informatii cu privire la papiloma virus

14-05-2013
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Buna seara as avea si eu nevoie de mai multe informatii cu privire la papiloma virus, am inteles ca se poate transmite prin toate raporturile sexuale, sex oral, anal, vaginal. Recent am citit si ca acesta s-ar transmite prin sarut daca virusul este localizat in gura! Dar intrebarea mea este daca de exemplu se ia prin sex oral, daca te saruti cu cineva si persoana respectiva il ia de la tine sau pur si simplu il are si pe urma iti face sex oral ti-l transmite vaginal? Sau infectarea prin sex oral se manifesta doar la nivelul gurii si a gatului? Multumesc
4 comentarii
0
15-05-2013, ora 00:37
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
HPV se poate localiza la nivelul oricarei mucoase, fie ea vaginala, bucala, anala etc. Deci, odata ce o persoana are intr-unul din aceste locuri HPV poate infecta alta persoana prin contact direct (gura-vagin, gura-penis etc). Uneori se manifesta, alteori nu, pot sau nu aparea papiloame, in functie de ce tulpina are HPV-ul acela. Dar odata infectata persoana, poarta virusii toata viata, chiar daca nu se manifesta. De asta este importanta igiena si fidelitatea; pastrarea obiectelor de igiena numai pentru sine; hainele ce intra in contact cu pielea nu se imprumuta. De asta se intampla ca, in ciuda folosirii prezervativului, o persoana sa poata lua acest virus, prin contactul pielii.
0
15-05-2013, ora 01:09
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Multumesc stiam deja toate astea intrebarea mai pe scurt e alta, doar prin sarut se poate lua? Adica sa presupunem ca X ii face sex oral lui Y, Y are hpv X nu are, evident Y ii da lui X, dupa o perioada X merge si se saruta cu Z, poate Z sa ia virusul?
0
15-05-2013, ora 14:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Pai daca le stiai, rezulta logic ca DA, Z poate lua virusul.
0
16-05-2013, ora 14:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Tangerine888

Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor

* o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, in principal despre HPV, cu caile de transmisie
-**

* virusul HPV se transmite prin atingerea zonei genitale, chiar si daca este folosit prezervativul

(**modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.