos. Toate episoadele de amigdalita sau manifestat prin: temperatura 39, 40, limba incarcata albicioasa gat rosu cu puncte de puroi, voma, dureri de burta, scaun tare. Tratamentul dat de catre medicii de aici Penicillin si diflam spray. Anul asta este a patra oara cand face. Nu stiu ce sa cer la acesti medici, ce fel de analize, deoarece pan in present nici macar un exudate din gat nu I-au luat. Va rog ajutati-ma. Mentionez ca mai am un baietel de 3 ani care si el face amigadalita contaminandu se de la fratele lui mai mare, ii apar simptomele cam la o saptamana. Multumesc mult
2 comentarii
0
30-07-2017, ora 20:29
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Recomand efectuarea exudatului faringian.
0
30-07-2017, ora 21:35
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pe langa exudatul faringian foarte necesar si util si pe langa tratamentele pe care le vor prescrie medicii in urma acestei analize, va recomand sa faceti ceva pentru cresterea sistemului imunitar al copiilor, altfel vor raci mereu si nu este o solutie sa le tot dati antibiotice.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •