Îngrijorare biopsie vegetație sinus

28-02-2019
VioNico
Nu este medic/terapeut
VioNico
Buna ziua! Am 32 de ani și de mai bine de 7 ani am deviație de sept. Sunt dependentă de picături de nas. De ceva timp am impresia ca mi se înfunda urechea dreapta. Am fost la ORL și medicul a devis sa fac audiogramă care arată o hipoacuzie de transmisie bilaterala ( forma ușoară ) Dr a decis sa fac și endoscopie sinusală dacă pronunțată corect( o tija metalică cu lumina și camera introdusă in nas) acolo a descoperit “ o gălușca “ s-a exprimat Dr și a zis ca trebuie operata neaparat ca obstrucționează f mult și aceasta este cauza hipoacuziei și a zis ca treb sa facă și o biopsie. Problema este ca îmi este f frica de rezultat cu toate ca Dr a zis ca nu este cancer “cancerul nu arată așa” și după părerea dânsei este vegetație. Țin sa precizez ca in ultimii 2 ani am făcut f multe analiz și toate mi-au ești bine: eco abdominal, tiroida, oftalmologie, ginecologie, cardiologie, neurologie, electroencefalograma, endoscopie, radiografie de cervicala și sapt trecută hemoleucograma care a ești f bine. Singura probl pe care o am este fiere strangulata și fac frecvent nămol. Mai am in partea dreapta a gâtului submandibular putin umflat decât in stânga. Asta am observat de vreo 3 ani, am făcut eco acolo și Dr a spus ca este adenopatie. Este putin inflamat dar ca nu e nimic grav probabil o infecție in organism ceea ce s-a adeverit la analizele de sânge din 2017. Întrebarea mea este am de ce sa îmi fac griji cu privire la biopsie? Aceasta este procedura standard înainte de operație sau după? Mulțumesc mult!
2 comentarii
0
28-02-2019, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru biopsie.. nu iti faci griji
din cele descrise.. faci reflux gastro eosfagian in somn, acidul gastric urca in us.. mia cu seama când se doarme pe partea dreapta si urca pana sus in spatele nasului
asta e unicul motiv de ce ai acea adenopatie pe dreapta si de ce sunt mariti inca polipii care trebuieau la 7-10 ani sa se micosreze
pe forum gasesti multe postari ce alimente nu mia ai voie sa consumi niciodata, care nu ai voie la cina si dupa cina
consult amanuntit la gastrologie.. doar ecografia.. nu e relevanta
0
28-02-2019, ora 11:35
VioNico
Nu este medic/terapeut
VioNico
Am făcut endoscopie digestivă anul trecut, test pt helicobacter, au ești bine au sp ca am un început de gastrită. Am suferit și de anxietate din cauza stărilor de rău care s-au adeverit a fii de la fiere, am avut nămol in cantitate f mare, la ORL am mers aproape in fiecare an. Polipi in nas am in amândouă părțile, pot sa-i văd in oglinda cu lumina. In rest pana sa îmi facă biopsia ma simțeam chiar f bine, aveam pofta de mâncare, dormeam bine, scăpasem și de anxietate ( pe care am tratat-o la psihoterapeut) și reușisem sa câștig kg pe care le-am pierdut in toată perioada cât mi-a fost rău. Acum m-am dat din nou peste cap și îmi este f frica. Precizez ca nu fumez, nu beau și am încercat mereu sa duc o viața echilibrata! Polipul acela mi l-a arătat pe monitor și Dr se vedea rotund-oval culoarea era la fel ca interiorul nasului . Va mulțumesc mult pt răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: