Infectie urinara cu enterococcus faecalis | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara cu enterococcus faecalis

102 comentarii 1 23 4 ÃŽnainte ›
1
10-08-2018, ora 13:19
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Rasturnare de situatie, ajung iar la spital cu dureri, nici vorba de infectie urinara, aveam peritonita, m-au operat. Am dus-o luni de zile cu antibiotice..am facut ecografii peste ecografii si nimeni nu a fost in stare sa puna diagnosticul corect.
0
12-08-2018, ora 02:28
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Fereasca Dumnezeu.Asa ceva numa la noi vezi...esti bine acum?
0
12-08-2018, ora 03:18
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Sunt inca internata. Sub antibiotic, iar, operatia este bine, ma doare vezica de la sonda urinara, am tinut o doua zile..Acum sa vedem zilele urmatoare...Va tin la curent.Mai am stari de rau, probabil de la altceva, sunt slabita, ametita...Tu cum te mai simti?
0
13-08-2018, ora 11:33
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Eu am baut ampicilina si am gasit aici in germania un dezinfectant urinar sub forma de plicuri...ma simt bine acum, nu mai simt usturimea aia ingrozitoare.Cred ca produsele noastre nu sunt foarte bune "uractiv forte" nu a avut nici un efect.
0
15-08-2018, ora 12:21
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Da, am mai auzit persoane ca cumpara medicamente din afara si spun ca nu se compara cu astea de la noi.. Asa o fi...
0
22-08-2018, ora 00:02
AncaU
Nu este medic/terapeut
AncaU
Draga Ana Iris, povestea ta m-a inspaimantat. De unde era peritonita? Dumnezeu sa iti ajute sa te faci bine. Cumplit prin ce ai trecut. Tine-ne la current.
0
27-08-2018, ora 21:38
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Infectia era de la ovar, aveam anexita.
0
02-09-2018, ora 21:51
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Scurta mi-a fost bucuria. Am fost sa repet analizele si mi-a iesit klebsiella la secretie. Astept rezultatul si la urocultura. Durerile s-au intors, parca a fost totul in zadar. Acum zac iar in spital pe calmante. Un cosmar fara sfarsit, nu reuseste nimeni sa ma puna pe picioare. Simt ca imi pierd mintile. Ma inspaimanta gandul ca nu stiu de unde sunt durerile, de la vezica, sau infectie pelvina iar...e groaznic sa nu stii de unde vine durerea..
0
03-09-2018, ora 15:24
AncaU
Nu este medic/terapeut
AncaU
Draga Ana, Imi pare rau sa aud ca medicina asta in care ne punem atata incredere nu poate sa faca decat atat in ce priveste o infectie recidivanta. Incearca sa sustii organismal in general, imunitatea, si sa nu te dai batuta psihic. Dumnezeu sa iti dea putere sa te faci sanatoasa.
0
03-09-2018, ora 23:03
Dana Manu
Nu este medic/terapeut
Dana Manu
Draga Anna, fii puternica. Am infectii de 6 ani, aproape exclusiv cu ecoli, stiu prin ce treci, am incercat toate antibioticele si nu am facut decat sa cresc rezistenta bacteriilor. Am facut tot ce mi-au zis medicii si imi vine sa ii dau cu capul de pereti cand imi repeta aceasi poezioara obosita sa iau antibiotic dupa antibiograma si sa ma spal si sa beau apa... De parca suntem idioate care nu fac tot ce trebuie ca sa evitam durerile groaznice. Eu am renuntat la antibiotic o perioada, am luat Urostim un vaccin bulgaresc, m-a ajutat, dar am incercat si sa cresc imunitatea cu tot felul de suplimente, cu homeopate granule (de la Boiron, ca plant extract de la noi nu mai face, ai fost scosi de pe piata asta) si picaturi Polygemma cai urinare, ceaiuri multe, sport, am incercat de toate. Nu am reusit sa scap, o perioada am avut mai rar chiar luni intregi pauza, apoi in iunie iar au inceput si dupa o cura de antibiotic am zis sa fac o cistoscopie dupa care am facut o hemoragie care m-a tinut in spital o saptamana, am pierdut f mult sange si greu am iesit pe picioare. Mi-am revenit putin, am inceput sa iau Imunoinstant de la Romvac, dupa cateva zile iar simptome, nu criza extrem de dureroasa, dar ce sa mai zic, psihic sunt praf. O sa incep sa ma duc si la psiholog, se pare ca nu exista leac definitiv si doar ne putem intari cumva. Fac bai de sezut, beau apa cu lamaie, ce nu am facut. Urmatorul test il voi face sa inghit usturoi, desi mi se face rau de la el, dar... Voi incerca si asta. Dumnezeu sa ne ajute sa ne revenim, totul tine de puterea noastra, ca antibioticele nu fac nimic in cazuri recidivante. Cand iti mai revii, incearca si la clinica ILife din bucuresti, se ocupa de infectii rezistente la antibiotic, nu pot sa zic daca merge, dar poate te ajuta.
0
04-09-2018, ora 08:35
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Multumesc pentru incurajari, am avut dureri pelvine cumplite, mi-au schimbat antibioticul. Sunt inmarmurita, asta nu e viata. Efectiv nu mai reusesc sa stau acasa. E al treilea spital unde ma internez. Sunt epuizata..Si eu am inghitit usturoi, asa intreg l-am suportat. Poate functioneaza...Am cheltuit si eu foarte multi bani pe naturiste. Nimic nu a functiionat. Nici vaccinul Strovac luat din Germania.
0
05-09-2018, ora 20:46
Dana Manu
Nu este medic/terapeut
Dana Manu
Am primit azi si diagnosticul final: cistita interstitiala. Voi merge la fundeni, cred ca acolo am cele mai bune sanse de ajutor, vindecare nu exista. Sper sa fii mai bine si sa faci acele schimbari in viata care sa iti ajute corpul sa se vindece.
0
06-09-2018, ora 12:47
AncaU
Nu este medic/terapeut
AncaU
Draga Dana,

Uneori ai senzatia ca ajuta macar sa stii ce ai. Dar, din pacate, diagnosticul de cistita interstitiala este un fel de a spune ca nu stiu ce ai, de aia nu exista nici tratament. E la fel ca alte diagnostice precum colon iritabil, anxietate. Medicina actuala are enorm de multe zone unde nu stie ce sa faca. Bine zici de schimbari in viata. Cel mai mult ajuta in stil de viata sanatos si activitate fizica / sport regulat, prin care corpul sa fie tinut mereu la limita fortarii, ca sa se intareasca. Si gasiti medici care abordeaza ceva mai holistic problemele de sanatate.
Toate cele bune!

Anca
0
20-09-2018, ora 00:20
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Am stat 10 zile in spital, metronidazol, gentamicina si cefort la 12 ore. Am facut si un computer tomograf, se pare ca am probleme si la colon, megadolicocolon. Dureri vin si de acolo, trebuie sa am scaun zilnic. Si uite asa dau din una in alta... Luna viitoare repet analiza la secretie. Sa vedem ce mai iese.
0
23-09-2018, ora 23:03
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Anna, cum te mai simti? Eu sunt ok..nu am mai simtit in ultima perioada nimic.
0
24-09-2018, ora 21:16
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna, Ana Iris cum evoluezi? Povestile voastre sint de a dreptul terifiante...cata suferinta poate duce corpul nostru..am si eu partea mea de chin, de 1 an sint prin dr de toate felurile( gineco urologi dermat) dat fiind ca de cativa ani fac infectii urinare cu e coli. Am luat antibio chiar anul trecut vreo 5 ture (nolicin augmentin ciproflox gentam) pana cnd am dezvoltat mari prob cu stomacul si colonul si nu m pot lua niciun fel de antibio din pacate! La mine urocult ies sterile insa secret vag este pozitiva ptr e coli (la un lab).si enteroc spp (la altul). Simt inflamatie vag non stop iar de cateva luni nu pot avea nici relat sex ptr ca inflamat devine de urgenta, perfuzii etc.
Am tot incercat imunizare cu urovaxom...am.auzot ds strovac iar pe piata span a aparut un nou vaccin cu f m succes uromune...95% sanse de vindecare. De asem ptr Ana iris ca vad ca ai prob si cu colonul, ar fi utile niste invstigatii la clinica world clinic ptr flora intest (se pare ca prob ale colonului se rasfrang pe urinar prin migratia bact si colonizarea uretrei vag etc) analizele se fac in germ si primesti si tratam adecvat. Sint scumpe dar cred ca merita. Si ultima terapie ds care personal am referinte este cea hiperbara cu oxigen aici n Cta la dr ion (cautati pe google) sedinta este f scumpa dar cred ca merita incercat. Acestea sint cautarile mele n anul ce a trecut in chinuri dracesti inflamatie o tona de antibio plante ceaiuri ovule de t felurile...cred ca am chelt peste 18.000 ron si nu am.rezolvat nmk. Atentie la bicarb de sodiu...a fost un caz cnd o tanara a murit dp ce a facut "cura" cu el.
Si nca ceva Cervugidul face minuni ptr cele de l.suporta!! Mie mi.a dat o diaree si prob gastro ingrozitoare! Pare ca organism meu a devenit alergic la abs orice antibiotic! Ana iris sa te verifici si de helicob pylori (cere test din fecale) e o bacterie- regina care intretine pe celelalt si procesele inflamat. Ai mentionat ca esti slaba (si eu tot din cauza ei ptr ca nu pot manca dct regim de cateva luni) si ar putea fi si de la ea...la fel durerile abdomn de spate...e a dracului tare si face hora infratirii cu celelalte.
Rezonez cu suferinta vstra si sper cumva candva sa existe vindecare si ptr noi!
Ganduri pline de forta psihica si energie pozitiva va doresc!
0
24-09-2018, ora 21:25
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Ptr Dana, o sugestie, daca tot ajungi la Fundeni mergi la microbiol si patolog infectioasa si cauta l pe faimosul si amabilul dr Gogoase Marian. Repeta analiza de culturi vag si urocult. Dlui are reputatia de a gasi acu n caru cu fan si da tratam ff eficiente. A rezolvat cazuri infioratoare de borelya, coli hemoragic.este o zeitate n materie de microbi si bacterii
Sanate max!
De la Cta ganduri bune!
0
25-09-2018, ora 06:23
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna dim, m.am tot foit azi npte cu gandul ca trebuie sa va m.fac share ds cele citite, investigate de mine in anul de suferinta ingrozitoare ce m a marcat. Acestea sint urmat:
1. Partenerul sexual treb investigat serios prin secret uretrala, spermocult, urocult, analize de sange. Barbatii sint asimptom de obicei dar purtatori si ne reinfecteaza la fiec contact sexual. De aceea la orice tratam al nostru va treb sa faca si partenerul tratam adecvat.
2. Relat sex DOAR cu prezerv si cu lubrifiere corespunzat (gelurile pe baza de apa sint unicele indicate). Actul treb sa fie scurt si la obiect fara miscari dure (orice activ n acest sens creste inflamat zonei generand simpt dureroase mictiuni disconfort inflamatie) organism secreta niste proteine (leukine) care cresc inflamat tocmai ptr a se proteja.
3. FARA SEX ORAL...din pacate da...enterococ e coli klebsiela se stabilesc n orice tesut moale (gat nas plamani inima provocand infectii sistm de tipul endocarditei..meningitei.etc) deci horror!
4. Investigata tiroida si alte boli autoimune dat fiind ca dezechil ale torid se reflecta pe urinar/ genital
5. Investigat statusul hormonal...estrogen progesteron prolactica etc. Niv mare de estrogen si mic de progest genereaza vaginita atrofica (cu ac simpt dracesti ca o infect urin sau vag)
6. Schimb stilului de viata : managment stressului prin plimbari n natura, socializare, yoga, pilates etc. Dieta echilibrata, se recomanda consum ridicat de proteina de inalta calit (oua branzeturi carne peste unt). De evitat dulciurile concent patiseurile fainoasele. Fara zahar! Legume din belsug fructe nu foarte dulci. Citrice doar cine le suporta.
7.ptr Luciana dat fiind ca esti n Germ ar fi pacat sa nu incerci vacc strovac sau uromune (asta al 2 are rate m.m.de vindecare si e usor de admnistr) se iau doar cu trimit de la dr urolog nefrolog dar merita. De asem vacc Gynatrene ptr refacerea florei vag si desensibiliza mucoasei vag este nemaipomenit!Ai marea sansa de a fi ntr o tara civiliz cu acces la cele m.noi terapii! Profita!
8. Ptr Dana.daca la Fundeni ti se confirma diagn de cistita intersti intreaba dr curant ds infiltratiile cu argint la niv vezicii.vezi ca dor ca drk o sa ti vina sa mori dar ia ti inima n dinti! Stiu cazuri care s au vindecat dp decade de suferinte!
9.Fara sex de ocazie! Part sexual trrb sa fie si el monogam (aici e m.dificil de stiut dar na..cumva aflam)
10. Credinta n Divinitate si n lucrarea ei prin OAMENI ( un sfat o pista o idee care ne iese brusc in cale sau o citim.si se transf n solutia salvAtoare)
Acesta a fost decalogul meu fruct al unei suferinte greu de imaginat.
Va doresc sa izbanditi!
Cu drag Laura
0
26-09-2018, ora 07:09
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna la toata lumea, ma simt bine, iau fier pentru anemie, folosesc ovule cervugid dupa care o sa iau gyniel pentru refacerea florei. Saptamana viitoare o sa merg la gastroenterolog sa imi dea o schema de tratament pentru colon. Dupa menstruatia merg sa refac analiza de secretia vaginala. Tin si regim, nu mai consum produse cu lactoza si gluten. Am tinut 4 zile si pe urma am mancat un iaurt, mi_ a fost rau. Se pare ca am si intoleranta la lactoza. De gluten nu stiu sigur. Trebuie sa investighez si pe partea asta. Cert este ca ma simt bine cu regim. Sanatate la toata lumea !!!
0
26-09-2018, ora 08:33
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Bravo, Ana iris, ma bucur sa aud ca esti m bine!! Doamne ajuta! Sa stii ca cervugid treb puse 2- 3 ture cu pauza de 1 sapt intre cure. Sa nteleg ca durerile erau de la colon? Sau stomac+ colon? O colonos ai facut? Tine ne la curent cu evolut ta ca ne dai ntr un fel speranta..avand n vedere prin ce iad ai trecut!
Sanatate max si ganduri bune!
Laura
Pd. Ia in consideratie o investigatie la world clinic ei iti vor da regim alimentar personalizat+ probiotice special ptr flora ta intest (nu lua prob din comert ca fac m m rau..este si un studiu recent in ac sens publucat pe digi 24). Iti tin pumnii!! Doamne ajuta!
0
26-09-2018, ora 08:38
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Si nca ceva Ana iris, fa ti si o proba din scaun ptr helicob pylori...nu costa mult si te va scoate din dubii.
0
26-09-2018, ora 15:10
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Am facut proba de scaun, nu mi-a iesit nimic, am facut de mai multe ori. Oricum la cat antibiotic am luat ultima data, combinatie de trei..am tratat mai multe. Asa mi-au zis ca de la colon sunt durerile. Cand am simtit ca ma doare am luat motilium si debridat si mi-a trecut. Sa vedem ce imi da gastroenterologul.
0
26-09-2018, ora 16:18
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Este f interesant cum ai rezistat la atata bombardament de antobio! Eu am 43 de kg ma gandesc serios ca daca as incerca vreo antibioterapie o sa mor naibii de la efectele adverse!!! Daca dupa 6 doze de gentamic am fct o super diaree cu super deshidrat si stare de colaps.cum am eu curaj sa iau amox+ claritrom sau metronidaz asa cum.este indicat ptr helic pylori?? Si ghinionul meu...la gentam tulpina de enterocc nici macar nu era sensibila pfffff
Daca vreod scap io ma nfing direct n vacc uromune din span, am o prietena la fel ca tine patea...si dp 2 ture n a m.avut nici picatura de infectie urin!! Ce sa m zic.fiecare cu norocul ei...eu am.40 ani m.sint si schimb hormon la mijloc etc
Multa sanat!
Tine ma la curent cu tratam ptr colon...si eu am.ac diagnostic...regim fara lactate fara fructe legume crude etc. Spre deoseb de tine mie nu mi a mers debridatul ma constipa groaznic...si alte dureri iti imaginezi
0
08-10-2018, ora 08:11
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Loralya, aici in Germania este greu daca nu ai reteta de la medic.Nu am asigurare medicala iar acest vaccin se poate cumpara doar pe baza de reteta.Din pacate nu stiu nici limba ca sa ma pot duce la un medic urolog si din cate am auzit este cam scump.Iar au inceput simptomele la mine de 2 zile...foarte greu noaptea, eu mi-am pierdut orice speranta.O sa merg in Romania peste 2 saptamani si o sa repet analiza de urocultura sa vad daca iasa acelasi microb.Sunt satula pana peste cap:(.
0
08-10-2018, ora 08:12
Luciana27
Nu este medic/terapeut
Luciana27
Am 23 de ani si de la varsta de aprox.9-10 simt asta.Pot spune sigur ca nu am aceasta infectie din cauza unui contact sexual.
0
08-10-2018, ora 09:19
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna, Luciana, imi pare rau sa aud ca nu te simti bine. Stiu ds acel vaccin Strovac, cel nemtesc ca l poti procura din Romania (prin pharma express) ti l.aduc ei insa iti treb o recomandare de la dr urolog/ginecolog( in Ro sigur poti face rost fara prob).
Si inca ceva interesant, se pare ca acest enterococ traieste n intestn gros de unde migreaza pe urinar. Deci prob sint de acolo. Eu mi am fct analiza florei intest si ce sa vezi aveam o suprapopul de enteroc din asta. Deci treb rezolvata prob florei intest cu probiot si ceva ptr imunit ( ai un produs n germ ff bun se da fara reteta aminoplus immun si lactobat premium). Se face cura de 5 luni ptr flora + antibio care merge pe digestiv si de abia apoi poti face vacc. De asem poate fi o imunit scazuta a mucoaselor cum.e si n cazul meu. Exista o analiza si ptr asta. Ce sa ti zic...esti fff tanara ca sa te chinui t viata. Daca doresti imi poti scrie pe lauraraluca@yahoo.com sau fcb laura persoiu. Iti doresc multa sanat si sa i dai de cap!
0
09-10-2018, ora 07:06
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna, am fost la gastroenterolog, am stat de vorba, nu mai iau nimic in afara de fier pentru ca ma simt bine. Mi-a zis daca revin durerile sa il caut. Tin in continuare regim, fara lactoza si gluten. Urmeaza analiza secretiei la sf lunii. Va tin la curent. Sanatate...
0
30-10-2018, ora 08:29
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Din pacate nu am scapat de infectie, mi-a iesit iar la secretie klebsiella. Durerile s-au intors. De data asta am venit la spitalul de boli infectioase, nu stiu ce sa mai fac..
0
03-11-2018, ora 09:14
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Iar??? Dar nu ti iesea enteroc fec? Klebsiela asta de unde m.este?? Poate la infectioase gasesti rezolvarea, stiu ca se dau antibiot f strong numa n spital (vancomicina linezolid cloramfenicol). Iarta ma daca vei considera deplasata intreb mea...dar de la sex ti se activeaza infect astea?? Partenerul si a facut analizele? Poate te reinfecteaza el ca nu mi.explic. sanatate multa, Iris...sint dezamagita asa ca nu ne m trece...eu una am renuntat de 1 an la viata intima ptr ca stateam numa cu antibio de mi au distrus stomacul. Dar asta nu e viata. Clar. Iti doresc sa ti gasesti acolo rezolvarea! Toate cele bune!
0
05-11-2018, ora 19:29
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Bună Loralya. As vrea sa discut mai multe cu tine dacă ești de acord.
Adaugă un comentariu / răspuns
102 comentarii 1 23 4 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.