Informatii despre spacer

09-01-2021
legendara
Nu este medic/terapeut
legendara
Buna seara!Am fost diagnosticata cu artrita septica sold drept.Am facut o punctie in urma careia mi s-au prescris antibiotice orale in jur de doua luni si jumatate.Am facut injectabil intravenos cu ciprofoxacina, gentamicina si biseptol.Dupa 4 luni am ajuns tot acolo de unde am plecat.Adica am valori de:33 VSH, Fibrinogen460, CRPmai mare decât 6.Astfel miercuri sunt propusa pentru operatie, mai intai una de montare de spacer cu antibiotic, mai apoi una de protezare șold.Mentionez ca artrita este determinata de stafilochocul auriu.Sunt speriata si in acelasi timp nedumerita.Daca cineva imi raspunde as dori sa stiu daca ar fi existat si alte variante de tratament.
4 comentarii
0
11-01-2021, ora 12:27
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Din păcate nu.. Analizele nu înseamnă neparat infecție, sugerează o posibila infecție. Trebuie corelat cu examenul plagii
0
11-01-2021, ora 16:46
legendara
Nu este medic/terapeut
legendara
Care plaga?Miercuri ma opereaza! Nu am nicio plagă Doar ca piciorul ma doare ingrozitor, este aproape nefunctional.Am facut o punctie si mi s.a analizat lichidul din capul șoldului.Asa s.a ajuns la concluzia ca am artrita septica, iar lichidul este produs de staphilococul auriu.Nu am avut temperatura decat in luna mai, însoțită de frisoane si lipsa gust si miros.Am presupus ca am avut covid.
0
11-01-2021, ora 21:32
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Tratamentul este corect
0
11-01-2021, ora 22:05
legendara
Nu este medic/terapeut
legendara
Multumesc, pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: artrita septica

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: