inlocuirea literelor in cuvant (s=z)

03-02-2007
demontis
Nu este medic/terapeut
demontis
Buna! Va cer ajutorul. De ceva timp ma ingrijoreaza sanatatea unei prietene. Am descoperit intamplator ca are niste simptome ciudate. Si asta prin intermediul e-mailurilor pe care le scrie. Sa va zic care e chestia: in textul mesajului fiecare litera "z" este inlocuita cu "s" (exemplu "cresusem" in loc de "crezusem", 'calausa' in loc de "calauza" etc). Stiu ca asta e semn de boala, psihica cred (sau cel putin probleme psihologice). Stiam si denumirea bolii. O retinusem dintr-un serial cu detectivi. Dar nu pot sa mi-o amintesc. Va rog daca puteti sa dezvaluiti numele acestei boli rare ca sa pot gasi mai multa informatie despre aceasta. Merci anticipat! Aveti un site minunat
3 comentarii
0
03-02-2007, ora 00:00
oana maria popescu
Identitate neconfirmată
oana maria popescu
Exista o tulburare numita dislexie care se manifesta prin probleme de scriere, dar ceea ce descrieti dvs. este "un simptom izolat", iar dislexia se manifesta din copilarie sau in cazul unor afectiuni neurologice. Mai exista simptome din aceeasi categorie, dar ele sunt in general parte a unui tablou mai complex. Pentru a stabili despre ce este vorba in cazul prietenei dvs. ar fi important de stiut daca mai sunt si alte simptome, sau nu. Adica ceea ce descrieti dvs. ca simptom unic se poate inscrie in tabloul unei game foarte variate de probleme de ordin psihologic.
0
05-02-2007, ora 00:00
stelutapetre
Nu este medic/terapeut
stelutapetre
am 48 de ani si am atacuri de panica pt care iau xanax si de ceva timp am niste bufeuri insotite de o transpiratie puternica o fi din cauza menopauzei sau pe sistem nervos?
0
07-02-2007, ora 00:00
botezatl
Nu este medic/terapeut
botezatl
Steluta, anxietatea, bufeurile, traspiratia puternica, au drept cauza fragilizarea psihismului tau datorita intrarii in menopauza.Solutii: tratament hormonal de substitutie (deca considera endocrinologul )si tratament psihiatric
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Dislexia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: