Infectie urinara cu enterococcus faecalis | Forumul Medical ROmedic

Infectie urinara cu enterococcus faecalis

102 comentarii 1 2 34 ÃŽnainte ›
0
10-11-2018, ora 17:09
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Am facut antibiotic la spitalul de boli infectioase, doamna doctor de acolo m-a sfatuit sa merg la Bucuresti la un ginecolog bun. Mi-a zis ca ceva intretine infectia, nu este normal ce se intampla. Mi-am luat trimitere si m-am dus la Spitalul Militar. Mi- au spus ca am o colectie de lichid in partea dreapta, trompa stanga inflamata... Trebuie sa ma operez, o sa ma curete si sa imi scoata ovarul si trompa, la fiecare ovulatie se declanseaza dureri cumplite. De la ovar pleaca infectia. Enterococul nu mi-a mai iesit la analize, in schimb klebsiella nu vrea sa plece. Pana nu scap de ovar nu scap nici de infectii. Am anexita cronica. Cu aceasta operatie sper sa se termine cu infectiile. Sotul meu nu are niciun fel de probleme. Oricum folosim prezervativul de multi ani.
0
14-11-2018, ora 23:43
Laurentiu.
Nu este medic/terapeut
Laurentiu.
Am contractat aceasta bacterie (enterococcus faecalis) in urma cu trei ani, in urma unui contact sexual, desi am folosit prezervativul. Greseala mea a fost ca am intrat in contact cu secreția vaginală dupa ce mi-am dar jos prezervativul. Am incercat tot felul de tratamente si am mers la diverși medici, însă fara niciun rezultat. Dupa aproximativ o luna bacteria revine. Simptomele sunt: usturime in permanenta, nu doar la urinare, miros puternic de peste( se simte prin doua rânduri de haine), senzație de arsura in picioare + o stare generală foarte naspa. Am urmat si un tratament homeopat cu Enterococcinum, dar fara rezultat. Daca cineva scapă cumva de bacteria asta persistenta, va rog sa imi spuneti si mie.
0
15-11-2018, ora 00:15
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Laurențiu. Ai luat antibiotic după antibiograma? Eu am enterococ spp dar medicii zic ca nu e f crescut, nu știu ce înseamnă asta.
0
16-11-2018, ora 11:44
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna Laurentiu, mergi cu analizele la un spital de boli infectioase. Acolo au cele mai bune antibiotice, o sa primesti tratament dupa antibiograma. Eu am scapat de enterococ si din urina si din secretie. Am alergat un de zile pe la privati degeaba. Am cheltuit o gramada de bani si pe produse naturiste, homeopate, nu sunt bune de nimic. La spital o sa iti rezolvi problema.
0
16-11-2018, ora 20:04
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Pentru Laurentiu, din ceea ce descrii (secretia cu miros de peste+ usturimi) sugereaza o infectie mixta si cu tricomonas sau gardanarela. Enterococus singur da usturimi f mari dar nu miros de peste. Din pacate toate astea combinate dau f mari neplaceri. Eu o am de 1 an in combinatie cu e coli si ce sa zic, e invalidanta asa. Exista vacc strovac in Germania, au fost persoane care s au imunizat. Sa iei in calcul si sugestia Anei de a te interna la infectioase. Multa bafta!
0
16-11-2018, ora 20:07
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Pentru Ana Iris, multa bafta cu operatia si sa te faci bine, sa decurga totul ff bn! Ce opinie ai ds spit militar? Urmeaza sa ma internez si eu dar mi e putin frica din cauza lipsei de conditii din spit rom + infectiile nozocomiale. Vii cu o afectiune pleci cu 7 sau Dmne fereste ntre 4 scanduri.
Multa sanat, Ana! Tare te ai m chinuit cu o mie de antibio, internari, analize peste analize. Offff.
0
16-11-2018, ora 20:18
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Cosix scrie mi pe mail lauraraluca@yahoo.com sau fcb laura persoiu. Discutam f prob ds aceasta afectiune poate din m m opinii si experiente impartasite reusim un tratament.
Ganduri bune!
0
16-11-2018, ora 21:18
Cosix2018
Nu este medic/terapeut
Cosix2018
Bună Loralya. Ți-am scris email, întrucât pe Facebook am găsit mai multe variante cu numele de Laura Persoiu. Aștept răspuns.
0
19-11-2018, ora 15:49
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Multumesc mult Loralya, maine dimineata ma internez, poimaine ma opereaza. Nu am de ales, sper sa scap odata. Sora mea s-a operat la spitalul militar, nu a avut nicio problema.
0
23-11-2018, ora 13:31
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Astazi am iesit de la reanimare. Camerele sunt ok, e cald, tv.. Important e sa ne facem bine.
0
30-11-2018, ora 10:16
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna, sunt acasa de 5 zile, doua zile am avut dureri destul de mari la operatie acum au mai trecut. Mi-a facut histerectomie totala, aveam uter fibromatos, anexita... Ma uit pe tampon si nu imi vine sa cred ce curat este, urina la fel...sper sa fi terminat cu toate infectiile. A fost un an groaznic, pelviperitonita de la infectii vaginale, de la peritonita infectii urinare...
0
22-01-2019, ora 13:33
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Astazi am doua luni de la operatie. Parca am renascut. Ma simt foarte bine. Starile de greta si balonare au disparut. Pot manca orice. Am ajuns la 50 de kg de la 45. Sanatate la toata lumea !!!
0
09-03-2019, ora 11:20
Laura Gh
Nu este medic/terapeut
Laura Gh
Laura Gh
Buna fetelor. Vreau sa spun ca si eu am trecut prin ce treceti voi. Totul a inceput dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Usturimi jos, la urinat! Un cosmar! In fiecare luna luam antibiotice, in fiecare luna la doctori, sandor, medlife. Astia nu faceau decat sa imi ia banii si sa imi puna diagnostic de vezica hiperactiva sau nu stiu ce cistita. Problema e ca am ajuns sa fac infectii recurente si la amigdale. Antibiotice si pt astea. Doctori si spitale! Dar nimeni nu gasea sursa infectiilor mele nici din gat nici de la vezica. Analize peste analize, antibiotice pt antibiotice. Nu glumesc fetelor, daca nu luam antibiotice pt usturime luam pt gat. Singurul care imi mai calma durerea era no spa-ul. Si ajunsesem sa nu plec nicaieri fara no spa dupa mine.
Vreau sa va spun ca intr-o zi dupa un contact sexual cu iubitul meu am facut o candida foarte urata. Pana acum pt candida mi s-a recomandat de medicul ginecolog Gynofort ovule! Si le foloseam de fiecare data cand eu faceam candida de la antibiotice. In ziua cand am facut candida am mers la farmacie si a cerut ovule pt mine si pastile pt candida pt iubitul meu. Am zis sa il tratez si pe el. Apoi farmacista imi spune ca ar fi mai indicat sa iau si eu tot pastile. Am luat flucovim de 100 de grame cate 2 pastile pe zi timp de 4 zile. Au trecut 3 luni de atunci, si nu mai stiu ce e ala no spa, nu mai stiu ce ee ala antibiotic, iar amigdalele mele sunt curate ca lacrima.
Din toata chestia asta eu cred ca am avut candida, am tratat fooar local candida, iar candida a urcat in vezica urinara si de acolo infectiile recurente. Iar la amigdale, sunt sigura ca tot candida era. Si nici un doctor nici macar unul nu a testat daca am candida in gat sau in vezica.
Dupa toata experienta vietii mele, nu mai cred in nici un doctor! Nu au fost in stare sa ma faca bine. A trebuit sa descopar la intamplare ce se intampla in corpul meu.
Asa ca fetelor daca nu vreti sa testati chestia asta. Mergeti la doctor si cereti voi sa va faca un test pt candida in corp, la alte organe, si la vezica in special!
0
09-03-2019, ora 15:35
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Buna, ma bucur ca ai scapat de chinuri. Candida nici nu este un "diagns" discutabil n opin dr !! Dapai sa le spui ca o ai in vezica sau la alte organe!! Te trimit la psihiatru instant! Ca idee f m suferinte genitale urinare sint legate de acest fung nenorocit. Medicina sec 21 nu ia n discutie fenom de candida sistemica. Si eu si partn meu ne confruntam de f m vreme cu ea...eu cred ca am si digestiv ptr ca am f mari probl cu stomacul..colonul...pe care nimeni nu le poate diagnostica...iar simt de candida sistm se intind dincolo de fizic...sint emotionale de asem. Nu stiu cum.vom.scapa de ea...
0
14-03-2019, ora 13:56
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna Loralya, ce mai faci, ai fost la spital? Ieri am avut controlul de 3 luni. Toate bune..Am scăpat de infecții de cand m_am operat.
0
14-03-2019, ora 18:49
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Bravo! Ma bucur mm ptr tine! Eu o trag cu colonul cu dureri mari si nemancat. Nu mi iese infectie n nicio analiza de sange si nici in CT...RMN...nu stiu ce o sa m fac. Am un an de dureri f mari. Diagn e intestin iritabil cu disbioza.
0
15-03-2019, ora 06:37
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Pai nu ti-a dat tratament. O cunostinta de-a mea are colon iritabil, a luat un an tratament, debridat si motilium. Acum e mai bine. Ca si tine, avea dureri. Nu uita de analize pentru intoleranta la gluten si lactoza. Si astea pot fi cauza durerilor. Te pup
0
15-03-2019, ora 07:21
Loralya
Nu este medic/terapeut
Loralya
Da ce sa zic..am.luat si eu debridat si toate ptr colon si nu cedeaza durerea...un an de chin am si eu...am.fct testele de gluten si s ok...la lactoza si fructoza nu. O sa le fac si pastea..e odioasa boala asta! Dmne ajura sa fii sanats n continuare! Pupici
0
19-05-2019, ora 19:42
AlinaStoichiciu
Nu este medic/terapeut
AlinaStoichiciu
Buna seara, ca si unii dintre voi ma confrunt cu o infecție vaginala cu entrrococcus faecalis si candida de multe luni de zile...am avut si stafilococ hominis dar am scapat de el...cred ca le- am luat din spital dar am niste dureri groaznice, cu stari de voma, frisoane ma doare in dreapta, mijlocul si toata zona cu ovare( nu zilnic dar la o săpt ma doare cateva zile)...eu anul trecut am fost internată în spital cu ira si apoi luna de luna am facut ureteroscopie si am avut sonde primare din mai pana in octombrie...apoi in oct am facut nlp.nu am avut dureri nimic pana in noiembrie cand am crezut ca o fi de la operatie...însă în ianuarie m-am.dus la ginecologie si mi-au iesit injectiile astea pe care le tot tratez cu diverse antibiotice si ovule dar vad ca nu imi trec.acum iau antibiotic tavanic.tura trecută am facut injecții cu cefort...nu stiu ce sa mai incerc sa scap de infecții asta si de dureri...sanatate tuturor!
0
22-05-2019, ora 12:13
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Imi pare rau Alina. Stiu prin ce treci.Eu am scapat de infectiile vaginala si urinare cu histerectomie totala. Dacă ai citit înainte, eram la fel ca tine . Antibiotice peste antibiotice, internări, dureri cumplite. Am făcut si peritonita de la infectiile vaginala. Nu am mai rezistat și am mers la Spitalul Militar București cu trimitere. Acum sunt foarte bine. Sanatate multa!!
0
23-05-2019, ora 17:44
AlinaStoichiciu
Nu este medic/terapeut
AlinaStoichiciu
Am citit si ma bucur ca ai scapat, eu am luat infectiile din spital...dar sper sa scap de ele.Am fost si eu.la sp militar cu rinichii..dar pt ca nu aveau aparatura anul trecut m-au trimis la sp colentina si asta e..multumesc la fel!
0
13-07-2019, ora 16:48
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Doamne ferește! Nu trece cu nici un antibiotic. De 4 animă chinui și eu. Am luat de toate. Perfuzii cu antibiotic. Colonul meu e praf. Am dureri groaznice de vezica in special după scaun. Și în timpul menstruației. Am 44 de ani. Viața sexuală zero, din cauza acestei dureri permanente. Zilnic. La cistoscopie a ieșit scleroza de col vezical. Iau fokusin de 3 ani, dat de unul din urologi. Acum mi- a ieșit E coli. Nimic nu mă ajută. Ce naiba ne facem? Sa ne ajute cineva, cumva.e ca un coșmar.
0
20-09-2019, ora 11:10
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Buna Elisabe, poate nu te doare vezica, uterul este in regula?
0
19-05-2020, ora 19:47
Oana?
Nu este medic/terapeut
Oana?
Buna fetelor, ati reusit sa scapati de bacteriile astea? De la inceputul anului ma lupt.am fost diagnosticata cu klebsiella. dupa o incercare esuata de tratament cu augumentin am reusit s-o tratez cu tavanic. Bineinteles ca de la atat de mult antibiotic m-am ales si cu candida. La urocultura iesea totul curat insa usturimile si starile de greata si slabiciune persistau asa ca m-am hotarat sa merg la ginecolog (banuiam a fi candida in continuare). La secretie surpriza noua-enterococcus faecalis plus candida. Am primit tratament cervugid 7 zile. Dupa tratament au inceput din nou usturimile...dar surpriza din nou, a venit pandemia cu covid si cabinele particulare au fost inchise inclusiv cel al ginecologului meu. L-am contactat pe whatsapp si i-am spus simptomele care persistau..mi-a spus sa refac urocultura si a iesit curata...totusi mi- a spus sa beau foarte multa apa si sa iau urisan.zis si facut...nimic nu ajuta...am crezit ca persista candida si am cumparat de capul meu fara sa mai intreb nistatina ovule 7 zile dupa care am luat gynophilus control...nu mai am disconfort si usturime jos deloc... insa de cateva zile starea de rau a revenit ameteli, tremur, stare de slabiciune...am programare abia peste o saptamana la d-l doctor...din experienta voastra...ar trebui sa cer si alte analize?
1
26-05-2020, ora 07:10
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Cu simptomele astea m-am chinuit o viață. Analize peste analize, tratamente peste tratamente, până nu m-am operat, nu am scapat. Aveam.perioade scurte cand ma simteam bine, pe urma o luam de la capăt. Poti incerca ovule cervugid, sunt bune si pentru candida si pentru infectii bacteriene. Stările care le descrii sunt din cauza infecție. O staŕe generală proastă, asa ma simteam si eu.
0
26-05-2020, ora 08:23
Oana?
Nu este medic/terapeut
Oana?
Multumesc din suflet pt raspuns, multa sanatate
0
26-05-2020, ora 11:42
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Multa sanatate si tie, în cel mai rau caz, după ce faci copii, te poti opera..
0
13-06-2020, ora 12:41
Oana?
Nu este medic/terapeut
Oana?
Buna dragilor, eu am scapat de infectiile urinare. Insa cauza acestor infectii au fost monocleoza infectioasa si citomegalovirus. Aceste 2 infectii dau mari batai de cap, inflamarea ficatului, splinei, creierului, amigdalelor in fine pana dezvolti anticorpi face ravagii in organism. Momentan am dezvoltat anticorpi insa tot ma lupt cu simptomele (ameteli, cefalee, amigdale umflate, stare de oboseala, reflux si colon iritabil). In prezent ajut organismul sa se refaca cu acid folic, sargenor su vitamina pt 6 luni(deficit f marr de vit D). Sanatate multa
0
13-06-2020, ora 15:53
Elisabe
Nu este medic/terapeut
Elisabe
Pentru Iris Anna. Nu. Nu e uterul. Sunt asistent medical. Am fost la urolog ginecolog. Gastroenterolog. E vezica. Am uter fibromatos, sunt in premenopauza ( la 45 de ani), iar viața sexuală nu mai am de doi ani, din cauza acestor dureri care apar imediat după. Și pe acum le am oricum, zilnic. Sunt tenesme vezicale continue, cu senzatie de micțiuni frecvente. Dureri și înțepături.. la care cu greu mai rezist psihic. Sunt în depresie.ma despart și de omul meu. E cumplit. Mâine îmi.montez din nou branula să îmi incep iar ciprofloxacina. In perfuzie. Altfel nu tolerez. O sa combin și cu genta. Asta până luna viitoare când iar o sa inceapa. De multe ori incepea încă din timpul tratamentului. Da. asta nu e viața.
0
16-06-2020, ora 12:21
Iris Anna
Nu este medic/terapeut
Iris Anna
Încearcă si cu Strovac. Eu l-am facut. Poate te ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns
102 comentarii 1 2 34 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.