neoplasm laringian operat

08-01-2009
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

>rog a-mi spune ce sanse mai are sotul meu in aceasta boala si care este tratamentul si durata de viata, se poate face ceva ca sa redevina un om sanatos ?
* are 58 ani
* este operat de 40 zile si urmeaza sa inceapa cobaltoterapia.
* biletul de iesire din spital contine:

, , In 20.11.2008 in AG se practica biopsie extemporanee (BHP 81971-72/20.11.2008 - CAORCINOM EPIDERMOID SPINOCELULAR CHERATINIZAT INVAZIV de laringectomie totala subcricoidiana cu limfadenectomie jugulocarotidiana bilaterala.
Evolutia postoperatorie a fost grevata de aparitia unei fistule faringo - cutanate care a necesitat mentinerea sondei nazo-gastrice timp de 3 saptamani.

Va multumesc si astept un raspuns urgent
30 comentarii
0
10-01-2009, ora 15:18
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Sint multi factori de care depinde evolutia posoperatorie a unui neoplasm.De la diagnosticul histopatologic(in acest caz-un carcinom destul de agresiv) pina la contitia psihica a pacientului.
Oricum e importanta continuarea terapiei post operatorii.Abandonarea DEFINITIVA a fumatului(principala cauza).Terapia aleasa, indiferent care, trebuie respectata intocmai(sint destule cazuri care recurg la terapii naturiste in paralel cu cele medicale "oficiale" dar fara a urma consecvent niciuna din ele...o combinatie in care se "ia" cite putin din fiecare.E varianta cea mai proasta, cu efect nul, intrucit fiecare terapie e gindita ca un tot complet, omiterea unei singure componente compromitind rezultatul)
Iar psihic...e important ca pacientul sa aibe incredere in terapia aleasa.Sa gasiti prieteni care sa cunoasca situatii asemanatoare cu final fericit.Sa incercati ca pacientul sa isi desfasoare activitatea cit de mult posibil asemanatoare cu cea anterioara.Nu are nici un rost sa fie tintuit la pat, incit sa aibe impresia ca e un handicapat, povara pentru familie.Sa aibe si el atributiile lui, sa simta ca inca e util si are de ce sa traiasca.
0
10-01-2009, ora 19:15
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna seara,


> va multumesc pentru promptitudine, dar doresc sa stiu cum evolueaza aceasata boala, dumneavoastra ati vazut diacnosticul si stiti cam cum stau lucrurile, va rog sa i-mi spuneti, sunt o femeie tare , dar as dori sa stiu la ce sa ma astept.
Sotul meu oboseste si dupa 5 pasi, ziua are febra 35, 8 iar seara 37, 5, este normal !
Luni incepe cobaltoterapia ce alimentatie ar trebui ?
Va rog fiti sincer si spuneti-mi adevarul despre aceasta evolutie.

Va multumesc
0
05-05-2009, ora 12:31
didinac
Nu este medic/terapeut
didinac
Buna ziua,
Si sotul mea are un diagnostic asemanator cu al sotului d-voastra. El are 41 de ani si a fost operat pe 9 martie. Acum urmeaza radioterapia (e la a 5-a sedinta) si as vrea sa stiu care au fost efectele si cum a reactionat dupa. Va rog sa-mi dati mai multe detalii. Multa sanatate!
0
07-05-2009, ora 17:04
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

> i-mi cer scuze caci va raspund cam tarziu; sunt foarte ocupata, va spun caci sotul meu se simpte extraordinar de bine, a terminat cobaltoterapia a fost la control si nu i sa mai dat sa faca citostatice, medicul considerand caci este bine. Ducem o viata normala, vorbitul este in soapta dar luni merge la institut sa inceapa cursurile de vorbit. In functie de cum recurg acestea vom cumpara un laringofon performant din Canada si sper ca totul sa fie ok. Daca mai aveti intrebari va rog sa ma contactati -*. Eu locuiesc acum in Calimanesti, jud. Valcea.


(*modificat de administrator)
0
16-07-2009, ora 00:12
Lena1963
Nu este medic/terapeut
Lena1963
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti dupa cat timp dupa operatia de laringectomie se poate pune proteza fonatorie si care este cea mai buna.Sotul meu a fost operat in urma cu o luna acum incepe radioterapia si as dori sa stiu pasii care urmeaza.Are 53 de ani.
Va multumesc anticipat
0
16-07-2009, ora 07:57
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

sotului meu nu ii da voie medicul sa foloseasca laringofonul, spune caci folosind acest laringofon nu va mai putea vorbi decat cu el ci nu va invata sa vorbeasca si singur. Noi nu am mai cumparat, a inceput sa vorbeasca foarte bine in soapta si pe timp ce trece se accentueaza . Va vorbi peste vreo 2 ani mai bine, am intanlit la Institut persoane operate de vreo 4 -5 ani si vorbeau la telefon; deci se poate.

Va doresc sanatate multa
0
16-07-2009, ora 21:11
didinac
Nu este medic/terapeut
didinac
Buna seara,
Sotul meu a terminat radioterapia si acum a inceput chimioterapia. desi am cumparat laringofon, inca nu l-a folosit. am asteptat sa treaca efectele radioterapiei, dar acum deja nu mai simte nevoia de a-l folosi. nu mai avem nevoie nici de hartie si creion! Am mai auzit de persoane care in cativa ani puteau vorbi la telefon. Multa sanatate!
0
17-07-2009, ora 08:35
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

nu prea inteleg ce se intampla, va rog sa fiti mai explicita !
0
17-07-2009, ora 08:41
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
REVIN
sotul meu a facut cobaltoterapia, a mers foarte bine iar dupa ce a terminat-o nu a mai facut nici un tratament, un medic ii spunea sa urmeze cu citostatice iar altul sa nu mai faca nici un tratament caci este foarte bine. L-am ascultat pe al doilea si multumesc lui Dumnezeu caci este foarte bine, chiar munceste.
Va doresc multa sanatate pentru sotul dumneavoastra si sa il ajute Dumnezeu sa treaca cu bine peste aceasta boala. Foarte important este psihicul.
0
17-07-2009, ora 17:59
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua as avea o intrebare ptr toate doamnele cu sotii care au avut operatiile acestea.Va rog daca imi puteti spune cum s-au manifestat aceste afectiuni la sotii dvs.adica cum ati inceput sa banuiti ca ceva nu e in regula?
va multumesc si ast un rasp.
0
18-07-2009, ora 10:47
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

la sotul meu a inceput cu o raguseala, am tot mers la medic si spuneau caci sunt inflamate laringele, amigdalele si ii tot dadeau tratamente. Vazand caci trec lunile si nu se remediaza, obosea din ce in ce mai rau am mers la Bucuresti la Institut si l-au si oprit pentru operatie.
0
19-07-2009, ora 21:28
didinac
Nu este medic/terapeut
didinac
Buna seara,

sotul meu a acuzat o jena la inghitire. asta era in noiembrie-decembrie. am crezut ca e vorba de raceala (fara a ragusi). a facut tratamant pt raceala, apoi pt infectie (4 saptamani cu aulin) fara ca infectia sa cedeze. am mers la spitalul judetean si medicul orl i-a luat biopsie. in 10 zile a venit rezultatul si in ziua urmatoare am ajuns la Bucuresti pt operatie.
0
20-07-2009, ora 09:32
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

cum se simte acum, este bine?
0
20-07-2009, ora 09:48
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua,
V-am pus intrebarea de mai sus deoarece tatal meu a mers la doctor din cauza unei raguselii persistente de 5 luni si doctorii i-au spus ca are laringele inflamat.Si ma gandesc ca ar trebui sa vin la Buc cu el ptr investigatii mai amanuntite.Nu as vrea sa aiba ceea ce banuiesc eu dar unde credeti ca ar trebui sa vin, la ce spital?va multumesc ptr raspuns.
0
20-07-2009, ora 11:39
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
La Institutul ORL Panduri
0
20-07-2009, ora 16:35
didinac
Nu este medic/terapeut
didinac
noi am fost la Spitalul Coltea la dl. prof. C. R. Popescu.
0
19-10-2009, ora 20:00
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
o intrebare ptr doamna drumalex:sotul dvs poarta cumva vreun aparat in gat sau a ramas cu ceva in urma operatiei in afara de vocea mai putin accentuata, ptr ca am inteles ca vb in soapta?sunt interesata daca in urma unei astfel de operatii ii baga vreun tub in gat sau ceva de genul.cum se mai simte acum?
dzeu sa va dea multa sanatate si bucurii.
0
19-10-2009, ora 20:37
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna seara,

in urma operatiei a ramas cu gaura aceea in gat, nu sa putut altfel, dar multumesc lui Dumnezeu caci este foarte bine.

Va doresc multa sanatate.
0
20-10-2009, ora 01:06
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
sa va dea dzeu sanatate si dvs si fie ca si altii dintre noi sa aiba parte de norocul dvs ptr ca il putem numi si asa din moment ce e sanatos si este lg dvs.asta conteaza pana la urma sa ramana lg noi.
0
31-10-2009, ora 18:01
c30
Nu este medic/terapeut
c30
buna ziua
sotul meu a fost diagnosticat cu neoplasm faringo-laringian st IV. i s-a facut traheotomie totala... mai are decat corzile vocale. trebuie sa faca 25 sedinte de radioterapie. operatia s-a vindecat foarte bine. as vrea sa stiu ce simptome pot aparea din cauza radioterapiei (este la a 10-a sedinta ) si cate ceva despre evolutia bolii... si de unde pot face rost de canule traheale din silicon.
va multumesc
0
02-11-2009, ora 08:41
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,

stimata doamna, canulele se gasesc in Bucuresti la Fabrica de Mase Plastice din Piata Obor. Referitor la simptome, sotul meu a facut cobaltoterapia si a decurs foarte bine. Luna viitoare se implineste un an de cand este operat si se simpte bine.

Va doresc multa sanatate
0
29-01-2010, ora 22:05
pescarus37
Nu este medic/terapeut
pescarus37
buna ziua.socrul meu este operat de neoplasm laringian de aproximativ 3 ani si jumatate.de ceva timp a inceput sa ai mucoasa in excespe trahee.ar dorii sa stie care este cauza si ce se poate face pentru a regla aceasta deoarece il deranjanza.va multumesc
0
31-01-2010, ora 13:45
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua,
nu stiu ce sa va spun, sotul meu este operat de un an si 2 luni, intrebati medicul
0
24-02-2010, ora 13:23
pescarus37
Nu este medic/terapeut
pescarus37
De ceva vreme buna am trimis o intrebare despre socrul meu operat de neoplasm laringian si nu am vazut vazut nici un raspuns.as dorii sa stiu daca are rost sa mai intreb sau nu pt ca el asteapta acest raspuns
0
24-02-2010, ora 14:13
drumalex
Nu este medic/terapeut
drumalex
Buna ziua, eu am raspuns, nu stiu de ce nu a ajuns la dumneavoastra mesajul meu, va rog sa i-mi lasati un numar de telefon ca sa va pot contacta.
0
24-02-2010, ora 16:17
pescarus37
Nu este medic/terapeut
pescarus37
multumesc pentru raspunsul promt.nu am primit alt raspuns, ma scuzati.-* va multumesc!



(*modificat de administrator)
0
28-02-2010, ora 09:53
pescarus37
Nu este medic/terapeut
pescarus37
stimata doctorita pot primi raspunsul dv. in legatura cu intrebarea mea?
eu si socrul meu(mai ales)asteptam un raspuns deoarece mucoasa de o are in exces e cam suparatoare pt el.va rugam cu respect pt un raspuns cat mai urgent.cu stima pescarus37
0
30-03-2010, ora 21:45
c30
Nu este medic/terapeut
c30
Buna ziua
sotul meu a fost diagnosticat cu neoplasm faringo-laringian st IV. i s-a facut traheotomie totala de cateva luni, iar operatia s-a vindecat foarte bine. as vrea sa stiu ce se poate face pentru a scapa de niste dureri dentare care au aparut de ceva timp si sunt destul de intense.
va multumesc
0
14-04-2010, ora 21:32
pescarus37
Nu este medic/terapeut
pescarus37
se pare ca aici UNII intreaba fara rost.astept de atat timp un raspuns de la dv si degeaba.
0
09-11-2012, ora 08:48
aciobanu49
Nu este medic/terapeut
aciobanu49
Buna ziua!
Am 63 ani si m-am opert la varsta de 49 de ani.deci pot sa va dau cateva sfaturi pentru cei operati:
1.Fumatul este interzis
2.protejati gatul in sezonul rece
3.Plimbari cat mai dese in aer liber
4.In cazul racelilor consultati medicul ORL
5.Evitati stesul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •